• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

hello!

ali

New member
Înscris
18 Aug 2007
Mesaje
3
Scor reacție
0
hello!:ack: sunt noua pe aici, astazi mi-a trimis cineva un link cu un blog despre Bucuresti, unde erau cele doua poze cu blocul de la lizeanu din 1977, iar mai jos un link care te directiona spre acest forum, anyway ca sa nu o mai lungesc atat mi s-a parut foarte interesant si am citit aproape toate postarile care se intind pe 6 pagini legate de aceasta tema. Acum ca am citit as avea si eu cateva intrebari. Eu stau in zona de nord a Bucurestiului, intr-un bloc de 4 etaje (p+4) construit in 1960, cu 3 scari, din caramida si cu o camera de 4/4 pe post de subsol. In cartier majoritatea blocurilor au fost construite in aceea perioada din caramida si par bine facute, plus de asta sunt si destul de aerisite cu o distante de vreo 50 de metri intre ele. Blocul arata foarte bine tinand cont ca a trecut prin cateva cutremure, intrebarea mea este cat de rezistente pot fi aceste blocuri din caramida si daca sa stau linitita sau nu, pentru ca imi este ingrozitor de frica de un evetual cutremur.:crybaby: a! am uitat sa precizez ca zona este una foarte linistita, lipsita de traficul intens care poate ar putea afecta structura cladirii.
 
Bine ai venit! :ack:

In principiu blocurile de caramida s-au comportat la cutremure corespunzator, pe de o parte din cauza proiectaerii corecte, pe de alta parte si din cauza ca de obicei caramida absoarbe destul de bine energia (desi cu riscul de a se crapa).

Daca blocul in care stai s-a comportat bine in 1977 si la celelalte cutremuri (nu s-au prabusit pereti interiori, nu s-a crapat puternic si din ce in ce mai puternic la fiecare cutremur, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Verifica si pe lista cladirilor considerate cu risc seismic pe care o gasesti aici pe site si daca blocul tau nu apare in liste inseamna ca nu a avut probleme majore si nu este considerat ca fiind riscant pentru un eventual cutremur.

Ca o paranteza, in 1977 multe blocuri de 4 etaje din Ploiesti au avut mari probleme: avarii ducand pana la prabusiri partiale. Problema cu ele a fost ca au fost proiectate pentru un risc seismic mult redus celui real si nu aveau structura care sa asigure constructiile (stalpisori de beton la colturile cladirii, etc). Dar acela este un caz particular, in Bucuresti nefiind astfel de probleme la blocurile de 4 etaje din caramida.
 
Multumesc frumos pt raspuns Alex. Nu, blocul nu se afla pe lista neagra a blocurilor care stau sa se prabuseasca la primul cutremur si mi-am adus aminte ca atunci cand s-a mutat o prietena in bloc a chemat o persoana autorizata pentru a-si da cu parerea despre cat de solid este blocul, cat de bine este antifonat si alte chestii, iar aceea persoana i-a spus ca blocul se afla intr-o stare foarte buna. Oricum nu se stie niciodata cum iti este norocul :ack:
 
Atunci nu ai de ce sa iti faci griji:biggrin: Oricum, apartamentele din blocurile de caramida sunt un pic mai bine cotate din punct de vedere al calitatii deoarece caramida este un bun izolator termic, iar vara ai racoare iar iarna caldura se pastreaza mai bine in apartament.
 
Back
Sus