• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Perspective in evolutia seismicitatii vrancene pe termen scurt, mediu si lung

GeoX

Administrator
Înscris
29 Apr 2018
Mesaje
9.616
Scor reacție
2.345
Acesta este o reluare a topicului cvasi-similar din forumul vechi.

Se vede din nou cat de mult conteaza pentru Vrancea ceea ce se intampla, din punct de vedere seismic, la nivel global (OCEANUL INDIAN si ASIA CENTRALA) si regional (REGIUNEA MEDITERANEANA). Nu se propaga tensiuni semnificative dinspre Oceanul Indian si Asia spre regiunea mediteraneana ? Nici Vrancea nu mai este stimulata.

Sunt de luat in calcul 4 criterii majore: 1) caracteristicile seismicitatii subcrustale din Vrancea; 2) seismicitatea crustala din Romanai; 3) seismicitatea regionala; 4) seismicitatea globala. Criteriul 1: periodicitatea medie pentru 5,5+ in Vrancea este de 3-5 ani, iar ultimele cutremure au fost in 2016, deci...? Criteriul 2: seismicitatea crustala este destul de slaba acum in Romania, nu se compara cu ce a fost inaintea si dupa cutremurele din 2004, 2005, 2009, 2013-2014 si 2016. Criteriul 3: seismicitatea regionala mediteraneana e destul de modesta. Criteriul 4: seismicitatea din Asia si din Oceanul Indian ramane nesemnificativa. Asta e situatia acum. Sa vedem daca se schimba ceva pana in 2019-2020.

Diseara o sa copiez postarile mai relevante din forumul vechi.
 
Imi mentin parerea ca e o probabilitate minima sa avem un cutremur major (MGR > 7,0) prea curand. Adica eu nu m-as astepta la un cutremur cu magnitudinea comparabila cu a celor din 1738, 1802, 1838, 1940 si 1977 prea curand, cel putin nu anul asta. Si, poate, nici in urmatorii cativa ani. Ar trebui sa mai fie si ceva cutremure mari la Sud-Est de Marea Neagra inaintre. Ramane de vazut insa cat de stricte ar ramane conditiile si pentru cutremure mai mici. Totusi, va reamintesc ca pana si inaintea cutremurului din 2004 s-au produs mai multe cutremure in Estul Turciei, Iran si pe Dorsala Carlsberg, in 2003.
In al doilea rand, dar nu chiar fara legatura cu punctul anterior, cred ca urmatorul cutremur important se va produce la o adancime mare, poate chiar mai mare de 140 km, iar magnitudinea ar putea totusi sa fie mai mica de 7,0 grade. Un astfel de cutremur a mai fost, de exemplu, la 13 noiembrie 1868, intre marile cutremure adanci din 1802 si 1940. Deci nu e deloc obligatoriu ca un cutremur foarte adanc (140-160 km) sa fie si major; cutremurul din 1868 a avut magnitudinea Mw 6,8 echivalenta cu MGR 6,6 (estimari). Daca era ceva grav atunci, s-ar fi stiut, era cercul Junimistilor la Iasi, Titu Maiorescu, se publica in ziarele vremii. Dar seismul din 1868, care a fost cam de tipul celor din 1802 si 1940, dar mult mai mic, nu a creat probleme deosebite, e drept s-a simtit intens pe arie foarte larga, tipica seismelor de la 150 km adancime.
 
