• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Exercitiu de imaginatie: stresul post-seism

Bogdan

Administrator
Înscris
10 Dec 2012
Mesaje
2.899
Scor reacție
2
Hai sa ne imaginam un 7.7 care face prapad in oras. Case si blocuri distruse, retele electrice si de utilitati nefunctionale, trafic blocat, etc.
Blocul/casa in care locuim a fost avariat serios, dar nimeni nu a patit nimic. Am luat legatura si cu rudele si familia si ei sunt in regula. Totusi, autoritatile evacueaza toti locatarii intr-o tabara de refugiati. Acolo nu avem grija hainelor, a mancarii si a apei.
Dar trebuie sa ne petrecem acolo, impreuna cu alte sute de oameni, 4 saptamani, pana ne vor fi puse la dispozitie alte locuinte.
Ce luam cu noi de acasa pentru a face trecerea timpului mai usoara in aceste 4 saptamani?

Bogdan
PS Eu as lua laptopul, biblioteca digitala (cateva DVD-uri cu carti), cutia de table si pachetul cu carti de joc.
 
tu crezi ca vei primi locuinta in 4 saptamini???
 
mi-as lua papagalii + mincarea lor, laptopul si cd-uri, produse de ingrijire personala (trusa de unghii in primil rind :sad: ) , apa minerala (nu pot bea apa plata si nu cred ca m-ar alimenta pe mine cu minerala), asternuturile preferate, mingea de rugby, aparatul foto si trepiedul (s-ar face niste fotoreportaje pe cinste cred...), camera video... si cam atit. a! si masina personala:)
 
Camera, microfonul, trepiedul, carduri de memorie, laptop. Astea ar fi pe primul loc fiindca in majoritatea timpului cred ca as filma si as monta materialul video. Masina, evident, desi daca fiecare ar veni cu masina la un adapost de sinistrati nu cred ca ar fi locuri de parcare. Daca drumurile nu ar fi distruse, as renunta la locul din adapost si as merge prin toata tara (in cazul in care as avea benzina) ca sa filmez. Evident, cu Maxi (catelul) dupa mine :sad:

De ce m-as ocupa atat de mult cu filmatul? Fiindca au fost o serie de evenimente importante in tara noastra care nu au fost documentate. De la cutremurul din 1940 exista o singura filmare de cateva minute. De la cel din 1986 nu exista nici un material. De la cel din 90 exista filmari, dar care stau bine pitite in arhiva TVR, sub embargo, nu le poti scoate de acolo nici pe bani.

In 77 s-a filmat, dar sunt atat de greu de obtinut materialele acelea de parca ar fi secrete de stat. Stiu ca s-a filmat Zimnicea a doua zi de dupa cutremur, cu o camera de amatori de 8 mm, dar unde este filmul? Nu se stie.

In loc sa facem ca cei de la archive.org care au luat toate newsreel-urile produse in SUA pana in 1970 si le-au pus pe net gratis (colectia Prelinger), noi incercam sa ascundem cat mai mult propria istorie. Gata, ca am dat-o in offtopic.
 
Ar fi trebuit sa intind mai mult coarda.
Hai sa ne imaginam si ca nu avem posibilitate de a parasi \"tabara\".

Bogdan
PS Sunt cateva zeci de vizualizari si doar cateva raspunsuri. Sa inteleg ca cei ce au citit si nu au raspuns nu s-au gandit la asta?
 
Daca nu putem parasi tabara... atunci e problema. As prefera sa am cu mine carti, din alea clasice, de hartie, as citi pe rupte. Imi este greu de citit pe calculator, am tendinta de a sari peste pasaje, de a frunzari asa cum fac cand caut o informatie pe internet. Daca as avea un program care sa imi afiseze un fisier pdf sub forma unei carti cu pagini, poate mi-ar fi mai usor. Dar a rasfoi o carte adevarata imi da un sentiment foarte placut si la asta apelez cand sunt in tren sau in masina la un drum lung.

