• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Dupa 5R, noua perioada ...

simi_id

New member
Înscris
27 Apr 2009
Mesaje
3
Scor reacție
0
Buna,

Ce vor sa zica cei de la fotonsas prin inceputul unei noi perioade ?

\"Putem spune ca momentul 5R a marcat inceputul unei noi perioade.\"
 
Buna,

Ce vor sa zica cei de la fotonsas prin inceputul unei noi perioade ?

\\"Putem spune ca momentul 5R a marcat inceputul unei noi perioade.\\"

pai... cred ca ar trebui intrebati ei, noi nu avem de unde sti ce au vrut sa spuna. au date de contact pe site, trimite-le un mail, iti vor raspunde cu siguranta, au mai raspuns si altora.
 
Ce se poate spune e ca sunt mai multe cutremure perceptibile comparativ cu 2006-2007. E deja vizibil acest lucru.
 
Seimul de pe 25 apr in viziunea mea e un seism normal,produs in et80-110km,asa cum s-a intamplat si pe 27 oct 2004
E un eveniment normal,izolat, fara legatura cu ce se produce in etajele de h pe care nu cred ca le influenteaza,faptul ca in et 140-170 km a avut loc un seism de 4,4 e normal,acolo se concentreaza cea mai mare parte a energie seismice eliberate cu ocazia unui cutremur
Legatura cu seismul de pe 25 apr poate sa fie facuta doar dpdv al cresterii seismicitatii vrancene incepand de anul asta. E vb despre seismicitatea globala. In etajul 140-170 km seismicitatea a fost oricum mai redusa ca in 2008,cel putin deocamdata...In orice caz seismul de pe 25 apr nu poate fi incadrat ca \'\'inceputul sfarsitului \'\' sa fim seriosi.
 
Cei de la fotonsas vor sa sublinieze cresterea seismicitatii globale in vrancea,a-ti vz ca ei nici macar nu se refera la etaje de h,ceea ce mie imi dislace,e parerea mea,ei calculeaza energia max disponibila in vrancea pt toate etajele de h,dar cum stim f. bine un seism chiar si cel mai mare posibil nu poate rupe 100km!!,adica toata zona in care se produc seismele majore,asa ca rationamentul lor e cam eronat.Eu personal consider ca daca doar in Et140-160 Km s-ar elibera toata energia disponibila ar rezulta un seism de peste 6 gr R.Si vb despre momentul in care ne aflam,insa cred ca acest etaj poate intra din nou in acalmie ceea ce evident nu ar fi deloc bine...Dar chiar daca va mai da seisme de 3-4 gr nu inseamna ca uriasa energie acumulata acolo s-ar disipa.vom mai discuta si despre Et 110-140 Km care dupa cum stim e un etaj care se comporta mai ciudat,cedeaza mai greu la presiuni dar atunci cand o face e mare pericol!!!
 
Am observat ca au restrictionat cei de la I.R.S.A la adresa www.fotonsas.ro acel semafor care vrea sa indice probabilitatile de producere a seismelor vrancene.

Are cineva abonament la ei? Daca da, nu e o idee buna sa deschidem un thread unde sa posteze rapoartele zilnice de acolo pentru cei care nu au acces la acel semafor?
 
accesul nu este inca restrictionat, se poate intra ca si pina acum. in legatura cu postarea buletinelor IRSA va rog sa nu o faceti. undeva scrie ca au depturi de autor si e nevoie de acordul lor scris pt a reproduce ceea ce se afla pe site-ul lor...
in legatura cu IRSA exista topic separat aici http://www.cutremur.net/forum/thread-780-post-22112.html#pid22112
 
accesul nu este inca restrictionat, se poate intra ca si pina acum. in legatura cu postarea buletinelor IRSA va rog sa nu o faceti. undeva scrie ca au depturi de autor si e nevoie de acordul lor scris pt a reproduce ceea ce se afla pe site-ul lor...
in legatura cu IRSA exista topic separat aici http://www.cutremur.net/forum/thread-780-post-22112.html#pid22112

Okay. Eu am incercat cu browsere diferite sa am acces la semafor dar de ieri nu am mai reusit.
 
Cutremurul din 25 aprilie a venit dupa o perioada de cativa ani fara seisme mai mari de 5,0-5,1 pe scara Richter, precum si dupa 4 luni fara seisme de 4 grade in Vrancea. Si, se pare, a provocat o oarecare dezmortire in Vrancea. Evident, etajele cu probleme (110-140 km, 140-160 km) inca nu misca semnificativ, dar nu exclud o indesire a seismelor... :55:
 
Okay. Eu am incercat cu browsere diferite sa am acces la semafor dar de ieri nu am mai reusit.
mai incearca si azi, am citit pe undeva ca au facut ceva lucrari de intretinere la server si de azi se poate intra din nou
 
am incercat eu...nu merge. oricum, nu mai e mult pina la 1 iunie cind, spun ei, accesul va fi posibil numai cu abonament
 
am incercat eu...nu merge. oricum, nu mai e mult pina la 1 iunie cind, spun ei, accesul va fi posibil numai cu abonament

incearca cu mozilla. mie mi-a mers.
 
\'microv69\' pid=\'22424\' dateline=\'1243503041\' a spus:
am incercat eu...nu merge. oricum, nu mai e mult pina la 1 iunie cind, spun ei, accesul va fi posibil numai cu abonament

incearca cu mozilla. mie mi-a mers.

am tot incercat si debia astazi dimineata a mers. intr adevar nu mai e mult si ar trebui sa ne taie accesul celor fara abonament, o decizie discutabila.
 
Back
Sus