• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 29 martie 2014 Vrancea magnitudine 5,0

Iasi, etajul 1 din 4, s-a simtit foarte slab 1-2 secunde, ceva in genul trecerii unui camion pe strada.
 
Bucuresti, cartier Lacul Tei, etaj 9 nu s-a miscat nimic.
 
Eu eram pe pat, dar nu intinsa, loc din care am mai simtit altele. Nu am simtit, dar am vazut ca se misca biroul si apoi am remarcat ca se misca apa din sticla, 2 secunde. Biroul se misca foarte usor, chiar si acum cand scriu. Sotul meu a zis ca mi se pare. Am verificat (sa nu radeti!), sa nu fie motanul de vina si am tras concluzia ca a fost cutremur, mai ales cand am vazut ca au picat mobotix si INFP.
 
Bucuresti, cartier Berceni, bloc P+4 prefabricate beton armat, etaj 2. Eram in sufragerie si am auzit doar un mic troznet usor la biblioteca. Destul de scurt asa...
 
Ploiesti, etajul 4 , bloc din ''biscuiti'' -productie '76 s-a simtit chiar fiind in miscare,ma duceam la bucatarie,plus ca au inceput sa zdrangane geamurile pe la vitrine.Bine ca a fost scurt! Au vibrat peretii si parca mi s-a parut ca aud un uruit .S-au trezit si vecinii ( pensionari) -le aud televizorul,probabil pe stiri la Irealitatea !:))
 
Iasi...bloc fagure din 1971. Sunt nesimtit:)
Mai tare se simte cand vecinul de sus (stelist) sare de pe sifoniera la golurile favoritilor. Atunci am cam 5,5...6 richter!

Scuze daca am vb mult si neintrebat...:)
 
Galati, s-a simtit destul de bine, durata cam 5-10 secunde, e greu de aproximat. A parut ca are doua etape.
E prima oara dupa mult timp cand primesc ai mei telefoane (trei la numar) cu intrebari "sunteti ok?" dupa cutremur. M-a mirat, ca totusi n-a fost cine stie ce :)
 
Au zanganit bine de tot geamurile de la biblioteca! Buzau,et.5!
 
Neata! Noroc de voi, altfel nu mi as fi dat seama ca a fost cutremur - Iasi, bloc 1972, etaj 3/4 nu l am simtit absolut deloc. Am un fel de ornament japonez stil templu budist care face galagie la cea mai mica miscare..Nu m a avertizat, cum de altfel m a trezit din somn la cutremurul din octombrie 2013.
 
Bucuresti, bloc 1961, et 2/7. Citind forumul am aflat de cutremur. :)
 
Bucuresti, Titan, etaj 7/11, nimeni din casa nu a simtit nimic. USGS zice ca a avut 4.7, nici nu stiam ca se simt astea.
 
Depinde de multi factori. Eu am sesizat mai degraba un troznet la biblioteca si o mica deplasare pe directia nord-sud. As zice ca e primul cutremur la care am sesizat miscare pe directie nord-sud si nu est-vest, ca pana acum. A fost ceva usor insa, scurt. Am crezut ca mi s-a parut, dar m-am uitat la inregistrare si am vazut.
Oricum magnitudinea pe scara Richter a fost 5,0 conform INCDFP, datele lor sunt mai precise pentru ca provin de la mai multe statii din teritoriu. Cutremurele subcrustale vrancene incep sa se simta pe scara mai larga de la magnitudini mai mari de 4,5-4,7 grade. Dar fiind de adancime mare (cel de aseara a fost la 135 km), ele se simt totusi slab si daca te misti sau e galagie le prinzi greu. Bine, nu e cazul cutremurelor de magnitudini 5,5+ cum a fost cel din 6 octombrie 2013.
 
Multumesc pentru lamuriri GeoX. Eu pana acum nu am simtit un cutremur < 5 si nici rudele mele din municipiul Calarasi dar ieri m-au sunat imediat dupa cutremur sa ma intrebe daca l-am simtit.
 
Da, cam de la 4,7 grade in sus incep sa fie simtite de mai multa lume, dar depinde si de unde te afli, daca te misti, inaltimea/etajul cladirii etc. Cutremurul de 4,7-4,8 grade din 23 ianuarie a fost simtit de multa lume care se afla in interiorul cladirilor, dar in special de cei care nu se miscau, stand la birou sau in orice caz asezati.
 
Brasov, et 1/4, nu am simtit nimic. Bine, nici cutremurul din octombrie nu l-am simtit desi eram treaz, langa calculator, atunci am auzit doar un scurt zgomot facut de monitor.
Nici cainele nu-mi aduc aminte sa fi facut ceva neobisnuit sambata seara, doar dupa ora 22 (cam pe la 23) tin minte ca era pe coltarul din hol si a stat destul de mult acolo desi de unul singur nu prea urca el acolo, doar daca il chem eu, si nu are obiceiul sa stea prea mult.
 
Nu l-am simtit, desi eram pe scaun, in bucatarie. DAR... am auzit cum zdrangane hota in spatele meu, dar am zis ca delirez :D
 
Back
Sus