De obicei, cutremurele vrancene subcrustale moderate cu magnitudini in jur de 5,5 sunt precedate sau/si urmate de alte cutremure cu magnitudini mai mari de 4,6-4,8 grade. Asa a fost si in 2009, de exemplu, cand dupa cutremurul de 5,7 grade din 25 aprilie (adancime 110 km) au urmat alte doua cutremure de 4,8 grade pe 12 si 27 mai. Dupa cutremurul de 5,6 grade din 6 octombrie 2013 (adancime 135 km) a urmat cutremurul din 15 octombrie acelasi an (magnitudine 4,9 si adancime 141 km). Sau in 2005, cand dupa cutremurul de 5,6 grade din 14 mai ora 4h53min (adancime 148 km) s-a produs un alt cutremur tot pe 14 mai la 9h36min (magnitudine 4,6 si adancime 149 km), iar pe 18 iunie 2005 s-a produs inca un cutremur de 5,4 grade la 153 km adancime.
In concluzie, atunci cand in Vrancea se produce un cutremur subcrustal cu magnitudinea in jur de 5,5 grade, indiferent ca e la 80-110 km, 120-140 km sau 140-165 km adancime, el vine cu instabilitate, adica e precedat sau/si urmat de alte cutremure cu magnitudini in jur de 4,8 sau mai mari. Repet insa ca nu ma astept, pe termen scurt si mediu, la un cutremur distrugator pe scara larga. Mai poate avea loc, eventual, un cutremur moderat. Despre un cutremur cu magnitudine 6, iarasi, e greu de spus, sigur ca nimeni nu poate exclude nimic. Dar nici certitudine nu e in privinta asta. Sunt linistit insa in privinta 7,0+, deocamdata. E doar parerea mea, fireste, si mi-o asum.
 
Postare din 2 decembrie 2016:

Avand in vedere activitatea din Asia, cresterea frecventei seismelor moderate pe Dorsala Indiana (mai multe segmente), cutremurul moderat de pe fractura Owen, dar si cresterea frecventei seismelor vrancene cu magnitudini de 3,5+, nu exclud in perioada urmatoare un alt cutremur perceptibil in Vrancea, posibil cu ML 4,8+ sau poate chiar 5,0+. Vad ca avem iar plafonarea magnitudinilor intre 3,5-4,4 grade, la fel ca inaintea cutremurului moderat din 24 septembrie.
GeoX, 2 Dec 2016
 
Raman la parerea ca probabilitatea unui cutremur in Vrancea cu magnitudinea mai mare sau egala cu 6,0 este mica spre foarte mica pana in jurul anului 2020. Dupa acel an mai vedem. Pana nu se produc cel putin 2-3 cutremure cu mecanisme de decrosare si magnitudini mai mari de 6,0-6,5 grade la Sud, Sud-Est de Marea Neagra, probabilitatea unui astfel de seism in Vrancea ramane redusa. Sigur, din cand in cand ne putem astepta la cutremure cu magnitudini mai mari de 5,0 grade, poate si cate un eveniment cu magnitudinea de 5,5-5,7 grade, dar cam atat.​
 
Yeti1968:
[h=3]New Member[/h]

Tinand cont de ce discutat aici pe forum plus analiza periodicitatii cutremurelor mari din Romania as fi de parere ca posibilitatea unui cutremur cu magnitudine mai mare de 6 este mica pana chiar mai departe pana in 2022. Fara influente din exterior Vrancea nu va misca semnificativ pana in fereastra 2022-2024.
 
n special in cazul cutremurelor primare (care nu se produc la cel mult 4-12 ani dupa un alt cutremur cu magnitudinea in jur de 6,5 sau mai mare), este nevoie de cel putin 2-4 cutremure regionale cu mecanisme de decrosare si cu magnitudini de peste 6,0-6,5 grade, succedate la interval de 6 luni pana la 2-4 ani inaintea seismului din Vrancea, si care sa aiba sursele la Est si la Sud-Est de Marea Neagra. Probabilitatea ca pana in jurul anului 2020 sa se intample asa ceva este mica. Vesi, danezia, cand ti-am spus ca pana in ianuarie 2016 nu va fi nimic serios, cum credeai tu, m-am bazat pe niste elemente foarte concrete.
Chiar si cutremurul moderat din 27 octombrie 2004 (MGR 6,0) a fost precedat de urmatoarele cutremure cu mecanisme de decrosare:

27 ianuarie 2003 Estul Turciei: Erzican-Pulumur Mw 6,1
1 mai 2003 Estul Turciei: Bingol-tripla jonctiune Mw 6,4
15 iulie 2003 Dorsala Carlsberg Mw 7,6
26 decembrie 2003 Sud-Estul Iranului: Bam Mw 6,6


De notat ca toate cele 4 cutremure au avut mecanisme caracterizate prin componente de decrosare semnificative. In momentul de fata, nu exista semne de intensificare a seismicitatii regionale la Sud-Est de Marea Neagra, proces care sa conduca la producerea unor cutremure puternice cu mecanisme de decrosare in zonele respective. Asa ca nici in zona Vrancea nu este de asteptat un cutremur cu magnitudinea mai mare sau egala cu 6,0 cel putin pana in jurul anului 2020.
 
