• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Parere Bloc 48 Sos Pantelimon 249 / langa Piata Delfinului

kentuchy8

New member
Înscris
8 Mar 2024
Mesaje
1
Scor reacție
0
Salutare, sunt nou pe aici si deja am citit tot ce am mai gasit legat de subiect.

Sunt in proces de a cumpara un apartament intr-un bloc care este construit in 76 si dat in folosinta 77 (a prins cutremurul din 77), si ma intereseaza daca are cineva informatii despre acest tip de bloc, face parte din blocul cu 3 scari de P+8/10/12 care se afla fix langa un bloc turn de 17 etaje din intersectie. La parter sunt magazine (ex: Carrefour Market). Intentionez sa iau in scara cu 8 etaje si am cateva nelamuriri cu care sper sa ma puteti ajuta:

1. Am vazut pe google maps niste poze din spatele blocului (unde este intrarea) din 2009 si avea fisuri/crapaturi in pereti destul de mari la mai multe etaje :(, deci pare ca a fost destul de afectat de cutremurele trecute si ma sperie putin acest aspect, am atasat poza in post + link maps, este ceva de care sa fiu foarte ingrijorat?
https://maps.app.goo.gl/2bALmVStUMRobxem6

2. Partea buna este ca a fost reabilitat in 2011-2012 si atunci am inteles de la administratora ca s-a facut si o expertiza tehnica, si din ce am mai citit daca nu avea macar RS3 nu intra in reabilitare, acest lucru nu imi este clar totusi si daca stie cineva ceva despre acest lucru as aprecia. De la reabilitare nu au aparut alte fisuri dar ele oricum sunt ascunse de noua fatada, dar nu ma pricep sa stiu daca pare structura afectata sau doar peretii, desi cumva povestea se confirma avand in vedere ca blocul turn fix de langa a fost expertizat si incadrat in RS3 in 2013, deci in perioada cand s-au reabilitat blocurile in zona.

3.Tipul structurii nu il cunosc, desi in apartament se vad grinzi mari, deci presupun ca nu este din placi prefabricate dar e posibil sa ma insel.
Pe hartablocuri(.)ro figureaza cu plan/proiect 1974-1978 bloc unicat cf1 45 grade daca ajuta cu ceva.

Orice parere este bine venita si o apreciez, va multumesc.
 

Atașamente

  • Bloc48.jpg
    Bloc48.jpg
    126,5 KB · Vizualizări: 4
Back
Sus