• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Bloc 1972 cu "probleme"!?

stef30

New member
Înscris
3 Noi 2013
Mesaje
151
Scor reacție
0
Ia sa vin si eu cu o intrebare...:D

Ai mei locuiesc intr-un bloc construit in 1972, din cadre de beton (stalpi si grinzi) cu pereti de caramida la exterior - bca la interior! Blocul este foarte mare, are 5 tronsoane x 40 apartamente pe tronson (10 etaje). Ai mei stau la et.2 pe capat...

Imediat dupa terminarea constructiei, un tronson din mijloc avand un colt pe o "punga" cu nisip s-a inclinat peste tronsonul vecin. De atunci cele 2 tronsoane traiesc lipite, ca fratii siamezi:)) Asadar la etajele superioare intre cele doua tronsoane nu mai este rostul respectiv...

La parter sunt spatii comerciale dar stiu sigur ca nu s-a taiat nici un stalp de-a lungul timpului.

Datorita acestei patanii, blocul a fost introdus un categoria "U2", desi NICIODATA vreun expert nu a intrat prin apartamente sa vada daca s-au taiat grinzi, etc! Din acest motiv am si eu mari rezerve in legatura cu expertii care atribuie categorii de rism seismic blocurilor! Oricum, nici grinzi nu s-au taiat!

Taica-meu este arhitect si stie cum a fost construit blocul. Sustine ca nu are nici o problema si faza cu acel "rost" nu afecteaza cu nimic rezistenta sa, deoarece la un cutremur cele 2 tronsoane se vor balansa impreuna.

Mai vreau sa mentionez ca in '77, '86, '90 etc. nu a fost absolut nici o problema in acest bloc. Nici macar o vaza nu s-a daramat! S-a comportat exemplar...

Voi ce parere aveti? 1972...2013... Viata lunga mai are...?:D
 
daca nu pui titlul potrivit, asa se intimpla.
 
Inteleg ca esti din Iasi. Ei, pai la Iasi...tocmai blocurile inalte sunt mai putin afectate, cel putin asa s-a observat si asa ar rezulta din conditiile geologice locale. Spre deosebire de Bucuresti...
 
Da...asta tine de acceleratia solului. Dar legat de acea "broblema" a blocului respectiv, este asa de grava? Totusi daca vrei sa vinzi un apartament intr-un bloc cu risc "U2" iei mult mai putini bani pe el...
 
Back
Sus