• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Bloc Bulevard Unirii din ce este construit?

Înscris
7 Feb 2012
Mesaje
5
Scor reacție
0
Salut,

Am cumparat de curind un apartament la intersectia dintre Bvd. Unirii cu Vintila Voda si nu stiu pe ce tip de structura este construit blocul, acesta se afla fix vizavi de hotelul Royal https://maps.google.com/maps/myplaces?vpsrc=6&ctz=-180&ie=UTF8&ll=44.427461,26.112488&spn=0.001868,0.004128&t=v&z=19&iwloc=A
Grinzile par sa aiba aproximativ 50-60cm latime si cam 70cm grosime blocul fiind finalizat in 1994 si inceput in 1993, probabil el de fapt fiind inceput inainte de revolutie.
Stau la etajul 7 si deasupra am un etaj tehnic care are 4 boxe acestea acoperind in totalitate blocul avind termoficare si tavan la 3m. Eu sunt singurul pe etaj intrucat de la etajul 6-7 sunt apartamente pe doua nivele.
As aprecia foarte mult un sfat cu privire la metoda de constructie a blocului.

Va multumesc
 
Foarte bine ati facut ca l-ati luat! Felicitari, s-aveti parte de el! Blocul este pe structura de tip cadre (stalpi si grinzi de beton armat) si zidarie de inchidere si compartimentare de BCA (zidaria nu are rol de rezistenta, astfel incat se pot face modificari, fara insa a "taia" stalpi). Fiind constructie destul de recenta - 1993-1994 , nu vor fi probleme in caz de Cutremur peste 7grade/Richter.
 
Salut,

Multumesc de informatie, nu am dat nici un perete jos deaorece nu sunt adeptul modificarilor de aceasta natura, tot ce am observat ca peretii sunt de bca, iar cei exteriori au diametrul intre 50-60cm, am mai observat ceva ca blocurile de BCA sunt prinse intre ele cu niste tije de otel par, oricum de natura metalica, de ce au mai prins blocurile de bca cu tije metalice la ce foloseste asa ceva?
 
Au zidit peretii din blocuri de BCA cu tije de otel in rosturi, pentru a-i ancora de structura, si de a-i "lega" mai bine. Foarte bine ca au facut asa. Cei exteriori au grosime mare din motive de termoizolatie (nu cred ca e necesara "polistirenizarea" blocului).
 
Back
Sus