• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Blocul Casata, inainte si dupa

USGSistul

New member
Înscris
28 Apr 2009
Mesaje
983
Scor reacție
0
Blocul Casata 1977

USGSistul a spus:
Bolocul Casata 1977



Deci ... stalp de colt subdimensionat, fatada extinsa sprijita pe consola.
Grinzi sectionate de instalatii, si care mai sunt si subdimensionate. etc, etc,
efectul grinda, dalta si ciocanul.
Foto Casata in picioare apartine lui "Aurelian" de la http://tramclub.org/...highlight=harti

---------------------
19 feb 2014
Fotografiile pierdute:
 

Atașamente

  • casata_592.jpg
    casata_592.jpg
    61 KB · Vizualizări: 54
  • 6-act-foto_2_continental_cutremur-1977_6473a12a5d.jpg
    6-act-foto_2_continental_cutremur-1977_6473a12a5d.jpg
    84,6 KB · Vizualizări: 45
  • 02 casata detaliu 1977.bmp
    437 KB · Vizualizări: 4
Mai adaug cateva detalii care vor confirma convingerea mea, ca si blocul Casata a fost condamnat de la inceputul sau. Se observa ca mai in totdeauna stalpi cu sectiune subdimensionata, grinzi deasemenea subdimensionate neaxate corect la incastrarea in stalp, stalpii de fatada mult prea subtiri, fatada extinsa si sprijinita pe consola. Turnul de colt era defapt o curte de lumina (horn), care asigura aerisirea de la bai / bucatarii. Se mai poate observa armatura deesemeni subdimensionata, fierul beton prea subtire (vezi mustatile ramase) in special la grinzi!! Pe langa toate acestea, interventiile criminale ale celor care au montat instalatiile apa / canal, ulterior modernizarilor efectuate candva, s-au taiat / amorsat stalpi, grinzi etc. Toate acestea adunate au produs un complex de defecte care au contribuit la ruperea si prabusirea partiala a cladirii, adica coltul cu turn! Si totusi a fost un bloc frumos.
------------------------------------------------------------------------
1 mar 2014
Repostez fotografiile pierdute
 

Atașamente

  • casata detaliu 1977 mic.jpg
    casata detaliu 1977 mic.jpg
    180 KB · Vizualizări: 29
  • casata detaliu-3a 1977.jpg
    casata detaliu-3a 1977.jpg
    64,3 KB · Vizualizări: 33
Iata ce am deslusit eu despre Casata in acest articol atasat - extras.
 
Ar fi interesant daca ar exista o desfasurare in plan a stalpilor adiacenti celui din colt. In general stalpii par a avea o sectiune foarte mica. Cine stie cate bare verticale aveau si sectiunea acestora?
Oare arhitectii/structuristii nu urmareau deloc ce se intampla pe santier? Adica dispunerea etrierilor si suprapunerea barelor se vad inainte de cofrare. Sau montau inainte cofrajele si dupa aia atarnau niste fiare?

Probabil existau niste norme ale vremii referitoare la armarea betoanelor.

E fascinant cate ambiguitati existau in acea vreme (anii 30-40) intr-un domeniu atat de riguros. Daca ne gandim si la arhitectul casei scanteii care se documenta din reviste italienesti... :55:

Nu ma tem decat de o repetare a istoriei... a perioadei 2006-2008 relativ la anii 30-40,perioade marcate de dezvoltare imobiliara acerba si uneori de necontrolat.
 
cristemax,
Eu nu cred că exista vreun inginer care să-si bata joc de munca si creatia lui. Structuristii in cazul nostru, proiectantul. Cea mai importantă dar si periculoasă operatie este executia, punerea in opera. In vremea aceea se lucra cu zilieri, total necalificati, dupa un mic instructaj cu "maistrul" se apucau de treabă. Constiinta nu exista si nu există din păcate nici acum. Muncitorul necalificat avea un venit foarte mic, si atunci ca ori ce primitiv acesta se razbuna pe obiectul muncii. Păi dece sa fac bre, 30 de etrieri sefu', cin' le'ndoaie bre atâtea ... dă-i-n ...z... m..si.., ca le jung si 10 .... pm... de bloc! Faneee bagă bă 10 etrieri si toarnă betonu pân'n vini sefu ca-l ... Băăăi nu-i fier de 24 ... la stâlpi ... bagă de 16 ca nu se vede ... bă n-ajunge cârligu la nod ... bagă o caramida si toarna betonu ... bagă roaba aia de ieri că nu s-a 'ntarit, bagă apă si mai amestecă ... dup'aia dă un cancioc cu ciment curat si-l netezesti. .... Băi n-a venit cimentu' ... nu iese etaju trei azi ... bagă cât îi, dă-i n măsa ca nu se vede ... ce oi sta tu aici?
 
Prin faptul ca nu se asigura ca executia e conforma proiectului inseamna ca isi bate joc de munca lui.
In fine... iesim din subiect. E geniala imaginea aia cu consolidarile fix la stalpul care mai apoi a cedat.
... e pacat ca totul se reduce la constiinta... ciudat popor suntem sa ne facem singuri rau numa asa in ciuda. Tot ramani au fost si comunistii... care de ciuda au bagat chiaburii in puscarii.
Cata ciuda sa ai sa bagi intr-o grinda peturi de 2 litri cu dop? Am vazut grinda segregata de la peturi de bere si pachete de tigari.
 
Si un detaliu extras din documentatia d-lui sever cu avariile casatei din 1940.l
 
sever a spus:
Iata ce am deslusit eu despre Casata in acest articol atasat - extras.

Salut,

Unde as putea gasi articolul complet? Mi s-a parut interesanta partea despre Blocul Casata si presupun ca in articol exista informatii si despre alte blocuri cazute la cutremurul din 1977.

Multumesc,
Sergiu
 
01 Casata-1940.jpg


02 casata-1970.jpg
Aici se vede o consolidare sumara la stalpul de colt la etajele 1-2 avariat serios la cutremueul din 40 lucrarea fiin executata atunci. Pacat ca s-au pierdut postarile mai vechi undee erau mai multe detalii ref la avariile de atunci (1940) si care si-au spus cuvantul in 77. Se vede clar stalpul de colt de la parter cat este de subtire.


03 casata-1977.jpg
 

Atașamente

  • 01 Casata-1940.jpg
    01 Casata-1940.jpg
    82,2 KB · Vizualizări: 90
  • 02 casata-1970.jpg
    02 casata-1970.jpg
    107,9 KB · Vizualizări: 94
  • 03 casata-1977.jpg
    03 casata-1977.jpg
    84,6 KB · Vizualizări: 76
Detaliu
Grinzi sectionate de montarea incorecta a instalatiilor. Se vad clar sectiunile subdimensionate ale acestor grinzi. In pagina precedenta am mai`postat aceasta fotografie unde am scris mai multe informatii referitoare la acest subiect.

 

Atașamente

  • 02 casata detaliu 1977.bmp
    437 KB · Vizualizări: 13
  • casata_592.jpg
    casata_592.jpg
    61 KB · Vizualizări: 43
  • casata detaliu 1977-2.jpg
    casata detaliu 1977-2.jpg
    94,2 KB · Vizualizări: 64
Repostes fotografiile pierdute.
 

Atașamente

  • casata detaliu-3 1977.jpg
    casata detaliu-3 1977.jpg
    285,9 KB · Vizualizări: 34
Back
Sus