• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul din Japonia

Cristian

New member
Înscris
21 Mar 2008
Mesaje
57
Scor reacție
0
Tinand cont de cele intamplate, chiar, imaginea asta nu are nici o relevanta..., oricum nu se intelege nimic...
E doar un exemplu vis-a-vis de cele spuse la "Inregistrarea cutremurelor", mai mult o chestie de tehnica. Analiza formelor de unda se poate face doar soft, cu faimosul program "Antelope",sau cu altele, care or mai fi, pe hartie in cazul de fata, in nici un caz.
Penita seismografului a intrat in limitare mecanica. Daca ar fi putut sa se miste liber ar fi descris un arc de cerc, cerc a carui raza posibil sa fie de 20-40 cm...sau chiar mai mult.
Tragica, cumplita ocazie de a mai spune ceva vis-a-vis de tehnica inregistrarii cutremurelor...
Am o mare retinere, chestie de respect pt. oamenii aia...Aia mor, si eu fac teoria inregistrarii cutremurelor...Nu e normal.Dar am sa mai spun cateva vorbe, iertat sa fiu...
Amplificarea mare se poate obtine, nu aici e problema. Problema e ca inregistrarea sa fie fidela.
Asta presupune ca amplificatorii sa fie "liniari", sa nu denatureze forma de unda. De ce asa? pt. ca pur si simplu un amplificator, datorita caracteristicilor de material folosit (siliciul) "lucreaza" dupa o lege exponentiala/logaritmica. Siliciul din tranzistor isi face treaba dupa legea lui, dar nu inregistreaza fidel un fenomen liniar (in natura nu prea exista legi liniare, prea putine sunt), insa in seismologie mai exista. Atunci, pt. a nu denatura un fenomen liniar - de ex. relatia liniara dintre spatiu, timp si viteza- trebuie facuta o compensare pur electronica (fundamental matematica): functia logaritmica este "anihilata" de functia exponentiala. Un semnal slab cu variatie liniara trebuie amplificat. Siliciul il amplifica, dar schimba si forma de unda. Semnalul amplificat nu va mai avea o variatie liniara, ci una exponentiala. Pt. a reface semnalul original, sa fie tot liniar, insa amplificat, trebuiesc aplicate niste corectii, corectii logaritmice. Daca sunt bine aplicate, semnalul final va fi tot liniar (pseudoliniar, perfect liniar nu se poate).
Asta trebuie sa faca un amplificator seismic+un amplificator de penita.
Chestia asta are implicatii f. mari, cu bataie f. lunga: daca semnalul final nu reproduce fidel semnalul initial - functia de transfer- nu se va putea vizualiza real forma de unda; nu vei sti daca de ex. exista o unda Love; practic s-ar putea sa n-o vezi in inregistrare. Daca n-o vezi, tragi concluzii total gresite, concluzii care se vor a avea o finalitate concreta, practica.
Daca extinzi "nebunia" asta, s-ar putea sa spui ca nucleul Pamantului este gazos...:D
 
E de mirare cum mai pastreaza INFP aparatele astea cu inregistrare pe hartie... Intrebat despre ele, zilele trecute, Radulian a zambit putin jenat si a spus ca "e un sistem mai vechi". DA, intr-adevar. Ce fac ei, oare, cu rolele acelea de hartie nesfarsite? Le scaneaza, le digitizeaza? M-as mira; doar au, deja, aparatura mai buna.

Cred ca nu se indura sa le caseze; in plus, sunt si spectaculoase, publicul s-a obisnuit cu tamburii aceia mari, cu penitele... Un monitor pe care apare aceeasi imagine ar oferi mult mai putina satisfactie... vezi si "adoratorii" care contempla non-stop webcam-ul de la Muntele Rosu, fara sa observe ca uneori vad o bucla inregistrata, care se repeta ore in sir, in timp ce in josul imaginii apare un mesaj de eroare!

Ce sa mai vorbim despre interpretarea, isterico-penibila, ca seismul din Japonia a fost atat de puternic incat a dat peste cap pana si APARATURA de ultima generatie (aici, o nota de adoratie la adresa tamburilor!) a INFP-ului...
 
CRFL link a spus:
E de mirare cum mai pastreaza INFP aparatele astea cu inregistrare pe hartie... Intrebat despre ele, zilele trecute, Radulian a zambit putin jenat si a spus ca \"e un sistem mai vechi\". DA, intr-adevar. Ce fac ei, oare, cu rolele acelea de hartie nesfarsite? Le scaneaza, le digitizeaza? M-as mira; doar au, deja, aparatura mai buna.

