• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Informatii utile

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Am pus pe server cateva fisiere pe care le-am gasit pe site-ul unui inspectorat scolar, care pot fi descarcate pe calculator.

  1. Accidente radiologice
  2. Adapostirea populatiei
  3. Aspecte medicale ale urgentelor radiologice
  4. Cutremur
  5. Dezastre
  6. Furtuni si inzapeziri
  7. Inundatii
  8. Masuri de protectie civila in caz de accident biologic
  9. Masuri de protectie civila in caz de accident chimic
  10. Masuri de protectie civila in caz de alarma aeriana
  11. Masuri de protectie civila in caz de inundatii
  12. Masuri de decontaminare
  13. Primul ajutor

http://www.mediafire.com/?0ytmxmvjeiz

Link-uri alternative:

http://cid-ef6df6295d99e111.skydrive.live.com/browse.aspx/Informatii dezastre

Daca mai aveti si voi alte materiale opensource sau publicate de institutii ale statului (au acelasi regim, opensource) trimiteti-mi-le pe email la [email protected] ca sa le pun pe server.
 
Alex,
Link-ul nu mai functioneaza.
Putem gasi o alternativa, sau sursa primara?
Multumesc.
*later edit* Site-ul sursa banuiesc ca a fost cel al ISJ Satu Mare. Dar nici acolo nu mai functioneaza link-urile.
 
Bine ai venit pe forum, Bogdan :hypocrite: Verific imediat ce se intampla, sper sa nu se fi pierdut fisierele respective.

Update: am gasit fisierele, in cateva minute vor fi urcate pe server si voi posta aici link-ul la care pot fi descarcate.
 
interesante fisierele acelea dar cam mult de citit si , uneori, limbaj de lemn. fara suparare. :)
ce stiu eu din cartile tatalui meu pe care am avut ocazia sa incep sa le citesc odata ce am si invatat sa fac acest lucru (frumoasa copilarie, nu?)
asadar, sa ne rezumam la atac cu bomba atomica, nucleara, cu hidrogen, orice din categoria asta:
- cautati un perete de cel putin 50 de cm grosime (cazul ideal) orientat spre explozie dupa care sa va ascundeti.
- bomba cand explodeaza, emana o lumina (normal de altfel). niciodata, dar niciodata, acea lumina nu trebuie sa va atinga. mai pe romaneste: unde va atinge acea lumina, avand in vedere concentratia imensa de radiatii degajata in acel moment = cancer la piele... teoretic aveti cateva zile de viata, mai rar mai mult.
- nu veti putea scapa de radiatii nici data sunteti in cel mai smecher buncar. nu retin care dintre ele, radiatiile alfa sau gamma trec prin absolut orice. partea nasoala este ca sunt chiar cele mai ale naibii asa ca de ce va e frica mai greu sa scapati.
- obisnuiti-va cu gandul ca trebuie sa pasiti printr-o zona contaminata radioactiv puternic. incercati sa nu va asezati sau sa intrati cat mai putin in contact cu orice.
- la cernobal foarte multi au murit ducandu-se pe un pod de pe care se vedea foarte clar, in linie dreapta, gaura din reactor. nu faceti nimic de genul acesta daca va fi cazul, radiatiile nu iarta.
 
si ca uitasem sa specific: bombele de acest tip, de obicei daca nu chiar intotdeauna (nu detin date exacte despre fiecare) nu explodeaza la atingerea solului pentru ca mare parte din puterea exploziei si a radiatiilor ar fi preluate de sol , ci in aer. asadar , daca vedeti vreodata vreo racheta venind spre voi sau , ca`n cazu` hiroshima/nagasaki, daca vedeti vreun avion singuratec care arunca ceva asemanator unei bombe ... stiu ca e rusinos dar e cel mai sanatos sa fugiti cat mai departe de presupusul loc al exploziei.
nu de alta dar, in cazul hiroshima/nagasaki, in zona 0 s-a produs un efect de vaporizare al oamenilor sau a unor constructii. asadar nu cred ca vreti sa va transformati in vapori. si ganditi-va ca acele bombe au fost unele dintre cele mai slabe lansate vreodata, nici nu se compara cu ce arsenal au acum armatele statelor puternic dezvoltate militar.
 
Bomba Tsar (bomba cu hidrogen) codename: \"Ivan\" este cea mai puternica bomba detonata vreodata.
Weight : 27 tons
Length : 8 meters
Diameter: 2 meters
Blast yield: 50 megatons
Tsar_photo11.jpg

Ivan_bomb.png

Tsar_Bomba_Revised.jpg

Tsar01.jpg

Echivalentul energiei eliberate de aceasta bomba este egala cu a unui cutremur de 7,1 pe scara Richter.
 
si ca uitasem sa specific: bombele de acest tip, de obicei daca nu chiar intotdeauna (nu detin date exacte despre fiecare) nu explodeaza la atingerea solului pentru ca mare parte din puterea exploziei si a radiatiilor ar fi preluate de sol , ci in aer. asadar , daca vedeti vreodata vreo racheta venind spre voi sau , ca`n cazu` hiroshima/nagasaki, daca vedeti vreun avion singuratec care arunca ceva asemanator unei bombe ... stiu ca e rusinos dar e cel mai sanatos sa fugiti cat mai departe de presupusul loc al exploziei.
nu de alta dar, in cazul hiroshima/nagasaki, in zona 0 s-a produs un efect de vaporizare al oamenilor sau a unor constructii. asadar nu cred ca vreti sa va transformati in vapori. si ganditi-va ca acele bombe au fost unele dintre cele mai slabe lansate vreodata, nici nu se compara cu ce arsenal au acum armatele statelor puternic dezvoltate militar.

multumim de sfaturi :)=)):30:=))
 
Eu stiam ca au fost aruncate 2 bombe atomice si ma gandeam ca au mai fost aruncate 2-3 de test, cand am vazut filmul asta am ramas shocat.

 
Back
Sus