• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Aparatura seismica veche din Romania

pauly404

New member
Înscris
17 Dec 2007
Mesaje
15
Scor reacție
0
Stefan Hepites, directorul Institutului Meteorologic a instalat la Bucureşti în perioada 1892-1914 doi penduli seismici de tip Bosch, penduli mecanici orizontali cu masele de 10kg, neamortizaţi, cu amplificarea de
10-15 ori. Acesti penduli au fost tinuţi în funcţiune de către Institutul meteorologic până în 1921, apoi,din 1928 până în 1935 de către Observatorul din Bucureşti.
În anul 1934 s-au construit doi penduli mecanici în atelierul observatorului din Bucureşti cu masele de 540 Kg, cu amplificări statice de câte 170-180, cu amortizare prin aer.



Prezentare a staţiilor seismice existente pana la 1 ianuarie 1955
I Staţia centrală Bucureşti
Acestă statie este înzestrată cu următoarele instrumente:
- Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, instalaţi la 1 ianuarie 1935 cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 540
540 12,2
12,2 165
171 0,81
0,79 0,003
0,003

-Penduli orizontali Galiţin cu masele de 7,2 kg, componentele N şi E instalati în 1937, cu constantele instrumentale:
l (cm) (s)
T(s)
A

N
E 123,8
123,2 11,5
12,4 11,6
11,0 +0,04
+0,02 1125
1125 271
266
Pendul Alfani cu înregistrare fotografică, cu masa de 2,7 kg.
II Staţia seismografică Câmpulung-Muscel
Instalată la 1 martie 1943 a fost condusă şi ţinută în funţiune pâna la 30 iulie 1946, de prof. Petre Boldescu.
Acestă staţie este înzestrată cu următoarele instrumente:
-Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, construiti in atelierul observatorului din Bucureşti, cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 105
105 3,5
3,5 41
41 0,82
0,81 0,003
0,001
-Pendulă electrică Junghans-ATO
-Aparat de radiorecepţie Telefunken G.W.K. 165

III Staţia seismografică Vrâncioaia
Instalată în 1952, a fost condusă de Dr. Victor Finescu şi era dotată cu:
- Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, construiti in atelierul observatorului din Bucureşti, cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 105
105 3,5
3,5 41
39 0,71
0,80 0,003
0,002

-Penduleta Brilliè
IV Staţia seismografică Bacău
Instalată la 25 decembrie 1942,a funcţionat până în martie 1944 sub supravegherea prof. Ionică Ştefan. Din aprilie 1944 până in decembrie 1951 activitatea a fost suspendată din cauza distrugerii.
Reinstalată la 17 decembrie 1951, staţia trece sub conducerea prof. Mircea Ţarălungă. Este înzestrată cu urmatoarele instrumente:
-Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, construiti in atelierul observatorului din Bucureşti, cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 105
105 3,4
3,6 45
42 0,82
0,82 0,001
0,001

-Penduletă electrică Junghans-ATO
-Aparat de radiorecepţie “Tesla” tip LAMBDA


V Staţia seismografică Focşani
Instalată la 12 iulie 1942, a funcţionat până in iunie 1944sub condicerea lui Traian Mateescuş din iulie 1944 până la 22 septembrie 1952, activitatea a fost suspendată din cauza distrugerii.
Reistalată la 22 septembrie 1952, trece sub conducerea prof. Maria Margarit . Staţia este dotată cu:
-Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, construiti in atelierul observatorului din Bucureşti, cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 105
105 3,6
3,6 45
45 0,84
0,77 0,000
0,000

-Penduletă electrică Junghans-ATO
-Aparat de radiorecepţie Telefunken-Super, 165 G.W.K.
VI Staţia seismografică Iaşi
Instalată la 10 decembrie 1951 provizoriu, reinstalata în octombrie 1952, în urma construirii unui pilastru adânc de 80 de cm, funcţionează sub conducerea prof. Ludmila Nadolski.
Staţia este înzestrată cu urmatoarele instrumente:
-Penduli mecanici orizontali, componentele N si E, construiti in atelierul observatorului din Bucureşti, cu constantele instrumentale:
M (kg) (s)
V