Cred ca nu se indura sa le caseze; in plus, sunt si spectaculoase, publicul s-a obisnuit cu tamburii aceia mari, cu penitele... Un monitor pe care apare aceeasi imagine ar oferi mult mai putina satisfactie... vezi si \"adoratorii\" care contempla non-stop webcam-ul de la Muntele Rosu, fara sa observe ca uneori vad o bucla inregistrata, care se repeta ore in sir, in timp ce in josul imaginii apare un mesaj de eroare!

Ce sa mai vorbim despre interpretarea, isterico-penibila, ca seismul din Japonia a fost atat de puternic incat a dat peste cap pana si APARATURA de ultima generatie (aici, o nota de adoratie la adresa tamburilor!) a INFP-ului...

Nu e asa. Desi vechi, inca functioneaza bine si au un avantaj: permit vizualizarea f. rapida a cutremurului. Se poate stabili cam in 10 s magnitudinea (magnitudinea dupa durata).Iti dai seama "dintr-un ochi" daca cutremurul este de la noi sau din alta parte, ai o privire de ansamblu asupra lui; pe display un cutremur mare, lung ca durata nu-l poti vedea decat pe bucati, iar daca-l "strangi" incat sa incapa pe display nu mai intelegi nimic, nu se mai observa tipul de unde. Desigur, achizitia pe calculator are multe alte avantaje, insa nu are sens sa se renunte la inregistrarea clasica din motivele aratate.
Mai mult, exista o arhiva cu toate seismogramele care in prezent se scaneaza.
 
Nu vreau sa te contrazic, probabil ca stii mai bine... :D
Dar, la un calcul aproximativ, considerand un diametru de cca 30 cm al tamburului, ar rezulta ca doua latimi de monitor de 24" ar fi suficiente pentru reprezentarea unei ture complete, la scara 1:1. Nu e perfect, dar e suficient in multe cazuri. Si ar avea si corectiile pentru amplitudini gata facute.

Desigur, ei sunt "hands on", si din interior lucrurile se pot vedea altfel. Dar cred ca ei deja lucreaza, preponderent, pe aparatura digitala.
Ma intreb care e situatia la omologii lor din alte tari...
 
Poate n-am fost eu suficient de clar: sigur ca preponderent se lucreaza digital. Achizitia, vizualizarea, localizarea, se face pe calculator. Exista hardware de ultima generatie pe plan mondial (Quanterra) + soft de ultima generatie (Antelope), insa nu are sens sa arunci ceva ce functioneaza bine. Nici macar americanii nu arunca, inca au si ei tamburi clasici. Sunt simpli, si ce e simplu e fiabil. Japonezii nu au lanterne cu baterii, au lanterne cu dinam, actionate manual; asta daca raman sub daramaturi zile...
Mai mult, echipamentul Teledyne nu inseamna numai tamburul, e un intreg lant care are posibilitatea de telemetrare a datelor, ieftin si eficient, e un back-up, un canal auxiliar.
Nu o data a picat legatura digitala din motive obiective, nu ca ar fi vina cuiva, si singurul canal
de transmisie si vizualizare a fost Teledyne. Crede-ma, stiu ce spun. Inca e o solutie. Ce facem? aruncam ce merge numai de dragul de a arunca? Un echipament profesional care inca merge dupa 30 de ani nu se arunca! Chiar ieri am avut ceva de reglat la tambur, o bagatela, un reglaj minor, si inca o data m-am minunat cat de bine a fost proiectat, gandit si realizat acest tambur care de 30 de ani merge 24 din 24.
Credeti-ma, Institutul face eforturi f. mari pt. a fi la zi cu echipamentele. D-l Dir. Tehnic Ionescu se zbate ca leul in cusca sa aduca echipamente noi, sa faca o retea care sa permita o localizare cat mai precisa, etc...Se pune problema realizarii unei retele de vreo 300! de statii Quanterra pe toata falia. La Plostina exista echipamente de predictie sofisticate. Array-ul din Bucovina isi face treaba perfect. MLR-ul furnizeaza date seismice si magnetice "f. curate", fara zgomote, atat pt. Institut cat si pt. Viena, 99% din timp. Si asta cu bani putini.
Dar stiti cum e: in fata gardul, in spate leopardul. Sunt chestii care nu se vad, se vede numai tupeul unora/altora...care au numai "ciocu'" mare, fie el rosu, verde sau portocaliu...:D
Nu, Teledyn-ul nu e de aruncat inca. Daca ma suna barajul din Maneciu sa ma intrebe de cat a fost cutremurul, ii raspund rapid uitandu-ma nu pe display, ci pe tambur.
Daca ajungeti pe aici, va veti convinge ca am dreptate:)Nici nu veti vedea calculatoarele, tamburul va fi vedeta...:55:
 
