• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cat de in regula e sa darami un perete care nu e de rezistenta?

mb3_48900

New member
Înscris
1 Apr 2012
Mesaje
3
Scor reacție
0
Salut!

Am o intrebare (poate mai multe :) ) legata de rezistenta "by design" in caz de cutremur a blocurilor. Rasfoiam Internetul si am gasit un articol pe tema asta care face o comparatie intre blocurile din cadre si cele cu pereti din beton armat:

http://www.world-housing.net/uploads/WHETutorial_RCFrame_English.pdf

Studiul e tocmai despre cutremure din Turcia, Romania sau Chile.
M-a frapat o afirmatie de la inceput:

" [font=arial, sans-serif]The problem is aggravated further by [/font][font=arial, sans-serif]the use of unreinforced masonry infill [/font][font=arial, sans-serif]walls, usually made of clay bricks or [/font][font=arial, sans-serif]hollow clay tiles. The effect of infills [/font][font=arial, sans-serif]is usually not accounted for in the [/font][font=arial, sans-serif]design, however these walls may [/font][font=arial, sans-serif]significantly affect the way in which [/font][font=arial, sans-serif]the building responds to earthquake [/font][font=arial, sans-serif]ground shaking and may even cause [/font][font=arial, sans-serif]the building to collapse (as reported [/font][font=arial, sans-serif]often after several major earthquakes [/font][font=arial, sans-serif]worldwide). [/font]"

Inteleg din asta ca taiarea unui perete poate sa afecteze rezistenta la cutremur a unei cladiri chiar daca arhitectul sau constructorul nu si-a bazat calculele generale de rezistenta pe acel perete... si ca ne-am obisnuit sa taiem cu mare usurinta acesti pereti pe motiv ca "nu sunt de rezistenta".

Intrebari:

1. Cat de valida e afirmatia de mai sus? Ca taierea unui perete e un risc in sine?

2. Articolul pare sa spuna ca blocurile pe cadre au un risc mai mare in caz de cutremur, dar propune si niste alternative. In ca categorie intra blocurile pe cadre din Bucuresti? In cea "fara alternative" sau cu?

3. Blocurile din prefabricate de la noi intra in categoria "blocuri cu pereti armati care s-au comportat foarte bine la cutremurele din Turcia si Cile"?

Mircea
 
bun venit la noi, Mircea.
din citatul tau inteleg ca e vorba de pereti nearmati, care nu ar fi luati in calcul la proiectare si care ar putea sa se comporte necontrolat in cazul unui seism. sincer, ma cam indoiesc ca ar duce la prabusire.

restul articolului o sa-l citesc cind prind ceva timp liber
 
Dar ca sa alergi pe banda ore intregi pe zi, in loc sa iesi sa alergi in aer liber si sa mi se fisureze tavanul de la dormitor este in regula cu slabirea rezistentei blocului la cutremure?
( stiu ca exista o freventa periculoasa chiar si pentru betonul armat!)
 
Daca este pentru o medalie olimpica, este in regula. :D
 
takanonanu link a spus:
Daca este pentru o medalie olimpica, este in regula. :D
Ar fi bine sa fie asa, dar acum este cald si alearga pe afara!
Si spune-mi si mie unde ai vazut banda de alergat la etajul 5, fara amortizor???
 
Back
Sus