Pe urma as alege cartile de joc, sahul, tablele. Nu te plictisesti cu ultimele doua, chiar daca joci singur. As vrea sa am un caiet si un pix, si sa scriu tot felul de chestii pe care le am in cap, pe care nu as vrea sa le uit si pe care nu le-am \"salvat\" in nici un fel pana acum, sau sa scriu gandurile din momentul respectiv.

Pentru Maxi ar trebui sa am niste oase din alea din care roade cate o zi intreaga fara sa se plictiseasca. Asa stiu sigur ca ar sta cuminte. Si o perie pentru blanita, am observat ca pentru ea are efect terapeutic periatul, ii place la nebunie si daca e agasata sau trista isi revine imediat dupa periat.
 
Produse de igiena personala, apa (plata sau minerala), telefonul mobil, actele de identitate, portofelul (cu bani), cardul bancar dupa caz. Eventual camera foto. De asemenea, in functie de conditiile meteo, o haina mai groasa, ceva care sa ma protejeze de ploaie, frig, ...
 
la telefon nici nu m-am mai gindit, ala sta cu mine tot timpul. incarcatoarele ar trebui sa le iau... pix, carnetel, bricheta, am in geanta, care si ea e cu mine mereu...
barbatu-meu si-ar lua actele, banii, trusa de igiena personala, trusa de scule, CD-urile, televizorul si tablele :sad:
 
Uite, la trusa de igiena personala nu ma gandisem...
 
fiecare simte stresul diferit, in functie de mai multi factori. unul dintre ei este familia si in special copiii. sa fii intr-o tabara post-seism e groaznic pentru ca va trebui sa faci fata unor situatii extreme: lupta pentru resurse (ai ocazia sa vezi reactii anormale de la oameni de la care nu tea-i astepta - lupta pentru un loc mai bun, pentru apa sau medicamente). daca rezolvi problema familiei - pentru cine are - (sa-i stii in siguranta) cred ca e normal sa actionezi intr-un sens constructiv: sa ajuti la degajarea terenului, la restabilirea functionarii infrastructurii, etc. cu siguranta se nasc niste sefi care stiu ce au de facut, uneori mai mult incurca. tabara de refugiati nu este ca in Jules Verne say Daniel Defoe.
Nepean
 
In cazul in care blocul ar fi serios avariat, astfel incat sa banuiesc ca exista riscul unui colaps ca urmare a unei replici a seismului, sigur mi-as lua si toate actele pe care le am, laptopul, plus toate lucrurile mici si de valoare. Dupa cutremur (ma gandesc, pt ca dupa inundatii au fost cazuri) vor aparea hoti, deci lucrurile de valoare ar fi mult mai in siguranta la mine, in tabara, unde le poate pazi cineva mereu decat in bloc.
In alta geanta as pune doua schimburi de haine, trusa de igiena si, important, telefoanele. Nu pt posibilitatea de a suna ci pt multifunctionalitatea lor: poze, inregistrare video, ascultat comunicate la radio, inclusiv muzica - ar fi o solutie buna de coping cu stresul.
 
la cutremurul din 77, o vecina de-a mea si-a luat banii de masina, dar a uitat copilul de citeva luni in patut...
 
Daca as avea doar citeva minute la dispozitie, as alege: laptop, telefoane, incarcatoare, card, periuta de dinti, lenjerie personala. Fasconal, pahare de unica folosinta si servetele umede, un pulover si o pelerina pescareasca :55: .
Nu se poate negocia perioada de 4 saptamini =)) ?
PS si bricheta cu led, am uitat!
 
