• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Avarii structurale sau doar tencuiala proasta?

FranguAdrian

New member
Înscris
23 Apr 2009
Mesaje
14
Scor reacție
0
La rugamintea andei postez niste poze cu un bloc din cartierul meu. Blocul este P+4 etaje, parterul reprezentand numai magazine, frizerie, coafor, sala de internet, etc. Din cate am inteles, inainte de constructie, locul respectiv era burta mlastinii sau ceva de genu\'. Nu am retinut bine.
 
Acele crapaturi nu pot fi decat de la un cutremur, nu stiu cum ar fi ramas din 1977 pana acum fara sa fie macar tencuite ??? dar pot fi si de la ceva de dupa aceea, intr-o zona mai intens zguduita. Deci ar trebui sa stim cand este facut blocul. Acolo pare ca s-ar vedea niste zidarie de bca sau alte blocuri, in alta poza se vede caramida, ar trebui sa fie si niste stalpisori din beton armat dar si o structura mai puternica de gen cadre. Daca este asa, nu este vreun pericol numai din acele crapaturi, dar nu stim ce este cu restul - partea structurala.
Astfel de blocuri facea cooperatia prin provincie, cu servicii la parter si locuinte la etaj. Nu pare din Bucuresti ?! .
 
Am remarcat in Iasi, undeva in Metalurgiei un bloc cu o crapatura care pe mine m-a cam speriat. Pare a fi lata de cel putin 5 cm si se intinde pe toata inaltimea blocului. Am atasat doua poze, pe mine m-a pus pe ganduri, blocul e un P+4 construit undeva prin 70 si. :))
 
ceea ce ai vazut la Iasi e practic un bloc construit aiurea. blocul e format din doua parti separate, probabil sunt doua scari a si b, ei bine in loc sa faca ceva mai ingenios, ei au tencuit acea zona de \'dilatare\' ca altfel nu imi vine la ora asta.
Nu are nicio insemnatate acea crapatura, decat faptul ca trebuie de reparat pt k nu este estetica
 
As vrea si eu o parere despre un bloc din Iasi (Tatarasi) P+4E construit in anul 1966.
 
Nu poate sa dea nimeni o parere doar dintr-o poza, cauta pe cineva localnic si sa aiba date ingineresti concrete. Dar daca nu s-a intamplat nimic, la vre-un seism sau tasare, la inaltimea asta ce sa fie...
 
Pai.. cladirea a fost expertizata si are risc seismic 1 (U1) , peretii din caramida si stalpisori de beton.Oricum expertizarea a fost mai mult observare vizuala , nu sau luat mostre de material pentru laborator.
 
Deci din ce am inteles eu din relatarile vecinilor in 77 si in 2004 , miscarile orizontale (forfecare) au fost dea lungul blocului, nu de-a latul si nu la lasat sa faca balans.Probabil de asta a si ramas in 77 intreg.
 
Domnule sever te feresti sa-mi raspunzi de cand tiam zis ca e r1? inteleg:D
 
Domnule sever te feresti sa-mi raspunzi de cand tiam zis ca e r1? inteleg:D

Nu cred, s-ar putea sa fie plecat in vacanta :harhar: Mie nu mi se pare ca ar arata rau la exterior, am vazut in bucuresti cladiri inalte de 10 etaje facute dupa \'77 cu crapaturi si desprinderi de tencuiala pe portiuni mare. Oricum o cladire mica de inaltime are din start un avantaj fata de una inalta in cazul uni cutremur... ca sa fiu mai optimist :harhar:
Doar din cateva poze nu cred ca isi poate da nimeni seama de starea cladirii, uneori poate sa arate excelent pe exterior, dar daca structura de rezistenta e afectata este cam egal cu 0 aspectul. De asemenea exista cladiri cu tencuiala cazuta si unele fisuri pe placi dar structura de rezistenta se poate prezenta foarte bine.
Daca spui ca e din \'66 nu avea cum sa cada in \'77 doar daca era executata foarte prost. Din cate stiu in Bucuresti intensitatea a fost mai mare in \'77, blocul meu are 4 etaje are dispunere de la E la V si a fost construit in \'63. Daca ar fi cum spui, acum probabil ca ar fi trebuit sa fie moloz. Din cate am vazut blocul meu inca se prezinta bine daca ne gandim prin ce a trecut saracu\'. Dar, cum spuneam nimeni nu isi poate da seama doar din vedere si mi-e greu sa cred ca poate face cineva o expertiza doar \'din ochi\' :worthy:
 
Mda. Wlad alta e treaba , intradevar blocul asta nu a fost expertizat serios.Dar in Iasi la inceputul anilor 60 cand sau construit cartiere intregi de astfel de blocuri , nu se tinea cont ca este dimensionat gresit , foloseau materiale ieftine si se primeau dispozitii de partid pentru a se folosi cat mai putine materiale sa faca economie de spatiu .
Acuma sati spun alta treaba .... peretii sunt foarte slabi , am incercat sa bat un cui si se faramiteaza peretele si conform \"expertizei \" el avea u1(adica treabuiau incepute consolidarile in max 2 ani ) din 1992.
Deci iti dai seama acuma e intr-o stare de degradare avansata.
Si in legatura cu blocul tau de 4 etaje orientat E , V .In Bucuresti e alta situatia , sunt afectate la voi cladirile inalte, la Iasi este exact invers.
 
Back
Sus