• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Falia San Andreas

Alin Todor

New member
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
289
Scor reacție
0
Foarte curios cutremurul din Statele Unite ale Americii, de pe falia San Andreas:
Magnitude Mw 5.4 Region SOUTHERN CALIFORNIA Date time 2012-08-26 19:31:26.0 UTC Location 33.02 N ; 115.55 W Depth 12 km Distances 148 km E Tijuana (pop 1,376,457 ; local time 12:31:26.8 2012-08-26)
42 km NW Mexicali (pop 597,099 ; local time 12:31:26.8 2012-08-26)
5 km NW Brawley (pop 22,185 ; local time 12:31:26.8 2012-08-26)

Mai jos sunt replicile care au insotit acest cutremur.
[attachment=26147:California.JPG]
Sursa

Ceea ce mi se pare cel putin ingrijorator, este faptul ca exact aceasta este zona in care, cea mai grava simulare facuta de USGS pentru The Big One (7.8), situeaza locul initial de rupere.

Este interesanta simularea urmatoarea : http://www.youtube.com/watch?v=opXZY1zZ8xk&feature=player_embedded#at=109
 
Partea buna pare ca este putin locuita regiunea. Vad niste terenuri agricole pe acolo.
 
Da, nu prea e locuita zona, dar chiar acolo falia "coteste". Daca s-ar rupe spre nord....
Si, oricum, nu prea tin minte ca in ultimii ani falia San Andreas sa dea "clustere". Ele au fost pe faliile secundare. Sper sa fie totusi, izolate, o simpla descarcare.
 
Am mai vazut termenul asta "cluster" pe aici...reprezinta cumva vreo arie mai mica adiacenta la falia principala ? :98:
 
Clusterul se refera la gruparea unor obiecte, fenomene, procese, trasaturi, pe baza unor criterii de similaritate sau asemanare (pana la o anumita limita, in functie de natura obiectelor, proceselor sau fenomenelor respective). Un cluster seismic este o grupare de evenimente seismice, pe criterii spatiale sau/si temporale, eventual pe criterii suplimentare specifice sursei seismogene respective.
 
Mersi GeoX, eu ma gandeam la clusterele de pe hard disk.
Uite, falia asta Andreas pare o falie de bun simt, uite cum ocoleste ea frumusel lacul spre nord ! :98:
2jcu7ep.jpg

Ce forme are ... frumoasa foc !
http://www.standeyo.com/NEWS/06_Earth_Changes/060622.San.Andreas.html
 
Un documentar despre istoria faliei San Andreas pe 1000 ani.


Sper sa aveti timp sa-l vedeti ....
 
Bridget Smith, un nume bun pentru o cutremuro...oceano... cate calificari o avea, Dumnezeu stie...este si draguta pe deasupra. :12:
Interesante prezentarile de pe la minutul 40 incolo.
Eu si acum ma mai dumiresc, cum a facut focul asemenea ravagii in San Francisco la inceput de secol ?
Eram noi oamenii cumva mai lenti in miscari si in reactii ?
Batea vantul rau dinspre ocean?
Trebuie sa fie ceva putred pe acolo... :98:
 
Back
Sus