Deci in 2003 s-au produs 4 cutremure semnificative cu mecanisme de decrosare!!!! Pai ce vreti mai mult ? Se mai mira cineva ca a fost si Vrancea "stimulata" in 2004 ? Decrosarea asta e un mecanism periculos nu doar local, dar si pentru ca are o probabilitate mult mai mare de a determina propagarea unor tensiuni la nivel regional, fata de alte mecanisme de focar. Dupa cutremurul de la Van din 2011 nu s-a intamplat nimic la noi tocmai pentru ca nu a avut mecanism de decrosare.
 
Cat timp nu se produc acele schimbari in vecinatate, activitatea seismica vranceana se va limita doar la cutremure moderate cu magnitudini de 5,5-5,9 grade; chiar si aceste cutremure cu magnitudini de 5,5+ nu se produc in fiecare an, de obicei apar la 3-5 ani, se mai intampla sa apara maxime multiple, deci cutremure cu magnitudini in jur de 5,5 in ani consecutivi, dar asta in situatii mai speciale. In rest, vom mai avea cutremurele tipice cu frecventa (cvasi)-anuala, deci evenimente cu magnitudini ML 4,8-5,2 grade. Este foarte clar ca "nu isi da drumul", e ceva oprit, ceva care "nu vine spre noi" pe sistemele de falii de decrosare in Estul Turciei, Nordul si Nord-Vestul Iranului. Discutia asta o avem la topicul
 
Perspectivele seismice pentru perioada 2017-2018 trebuie discutate in raport cu:

-influenta tensiunilor majore venite din Oceanul Indian dupa megaseismele din 2012;
-succesiunea cutremurelor moderate, inclusiv a celor din 24 septembrie/28 decembrie 2016, dar si a celor precedente din 6 octombrie 2013 si chiar 22 noiembrie 2014 (desi acesta a fost crustal). De fapt, ar trebui luate in considerare si celelalte seisme moderate post-2004: 14 mai 2005, 18 iunie 2005, 25 aprilie 2009.

Totusi, nu se poate considera ca am fi intr-o situatie identica cu cea din 1985-1986, nici nu are cum sa fie identica. Lipsesc cutremurele semnificative la Sud-Est de Marea Neagra, nu trebuie uitat acest lucru. In plus, desi cutremurele moderate din 2016 au avut practic aceeasi locatie cu cea a seismului secundar al dubletului din 1 august 1985, evolutia activitatii seismice din Vrancea nu este deloc similara, nici nu avea cum.
Credem totusi ca, in raport cu momentul 2012, ar mai fi de un oarecare interes si anul 2017. De obicei, sunt de asteptat reactii in Vrancea la propagarea tensiunilor majore din Oceanul Indian pana la maxim 5-6 ani, deci cel tarziu pana in 2017-2018, cum spuneam si altadata.
 
Aproape de fiecare data cand in Sudul Oceanului Indian sau/si in zona Sumatrei se produc cutremure foarte mari (Mw cel putin 8,0), se genereaza perturbatii majore care determina propagarea unor valuri de tensiuni pe diferite structuri geotectonice din Oceanul Indian, pana pe partea continentala si mai departe pana in regiunea mediteraneana. Vrancea este si ea influentata de aceste tensiuni, a se vedea topicul:
Vrancea si seismicitatea globala/regionala