Cristian link a spus:
Daca ajungeti pe aici, va veti convinge ca am dreptate:)Nici nu veti vedea calculatoarele, tamburul va fi vedeta...:47:

ti-a scapat pasarica :(( :57: :57: :57:
suna cumva a invitatie? :D :55:

voi ce spuneti? Geo, Anda, Bogdan, Alex , faceti o cerere catre INFP pentru a vizita MLR?
 
Cristian link a spus:
Poate n-am fost eu suficient de clar: sigur ca preponderent se lucreaza digital. Achizitia, vizualizarea, localizarea, se face pe calculator. Exista hardware de ultima generatie pe plan mondial (Quanterra) + soft de ultima generatie (Antelope), insa nu are sens sa arunci ceva ce functioneaza bine. Nici macar americanii nu arunca, inca au si ei tamburi clasici. Sunt simpli, si ce e simplu e fiabil. Japonezii nu au lanterne cu baterii, au lanterne cu dinam, actionate manual; asta daca raman sub daramaturi zile...
Mai mult, echipamentul Teledyne nu inseamna numai tamburul, e un intreg lant care are posibilitatea de telemetrare a datelor, ieftin si eficient, e un back-up, un canal auxiliar.
Nu o data a picat legatura digitala din motive obiective, nu ca ar fi vina cuiva, si singurul canal
de transmisie si vizualizare a fost Teledyne. Crede-ma, stiu ce spun. Inca e o solutie. Ce facem? aruncam ce merge numai de dragul de a arunca? Un echipament profesional care inca merge dupa 30 de ani nu se arunca! Chiar ieri am avut ceva de reglat la tambur, o bagatela, un reglaj minor, si inca o data m-am minunat cat de bine a fost proiectat, gandit si realizat acest tambur care de 30 de ani merge 24 din 24.
Credeti-ma, Institutul face eforturi f. mari pt. a fi la zi cu echipamentele. D-l Dir. Tehnic Ionescu se zbate ca leul in cusca sa aduca echipamente noi, sa faca o retea care sa permita o localizare cat mai precisa, etc...Se pune problema realizarii unei retele de vreo 300! de statii Quanterra pe toata falia. La Plostina exista echipamente de predictie sofisticate. Array-ul din Bucovina isi face treaba perfect. MLR-ul furnizeaza date seismice si magnetice \"f. curate\", fara zgomote, atat pt. Institut cat si pt. Viena, 99% din timp. Si asta cu bani putini.
Dar stiti cum e: in fata gardul, in spate leopardul. Sunt chestii care nu se vad, se vede numai tupeul unora/altora...care au numai \"ciocu'\" mare, fie el rosu, verde sau portocaliu...:D
Nu, Teledyn-ul nu e de aruncat inca. Daca ma suna barajul din Maneciu sa ma intrebe de cat a fost cutremurul, ii raspund rapid uitandu-ma nu pe display, ci pe tambur.
Daca ajungeti pe aici, va veti convinge ca am dreptate:)Nici nu veti vedea calculatoarele, tamburul va fi vedeta...:55:

Inteleg, sunt mai robuste Teledyn-urile.

Iti multumesc pentru raspuns, de mult voiam sa stiu de ce se pastreaza sistemul acesta. Cat despre aruncat, , evident, nu e vorba, daca functioneaza! Mi se parea, insa, ca ar fi mai impresionant de "iesit in fata" cu echipamentele moderne (sau SI cu ele). Era vorba de imagine, nu de functionalitate.

De curiozitate, cum transmite datele Teledyn? (daca se poate raspunde). Mi se pare interesant un sistem de comunicatie care supravietuieste atunci cand cade Internet-ul.
 
microv69 link a spus:
ti-a scapat pasarica :(( :57: :57: :57:
suna cumva a invitatie? :D :55:

voi ce spuneti? Geo, Anda, Bogdan, Alex , faceti o cerere catre INFP pentru a vizita MLR?
il voi ruga odata si-odata de dl director Constantin Ionescu si asta si la cum il cunosc, probabil ca ne va da aprobare. pina atuci, remarc comantariile de bun simt ale lui Cristian si-i multumesc pentru explicatii.
 
Back
Sus