• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Model 3D seisme Vrancea?

neolars

New member
Înscris
24 Oct 2009
Mesaje
9
Scor reacție
0
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie. Priveam zilele trecute la catalogul seismic INFP si ma gandesc asa: avem o baza de date destul de bogata, care contine intre altele coordonatele latitudine, longitudine si valoare z a fiecarui cutremur. Apoi fiecare punct poate primi atasate si celelalte detalii (data, ora, durata etc). Asta ar inseamna o pozitionare destul de precisa 3D. Intrebarea este: exista o harta 3d actualizata a seismelor din vrancea? :98: Mie imi pare destul de interesanta abordarea, care poate da o imagine destul de sugestiva a ceea ce se intampla in adancuri. Am incercat si eu sa adaug cateva valori in Arc GIs, mai mult din curiozitate. Ma gandesc totusi ca ar trebui incarcat un nume foarte mare de date pentru a obtine ceva cat de cat descifrabil.
Intreb acest lucru, fiindca personal nu am gasit asa ceva, probabil exista, dar nu public. Mutlumesc :D
 
Probabil ca in studiile de specialitate, au fost avute in vedere si astfel de harti, o sa ma mai uit si eu prin articole publicate in reviste de geofizica. De regulla, astfel de modelari sunt realizate in cadrul unor proiecte de cercetare, dar nu se fac publice chiar toate detaliile. Vorbesc cumva din experienta, si eu lucrez in cercetare si nici noi nu publicam chiar toate detaliile proiectelor, toate rezultatele, si nici implementarile realizate.
 
Mutlumesc pentru link-uri CRFL :D . Par studii destul interesante. Voi aprofunda. Pacat ca nu prea sunt realizate de romani :98:. Oricum, incerc sa adaug si eu niste puncte pe un interval de timp, intr-un model, sa vedem ce iese.
 
neolars link a spus:
Mutlumesc pentru link-uri CRFL :D . Par studii destul interesante. Voi aprofunda. Pacat ca nu prea sunt realizate de romani :98:. Oricum, incerc sa adaug si eu niste puncte pe un interval de timp, intr-un model, sa vedem ce iese.

iaca sa te ajute. sa lashi macroaiele sa lucre. in primul sheet ai iecsplicatzii cum se face. io am pus ultima suta de ani. daq pui click pe bulina shi insishti ai trasate legaturile ante-post event.
 
cris link a spus:
iaca sa te ajute. sa lashi macroaiele sa lucre. in primul sheet ai iecsplicatzii cum se face. io am pus ultima suta de ani. daq pui click pe bulina shi insishti ai trasate legaturile ante-post event.

bgood.gif
 
cris link a spus:
iaca sa te ajute. sa lashi macroaiele sa lucre. in primul sheet ai iecsplicatzii cum se face. io am pus ultima suta de ani. daq pui click pe bulina shi insishti ai trasate legaturile ante-post event.

Wow. Foarte bun fisierul. :D Nu m-as fi gandit la o reprezentare atat de sugestiva in excel. Legatura ante-post event pusa este dupa parerea mea un elemnt foarte important. Multumesc mult, am inceput deja sa ma "joc" cu el. :98:
 
Back
Sus