• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii cutremurul din 14 februarie 2023

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Ma aflam intr-o cladire cu 2 subsoluri in care este amenajata parcare, parter si 5 etaje, constructie in cadre de beton armat, grinzi si stalpi. Eram la etajul 4, asezat pe scaun la o masa si am auzit alarma telefonului de pe masa. M-am uitat la alerta, venise mesajul cu 4,5 grade Richter in Vrancea si m-am gandit ca nu o sa il simt ca este prea mic ca sa se simta.

Si surpriza ca a inceput sa se miste cladirea, vedeam cum se miscau tijele verticale de plastic de la jaluzelele de la fereastra si apa dintr-o sticla de pe masa. Mai erau persoane in jurul meu care au sesizat miscarea, incepusera deja sa zica: "cutremur, asta e cutremur!" si am raspuns si eu "da, e 4,5 in vrancea, trece imediat". Si cu toate astea nu a trecut. Era ciudat ca era ca un val care venea, se ducea, si nu se mai termina miscarea. Pentru un cutremur de magnitudinea asta mi s-a parut neobisnuit ca a durat atat de mult, am estimat vreo 30 de secunde.

La inceput si infp-ul aratase ca e vorba de Vrancea dar dupa cateva minute a rectificat, Gorj. Si ma gandeam cat de tare s-o fi simtit acolo daca in Bucuresti s-a simtit asa de bine si atat de mult timp.
 
O compilatie cu video-uri de la camere de supraveghere din Gorj:

 
Back
Sus