• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Iarna 2012

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
http://www.antena3.ro/romania/cutre...vii-in-nameti-de-peste-sase-metri-154956.html

După viscolul care a îngropat ţara, România îşi numără morţii! 57 de oameni au murit, 13 numai azi-noapte.

Peste 80.000 de oameni sunt izolaţi complet şi îndură pe întuneric ceea ce pentru mulţi este cea mai grea iarnă din viaţa lor. Înfrânte de zăpezi, autorităţile dau vina pe soartă şi pe vreme, în timp ce 78 de localităţi sunt îngropate şi înconjurate de munţi de zăpadă.

Situaţia este pe cale să se înrăutăţească. Meteorologii vin cu veşti proaste pentru acest weekend. Specialiştii în meteorologie ne avertizează că, de sâmbătă, încep din nou ninsorile în cea mai mare parte a ţării.
 
407135_380274745323001_100000214378150_1727554_1600096171_n.jpg
 
Am terminat de cules ceva foto si le'am pus intr'un filmulet.

[media]
 
Federatia Romana de Rugby a decis sa se alature eforturilor autoritatilor din zonele afectate de ninsori.
Marti dimineata, incepand cu ora 07.00, seniori si juniori de la cluburile Steaua, Dinamo, CSM, Colegiul Tehnic Material Rulant, Olimpia si Liceul Aurel Vlaicu impreuna cu reprezentanti ai FRR vor ajuta la deszapezirea mai multor spitale din Sectorul 1 al Capitalei.
“Am discutat cu primarul Andrei Chiliman si ne-am oferit sprijinul in aceasta situatie grea. Noi vom veni cu jucatori de la cluburile de Capitala, Primaria ne va furniza utilaje si lopeti. Vom actiona la Spitalul Grigore Alexandrescu, Spitalul Sf. Maria, Spitalul Filantropia, Spitalul Floreasca, Spitalul Clinic de Urgenta de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri si la Spitalul de Oftalmologie”, a declarat presedintele FRR, Alin Petrache.
De asemenea, FRR a pus la dispozitia autoritatilor din teritoriu sportivi de la cluburile din tara: Galati – Viorel Secuianu (50 sportivi), Braila – Anghel Chirita (30 sportivi), Focsani – Ion Viorel (40 sportivi).
“Am pus deja in legatura Jandarmeria cu colegii din tara, urmand ca rugbystii sa fie folositi acolo unde autoritatile vor avea nevoie de o mana de ajutor. In alte localitati afectate grav de vreme avem oameni in stand by: la Iasi – Constantin Verives (30 sportivi), la Botosani – Iulian Iftenie (30 sportivi), la Tulcea si Constanta – Aurelian Arghir (30 sportivi), la Buzau – Vasile Nita (30 sportivi) si la Barlad – Ciprian Popa (30 sportivi), in zona Transilvania – Bogdan Cantor”, a mai precizat Alin Petrache.
Mai mult FRR va dona miercuri alimente pentru sinistratii din localitatile grav afectate de zapada.
“Jandarmeria va veni miercuri dupa-amiaza pentru a incarca in masini speciale doua tone de faina, doua tone de zahar, o tona de ulei, 500 kg de dulciuri, o tona de malai si peste 3000 de litri de apa plata si minerala. Toate aceste produse sunt donate de FRR pentru cei aflati in suferinta. Speram ca toate aceste produse sa ii ajute sa treaca peste aceasta perioada grea din vietile lor”, spune presedintele FRR.

http://frr.ro/2012/02/13/rugbystii-se-alatura-actiunilor-de-deszapezire/
 
Sat Carligele -Judetul vrancea


[attachment=25451:image-2012-02-13-11500770-0-carligele.jpg]

[attachment=25452:image-2012-02-13-11500771-0-carligele-2.jpg]

[attachment=25453:image-2012-02-13-11500772-0-carligele-3.jpg]

[attachment=25454:image-2012-02-13-11500773-0-carligele-4.jpg]
 
Groaznic :clapping: si sa vedeti ce urmeaza ,inundatiile.. se intrevede o incalzire usoara in perioada urmatoare. Sunt curios cum si mai ales unde se v'a scurge atata cantitate de apa.
 
Back
Sus