• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

crapaturi simetrice la blocuri gemene?

bb0gd4

New member
Înscris
4 Oct 2006
Mesaje
12
Scor reacție
0
salutari,

cu riscul de a parea putin paranoic(eh, suntem pe un site care discuta despre cutremure, intr-o tara unde lumea isi cumpara masini, asa ca...poate e ok?:)) am constatat o simetrie ciudata intre crapaturile a doua blocuri - surori. in stanga scarii, privit din fata, si pe spate in acelasi loc, doar ca e zona de lift). atasez si o imagine din spate, cu precizarea ca pe fatza arata cam la fel, in acelasi loc - iar blocul sora la fel(in g maps nu vad si fatza celuilalt).

iar ca bonus o intrebare despre zonarea seismica -
http://www.infp.ro/noutati/harta-de-microzonare-seismica-a-municipiului-bucuresti
- ok, ce inseamna zona cu rosu, acceleratii mai mari(banuiesc ca 30cm/s^2 nu 300 cum scrie acolo - din ce am gasit pe net). adica, solul e mai "moale" un pic in zona cu rosu? din ultima reiese ca teoretic va fi lovita un pic mai mult zona marecata acolo?
 

Atașamente

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    228,7 KB · Vizualizări: 84
E vorba intr-adevar de 300 cm/sec la patrat.
 
O astfel de crapatura nu apare decat in cazul rosturilor seismice dintre cladiri independente. Este crapata tencuiala care are un rol pur decorativ, de mascare a spatiului liber dintre cele 2 corpuri ale blocului respectiv.
 
Raspuns si de la Sever:

Mai mult ca sigur este rost de separare, pot fi doua sectiuni in L.
 
Se lasa rost de dilatare si la cladiri liniare daca lungimea acestora este mare, nu trebuie sa fie neaparat L.
 
vazut de pe scara, blocul (in forma de I) are casa liftului si 3-4 usi in stanga iar in dreapta 6-7 usi, nu sunt scari diferite. crapatura e fix cum intrii pe holul mai mic(intre placa cu scara si cea cu liftul).
 
bb0gd4 a spus:
vazut de pe scara, blocul (in forma de I) are casa liftului si 3-4 usi in stanga iar in dreapta 6-7 usi, nu sunt scari diferite. crapatura e fix cum intrii pe holul mai mic(intre placa cu scara si cea cu liftul).

Blocul este in cadre ,sau pe diafragme ? daca ar fi diafragme crapatura nu ar fi vizibila dinauntru cladirii pt varianta cu rosturile.Se poate sa fie avarie sau viciu de proiectare -executie. Doar parerea mea.
 
nu stiu denumirea. e tipic pentru anii 80, nu discutam de peretin de bca - are o grina pe mijlocul garsonierei, una deasupra geamului, si pe colt stranga imbinare cu una verticala un pic mai groasa -> chiar as fi curios ce bloc este
 
eu zic ca sint chiar 3 sectiuni , una pe mijloc si 2 laterale , se vad
geamurile , unde este crapatura sint in oglinda , si mai este una in stinga identica , blocul cred ca este iin forma de U cu partea din mijloc in poza
 
am zis, blocul e in forma de I, de aici si dilema mea, nu pare un spatiu dintre doua sectiuni separate(de pe scara vezi tot deci..nu cred ca e facut din 2-3 bucati). un raspuns, in conditiile astea?
 
nu sint expert in constructii dar acolo trebuie sa fie 2 stilpi de sus pina jos unul linga altul la citiva zeci de cm intre ei iar gol acoperit cu tencuiala bca etc si in interior ar trebui sa se vada crapatura , pe casa scarii , in apartamente nu ar trebui ca sint 2 pereti spate in spate, cel mai vine ar trebui vizitat subsolul , acolo ar trebui sa se vada

oricum mie nu mi-e frica stau intr-un bloc , cred ca monolit , casa scarii este un tub din beton (paralepiped) de sus pina jos cu laturile in prelungire, care la cutremuru din 77 era construit pina la 1 , apoi au stagnat lucrarile vre-o citeva luni , si apoi refacut
 
bun, problema se reduce la o intrebare: la un bloc in forma de I poate fi facut din 2 corpuri? intr-un capat vezi celalat capat, ma indoiesc ca e gandit sa crape holul. sau asa e?
 
Nu ai inteles , practic sint 2 structuri independente iar in interior nu se vede acest lucru , pentru ca golul dintre ele este acoperit
 
Trimite o poza de la interior de la casa scarii in zona in discutie.
 
nu prea am ce poza, este un hol lung care traverseaza tot blocul. forma ----(C)(scara)--------. asa ca am presupus ca nu-s 2 corpuri..

C - crapatura. pe interior nu se vede(e o garsoniera pana la exterior pe toate partile).
 
Back
Sus