• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce ne sperie la un cutremur?

Alty a spus:
ce-s alea infrasunete?:harhar:

Vibratie mecanica a unui mediu neperceputa de urechea omului (ci numai cu ajutorul simtului tactil), care se propaga sub forma de unde, ca si sunetele, dar avand o frecventa mai mica decat a acestora

sau

Sound whose wave frequency is too low (under 15-20 hertz) to be heard by humans. Some animals, such as elephants and whales, emit calls at infrasound frequencies.

Multam\'
 
Am votat ca m-a sperie moartea.

Mi-e si frica sa ma gandesc ce s-ar intampla in cazul unui cutremur mai puternic :hypocrite:
 
Pe mine ma ingrozeste de-a dreptul ideea ca nu o sa fiu (n-o sa am timp sa ajung in timp util) langa copii. Sa-i am langa mine si sa am timp sa-i adapostesc. Atat imi doresc. De restul nu-mi fac griji multe.
 
pe mine ma ingrozeste ideea ca eu as putea fi acasa sau la birou, unde ma simt cat de cat in siguranta, iar fiica-mea in oras, in locurile ei de studentie: piata romana, magheru, victoriei, orasul vechi etc.
 
Pe mine ma ingrozeste lipsa de control asupra situatiei si incertitudinea. De fapt, incertitudinea am luat-o si-o fac tema de licenta, sunt curios sa vad ce obtin. Nu neaparat sentimentul ca se poate prabusi cladirea, ci ideea ca nu pot sa schimb nimic, nu pot opri, nu stiu ce se va intampla in continuare.[/align]
 
Pe mine ma ingrozeste lipsa de control asupra situatiei si incertitudinea. De fapt, incertitudinea am luat-o si-o fac tema de licenta, sunt curios sa vad ce obtin. Nu neaparat sentimentul ca se poate prabusi cladirea, ci ideea ca nu pot sa schimb nimic, nu pot opri, nu stiu ce se va intampla in continuare.[/align]

sint multe alte lucruri pe care nu le poti controla...
 
Back
Sus