Daca as avea cateva ore (3-5), ar fi: una bucata laptop cu accesorii, una bucata telefon, acte + carduri, pozele, camere video si foto, niste haine si \"efecte personale\", una bucata nevasta, una bucata copil si efectele personale ale lor, apa minerala, lapte+fulgi si probabil, niste \"haleala\". Apoi, masinile (a mea si a ei, cu portbagajele pline, ca n-am trecut tot mai sus)...
:55:
 
Asta inseamna vacanta! Glumesc. Vizualizari sunt asa multe pentru ca oamenii nu realizeaza ce e aia 7.7 si au impresia ca este totul ok daca primesc apa, mancare si un pat. Uita ca asta inseamna fum pe deasupra orasului, mirosuri de tot felul, bubuituri si explozii, replici. Ce te faci insa de ex. daca nu poti pleca din camping iar o ruda e bolnav cardiac campata in alt loc si nu si-a luat medicamentele cu el/ea si nici nu i se dau? Mai stai atunci linistit? Sau poate se sparge vreo conducta de apa/gaze in zona si se inunda campingul. Sa te tii atunci relocare si balamuc.

Ai langa tine familii care plang si urla ca si-ai pierdut pe cineva drag. Iti mai arde de table?

Mi-as lua kit-ul de cutremur (haine de vara/iarna, hartie igienica, medicamente, cosmetice, radio, bani, cortul samd). Actele sincer mi le-as lasa acasa pentru ca am cate un exemplar (original si/sau legalizat) in 3 locuri. Acu\' nu s-or darama toate cladirile, iar in camping cred ca s-ar fura foarte usor lucrurile pentru ca lumea isi aduce lucrurile valoroase. Cu cat ai mai multe lucruri cu atat esti mai putin flexibil/mobil. Cred ca am luat cele mai multe lucuri dintre toti =))

In rest: card, buletine+certificat nastere, telefon+incarcator, fara laptop!, aparat foto, pelerine de ploaie, apa, dulciuri, primus+butelii, detergent, mancare copii, carti -inclusiv carti copii, jucarii, paturica, olita, binoclu, o harta a bucurestiului in care sa imi notez distrugerile + pix + un caietel pentru notite istorisiri/impresii.

In functie de departarea fata de casa a campingului, masina. Si nu in ultimul rand calmul.
 
Daca rudele/restul familiei ar fi ok nu vad de ce nu as sta la ei.....dar hai sa ramane in \"scenariu\".
Ce as lua cu mine? haine pentru copil, pentru mine si pentru sotul meu, obiecte de igiena personala, telefoanele+ incarcatoarele, laptopul, ceva de citit, evident ceva de joaca pt copil ( ca se va plictisi), bani/card,actele, polita de asigurare, masina.
Eu ar trebui sa fiu prezenta la job, asa ca pentru mine cele 4 sapt ar trece repede.
 
chiar acum, am vazut pe realitatea tv, un reportaj despre un mare depozit de ajutoare pentru sinistrati,care se afla in Copenhaga. ce credeti ca trimit copiilor din zonele afectate? mingi, tricouri, rulete pentru trasarea terenurilor si creta. deci cei care comentau ca nu ai nevoie de carti de colorat, de jocuri si de alte instrumente de petrecere a timpului, au ciriit aiurea.
 
Daca ar fi sa imi imaginez cum ar fi sa traiesti apoi intr-un astfel de camping, cred ca ar fi cel mai usor daca te-ai focusa pe copii. Adica sa le oferi acele conditii asa incat sa simta cat mai putin ca s-a intamplat ceva aiurea, asta inseamna sa le oferi o alternativa cat mai aproape de ce era inainte. Si bineinteles asta inseamna joaca. In acest caz, se justifica 1000 in 100 sa trimiti jucarii, dar sincer mi se pare penibil ca adultii care nu sunt implicati in activitatile pentru copii sa joace table, carti, sa bata mingia sau mai stiu eu ce, in conditiile in care ar fi atatea de facut. Table, carti samd, de acord pentru raniti sau persoane bolnave, cu capacitati reduse (fa abstractie de noianul de handicapati falsi din tara), dar cand e vorba de un cutremur puternic sa tii oameni apti de ajutor in tabere din care sa nu se iasa ar fi absurd.
 
Back
Sus