• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotonsas.ro opreste predictiile

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Din pacate fotonsas.ro nu mai permite accesul public la predictiile pe termen scurt referitoare la cutremurele ce vor avea loc. Pe site-ul lor, in locul paginii in care aceste predictii erau publicate apare doar un mesaj laconic:
COMUNICAT

Activitatea de prognoza seismica desfasurata in cadrul INSTITUTULUI ROMAN DE SEISMOLOGIE APLICATA - CENTRUL DE AVERTIZARE SEISMICA BUCURESTI, va trece, in perioada urmatoare, de la faza de experiment la cea de metoda automata de evaluare.

In aceasta etapa, INSTITUTUL ROMAN DE SEISMOLOGIE APLICATA - CENTRUL DE AVERTIZARE SEISMICA BUCURESTI, si INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE - DEZVOLTARE PENTRU FIZICA PAMANTULUI vor colabora pentru a pune in practica un program de marire a ariei de monitorizare pentru precursorii seismici.

Pe durata colaborarii, conform Contractului incheiat cu INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE - DEZVOLTARE PENTRU FIZICA PAMANTULUI, rezultatele prognozei seismice sunt confidentiale.
 
Sa inteleg ca nu o sa mai avem acces la informatiile despre cutremure ? Adica nu o sa mai aflam cu o zi inainte de un eventual cutremur ? :)
 
Exact. Mai nou, informatiile astea sunt confidentiale.
 
:ack:sa inteleg ca totul a fost doar reclama pentru fotonsas?
oare mai colaboreaza cu ziarul Libertatea?
au facut valva cu ce mult le pasa lor sa anunte populatia si acum..cand foarte multi au aflat..gata .
oare au date ca f. curand va veni un cutremur mare si nu vor sa panicheze ?
ne putem gandi la orice...
:)
 
Cred ca este vorba mai mult de felul in care ei inteleg economia de piata. Banul conteaza mai mult decat oamenii. E simplu, nu?
 
:ack:in curand si aerul va fi pe bani!!!
as vrea sa stiu insa..ce vor simti cei care stiau,care aveau ocazia sa avertizeze..cand mii de oameni vor dispare intr-o clipa...si cum destinul este imprevizibil..poate printre acei oameni vor fi chiar rude ale lor sau prieteni!
atunci va fi prea tarziu...si banii nu ii vor ajuta sa isi spele remuscarile...dar astia suntem...

nu-i nimic..am tot auzit de la cei cu capacitati extrasenzoriale ca inainte de mari catastrofe..exista vise colective,premonitii,etc..caci Dumnezeu nu ne-a dat viata pe bani!
 
in ultimele zile au fost cateva cutremure in Turcia..se \"anunta\" ceva?:)
 
De dimineata au fost cutremure in Turcia, Noua Zeenlanda, si nu mai stiu unde...Nu au fost morti, doar raniti..
 
:ack:monitorizez zilnic site-ul usgs...asa ca stiu:tongue:
eu intrebam daca multe cutremure in Turcia afecteaza Vrancea.:)
 
Dupa cate stiu eu de obicei dupa ceva cutremure mai puternice in Turcia apareau si la noi cutremure mici. O legatura probabil ca exista...
 
:ack:pe 25 e luna plina...sa imi cumpar cort sau sa imi monitorizez catelul ?:)
in china cu ani in urma au iesit serpii iarna la suprafata si au inghetat si sobolanii ...sa imi cumpar asa ceva?:biggrin:
 
alex gura aurita ai avut cand ziceai de legatura dintre cutr din Turcia si Romania...azi a fost si la noi chiar daca nu in Vrancea...

nu imi place ca brusc seiscom si fotonsas au inghetat..sunt secretosi..ca seismul din 2004 nu a avut replica si Marmureanu spunea ca poate fi precursor...

ceva e putred aici sau e pura intamplare..dar daca stiu si nu anunta nimic..merita dati afara atata timp cat noi ii platim!adica bani publici...ar fi ca si cum un doctor tine secret medicatia desi el isi ia salariul din cotizatiile noastre!
 
fotonsas e firma particulara, dar institutul national de fizica a pamantului este intr-adevar platit din bani publici. sunt obligati sa faca publice rezultatele masuratorilor cutremurelor, nu o fac in site-ul lor asa ca ar trebui sa ii sunam probabil zilnic la telefon sa aflam... hmmm....
 
:ack:ar trebuie sa mergem cu surle si trambite la Marmureanu pana da estimarile pe site.dupa un seism pot sa ma dau si io mare si sa zic cate in luna si in stele...
sunt de acord ca panica provoaca pagube mai mari...dar totusi...sa ne dovedeasca ca nu isi iau salariul degeaba....
nu astept sa imi dea predictie 100%...dar macar sa incerce....
 
Back
Sus