• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Apartament in vila D+P+3E+M

olarioriora

New member
Înscris
11 Sep 2010
Mesaje
1
Scor reacție
0
Hello tuturor,

am ajuns aici pe forum cautand info pe net despre cutremure vs rezistenta / cladiri si am citit pana acum cateva topicuri si tot citesc in continuare.
as vrea sa stiu parerea voastra despre urmatoarea situatie:

am gasit un apartament intr-un vila din zona titulescu-bana manta
blocul e construit in 1938, nu se afla pe lista de risc seismic de pe site-ul primariei
vila este D+P+3E+M, la demisol sunt pivnite
materiale folosite la constructie - beton si caramida

alte informatii nu am deocamdata
am si o poza cu cladirea, nu se vede foarte bine, o sa incerc sa fac rost de mai mult

la o prima impresie, ce parere aveti? e o optiune buna? pe mine ma intriga ca o cladire construita de atata timp nu se afla pe lista de risc seismic. e oare posibil ca blocul sa nu fie pe lista pentru ca nu l-a expertizat nimeni?

va multumesc de pe acum
 
bun venit pe forum olarioriora!

nu m-ar mira ca cineva sa o fi scapat din vedere si sa fie neexpertizata. ar fi bine sa te interesezi daca e asa. arata bine, dar gindeste-te ca are 90 de ani. si-a depasit durata de viata. cit ani vrei sa stai in ea? chiar daca nu se va darima la un cutremur, poate fi avariata grav, asa incit sa nu mai poti locui acolo. fiind veche s-ar putea sa aiba alte inconveniente, mirosuri, soareci, lemnarie putrezita, tevi ruginite, scurgeri infundate... vrei neaparat sa bagi banii in asa ceva? nu vreau sa te descurajez, doar sa te fac sa vezi ce vede un agent imobiliar. la ei asa se pune problema. sa ne spui si noua daca ai mai aflat ceva
 
Buna ziua ,

O intrebare de necunoscator in ale constructiilor / rezistentei materialelor. Doresc sa cumpar un apartament , intr-un bloc construit intre 1955 -1960 , fara magazine la parter , D+P+2+M. Peretii sunt in majoritate din caramida rosie ziduri destul de groase ( foarte asemanator cu Gara Buftea sau Ploiesti Vest sau orice gara CFR mai veche ) . Fisuri importante nu sunt vizibile pe nicaieri, dar nu imi dau seama ce structura de rezistenta are blocul. Grinzile, daca exista, nu se vad;

Intrebarea ar fi care sunt pasii, sau cum se poate face o expertiza care imi spuna si mie cat de riscant e sa locuiesc aici. Care sunt sansele unui asemenea bloc in cazul unui cutremur major avand in vedere ca a fost construit inainte de 1962 cand au fost introduse primele normative normale de calcul la cutremur a constructiilor .

Multumesc anticipat
 
anda a spus:
http://diagnoze.gemite.ro/predictia.html
numai ca banuiesc ca au niste preturi uriase. in lipsa unor asemnea scule, orice expert poate sa-si dea cu parerea si cam atit...

Multumesc pentru informatii

E destul de greu sa evaluez conditia acestui bloc, nici locatarii nu stiu sa zica prea multe .... toti merg pe ideea " merge , nu vezi ce ziduri groase are , e rezistent tine la orice " .

O zi buna in continuare
 
din pacate orice material imbatrineste in timp. betonul devine acid si ataca armatura de otel, mortarul devine friabil. si atunci, oricitd e groase ar fi zidurile, te trezesti cu cladirea darimata la o zguduiala mai serioasa
 
Back
Sus