• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

bloc lipit de vila interbelica - riscuri?

albu r

New member
Înscris
5 Mar 2023
Mesaje
1
Scor reacție
0
buna ziua,

casa in discutie are demisol, parter inalt, etaj, plus mansarda. inaltime cca 14 metri la punct maxim. constructie din 1929, zidarie portanta 50 cm grosime din caramida, resp 30 cm la etaje superioare, plansee beton. a fost consolidata in planul demisol prin tencuieli armate cu plasa fier.
la calcanul casei s a ridicat in anii 2000 un bloc de 6 etaje, din cadre si stalpi beton, lipit de noi pe cca 12 metri, adica toata partea din fata a casei - calcanul are in total 21 metri liniari. din spusele unui vecin, care a prins santierul blocului, de la calcanul nostru spre bloc ar fi un spatiu de 5-6 cm gol, apoi ei au urmatoarea structura - panou sandwich de 6 cm, apoi poliester de 5. ulterior este peretele de rigips al blocului.
in partea unde se lipeste de noi blocul e mai mic, are cam 4 etaje - ne depaseste cu doar vreo 5 metri. exista insa o parte de cca 3 ml unde are toate 6 etaje si ne depaseste cu mult, vreo 11 m.

pun intrebarea daca nu este un factor de risc major proximitatea acestui bloc in caz de cutremur mai serios. nu cumva distanta dintre casa si bloc e mult prea mica? si, oare faptul ca ei au aceste straturi de izolare spre noi inseamna in mod necesar ca structura - stalpii, plamsee - sunt retrasi si ei cu macar 15 cm? adica daca la cutremur ne izbim intre noi, sa nu ne loveasca in plin o masa de beton.

nu stiu insa daca s a facut subzidire, nici vecinul nu poate confirma. pe fatada nu sunt fisuri, nici pe zidurile de jos care erau fara zugraveala nu am vazut nimic, dar cine stie?

multumesc tuturor celor care stiu, pot si vor sa ne raspunda
 
Back
Sus