N
E 450
450 4,8
4,8 127
132 0,85
0,85 0,004
0,006
-Penduletă electrică Junghans-ATO
-Aparat de radiorecepţie “Tesla” tip LAMBDA
 
Astept completari cu Timisoara si Iasi care sunt la fel de vechi ca si Bucurestiul
 
Pauly, m-ai facut curios. Ai cumva si fotografii cu sculele astea? Eventual, scheme tehnice?
Multumesc,
Bogdan
 
Asteptam si noi completarile, dar si pozele :ack:
Bogdan lipseste 2 saptamani, e intr-o zona in care lasa deoparte computerul si netul si toate minunile tehnologice moderne :ack: :ack: Zi mie ce informatii ai vrea...:worthy:
 
Informatii despre Timisoara si Iasi mai multe si relatii de calibrare pentru aparatura seismica veche :worthy:
Articole la zi despre vectorizare si digitizare:hypocrite:
 
Pauly, o sa ma uit prin cartile mele sa vad daca e ceva despre statia seismica Timisoara si aparatele de acolo. Nu garantez ca gasesc, dar promit sa caut.
Cat priveste VECTORIZAREA si DIGITIZAREA, eeei, sa vedem...:worthy: :ack: O sa caut ceva pe net, sa vedem ce gasim...
In orice caz, sunt interesante aceste informatii privind aparatura seismica veche din Romania, oricum legate de istoricul cercetarilor si observatiilor seismice de la noi.
 
Offtopic: Pauly, iti dai seama ca l-ai speriat pe Alex cand a auzit de vectorizare si digitizare ?? :worthy: :ack: :ack: :ack: :ack:
 
Offtopic: Pauly, iti dai seama ca l-ai speriat pe Alex cand a auzit de vectorizare si digitizare ?? :worthy: :ack: :ack: :ack: :ack:

Eu am informatii despre digitizare dar e prea complicat pe forum sa le pun ;:ack:
 
[am mosule dar vreau si eu informatii la schimb :p
Se face. Ce informatii vrei, sa vedem daca am acces la ele.
Sau, daca te intereseaza informatii in domeniul SAP, am manuale aproape pentru orice :worthy:
 
eu m-am uitat doar la poze =))
felicitari lui giorgel :55::clapping:=))
 
Toate laptopurile au un senzor de vibratii, acesta poate simti cutremurele si informa ora exacta locul si intensitatea lui, la un centru de investigatie. Exista un program international in acest sens, \"Quake-Catcher Network\" macar ca si noi avem cutremure care ne-ar lasa tara ca dupa bombardament ,nu prea avem participanti (ma uit pe harta sitelui germania este plina iar in ro. doar 4). MODERAT
 
Marian,
Fa un efort si spune-ne mai multe despre reteaua asta.
Vrei?
Multumesc.
 
bogdan link a spus:
Marian,
Fa un efort si spune-ne mai multe despre reteaua asta.
Vrei?
Multumesc.

Bogdan, cred ca ai aflat pana acum, totusi postez link-ul: http://qcn.stanford.edu/index.php

Modelele de laptop-uri care pot fi folosite pentru inregistrarea oscilatiilor:

Does My Laptop Have A Sensor Inside?
If you have a Macintosh laptop manufactured after January 1, 2005 then you probably do.(Supported by QCN)

If you have a Thinkpad manufactured after 2003, then you probably do.(Supported by QCN)

If you have a HP laptop was produced since January 2007, you may have a 3D Motion Data Protection System.(NOT currently supported - Sorry)

If you have an Acer laptop produced since January 2007, you may have a Gravisense accelerometer on board.(NOT currently supported - Sorry).

Soon we may have a web-based open-source program to tell you whether your laptop has an accelerometer or not.

Pentru desktop-uri, exista senzori pe USB (nu stiu daca se pot procura si din afara SUA).
 
Back
Sus