• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Inregistrarea cutremurelor

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Intrebari si raspunsuri despre inregistrarea cutremurelor (instrumentatie, proceduri, principii etc.).
 
Cum se determina localizarea exacta a unui seism si adancimea lui?
Structura rocilor poate determina erori in localizarea seismica?
 
Daca i-mi amintesc bine in vechiul forum un coleg de la INCDFP incerca sa dea detalii in acest sens.(nu pot sa incarc fisierul pt ca nu am spatiu)
 
Vom incerca sa recuperam zona aceea, speram sa nu se piarda. Intr-adevar, a postat lucruri extrem de interesante in acest topic.
 
Atasez aici un material foarte relevant pentru subiect. Multumim foarte mult, Ioan!
 

Atașamente

  • TEHNICI SI APARATURA DE INREGISTRARE A UNDELOR SEISMICE.pdf
    275,3 KB · Vizualizări: 17
Este adevarat ca uneori apar seisme cu magnitudine "negativa"?
Daca da, cum este posibil (in termeni profani) asa ceva?
 
De ce nu apar toate seismele din Romania pe site-ul INFP?
 
Ori intrebarile sunt prea "sensibile", ori sunt prea plicticoase. Dar lipsa de feed-back este omoratoare...
 
Se pare ca INFP-ul se ghideaza dupa principiile de mare angajament in Romania "lasa ma, ca merge asa" si "orice minune buna dureaza 3 zile".
Inchidem aceasta sectiune din lipsa de reactie?
 
am vorbit cu Alex sa recupereze ce era in vechiul forum, ce postase Cristian.
 



Din ce am auzit si eu, estimarile sunt facute pe baza documentelor din epoca.

Daca la 1802 cronicarii din zona Moscovei de astazi au scris despre o mare miscare, inseamna ca s-a simtit pana acolo cutremurul, asadar a avut 7,x...:) Si asa mai departe
 
Intreb si eu ceva...

Cum am avut astazi un seism de 4,x. Este necesar ca in perioada imediat urmatoare sa avem replica/replici produse cam la aceleasi coordonate?
Cu alte cuvinte...fara replici acest cutremur poate fi precursor pt ceva mai mare?
 
stef30 a spus:
Intreb si eu ceva...

Cum am avut astazi un seism de 4,x. Este necesar ca in perioada imediat urmatoare sa avem replica/replici produse cam la aceleasi coordonate?
Cu alte cuvinte...fara replici acest cutremur poate fi precursor pt ceva mai mare?

stef, te-am rugat sa folosesti topicul de Comentarii. Incearca sa fii on-topic, eu la topicul corect iti voi raspunde.
 
Back
Sus