De aceea, perspectivele seismice pentru Vrancea trebuie judecate in lumina acestor influente. De obicei, apar doua reactii ale Vrancei la un megaseism din Oceanul Indian/Sumatra: o prima reactie apare cam la 1-2 ani, iar a doua reactie, care de obicei e mai importanta, vine cam la 4-6 ani de la megaseismul din Oceanul Indian/Sumatra. Acum, in 2017, ne aflam la 5 ani de la perturbatia majora din 2012. Nu exclud sa mai avem un cutremur moderat si in acest an, fiindca ne aflam inca in "intervalul de gratie" post-Sumatra (Ninety Ridge) 2012. Daca amplitudinea reactiei vrancene va mai creste sau nu, e greu de spus; in principiu, cutremurul din Vrancea poate sa fie mai mare daca apar cutremure de decrosare in Estul Turciei si Nordul Iranului, cu magnitudini mai mari. Altfel, reactia Vrancei consta doar in cutremure moderate cu magnitudini de 5,3-5,7 grade (sau 5,5-6,2 grade).
Iata niste exemple aici (desi discutia detaliata este la topicul referit anterior):

1998 Ins. Balleny Mw 8,1
prima reactie vraceana: cutremurele de 5,5-5,7 grade din 1999-2001
2000 Enggano-Sudul Sumatrei Mw 7,9
2002 Hindu Kush 7,4
2003 Estul Turciei (Pulumur-Erzincan si Bingol-tripla jonctiune), Dorsala Carlsberg si Sud-Estul Iranului: DECROSARI SEMNIFICATIVE
a doua reactie vranceana: cutremurul din 2004 magnitudine 6,0 : a doua reactie vranceana a venit la intervalul tipic de 4-6 ani dupa miscarile majore din Oceanul Indian, si a fost AMPLIFICATA DE DECROSARILE IMPORTANTE DIN 2003

2004 megaseism in Sumatra-Simeulue Mw 9,1, urmat de megaseismul din Nias Mw 8,7 in 2005 si de megaseismul din 2007 din zona Kep. Mentawai Mw 8,5

prima rectie vranceana vine in 2005: cutremure de 5,4-5,6 grade
a doua reactie vranceana vine in 2009, deci la 4-5 ani: cutremur de 5,7 grade in zona NEREJU
a treia reactie vranceana apare in 2011 (doua cutremure de 5,3-5,4 grade pe 1 mai si 4 octombrie), probabil si datorita cutremurelor din Turcia, Iran si Pakistan din 2010-2011, dar si la 4 ani dupa megaseismul din Sudul Sumatrei-Kep. Mentawai din 12 septembrie 2007

2012 doua megaseisme de decrosare pe Ninety Ridge-Nordul Sumatrei la 11 aprilie: 8,4/8,0. Ele genereaza un important efect perturbator pe multiple structuri geotectonice din Oceanul Indian, cu influente in Iran (2012, 2013) si Pakistan (2013)
prima reactie vranceana vine in 2013-2014 (cutremurele din 6 octombrie 2013 si 22 noiembrie 2014)

a doua reactie vranceana incepe in 2016, la 4 ani de la megaseismele de decrosare din Nordul Sumatrei din 2012. Este posibil sa continue si in 2017, dar ramane de vazut daca se amplifica sau nu. Sa speram ca ramane la acelasi nivel ca pana acum.

Iata si niste exemple mai vechi:

1797 Sumatra megaseism cu tsunami
prima reactie vranceana vine in 1798: cutremure moderate de 5,5 grade resimtite la Bucuresti

a doua reactie vranceana vine la 26 octombrie 1802 (la interval clasic de 5 ani): Cutremurul cel Mare (Vrancea era deja destabilizata de cutremurul din 1790, care, la randul lui, a fost precedat de mari cutremure in Iran si Turcia)

1833 megaseism cu tsunami in Sumatra
prima reactie vranceana vine in 1835, doar un cutremur moderat

a doua reactie vranceana vine la 23 ianuarie 1838 (cutremur major de tipul celui din 1977): din nou la 5 ani (interval standard) dupa megaseismul din Sumatra

1861 megaseism in Sumatra-Nias
prima reactie vranceana vine in 1862: cutremur moderat cu magnitudinea estimata in jur de 6,0-6,2 grade

1866 cutremur puternic in Estul Turciei
a doua reactie vranceana vine in 1868, la 7 ani, dar amplificata de seismul din Turcia din 1866: cutremurul de la 13 noiembrie 1868 (MGR 6,6) cu pereche la 27 noiembrie 1868


In concluzie, putem considera ca seismele din 2016 reprezinta a doua reactie vranceana la perturbatia majora din 2012. Ramane de vazut daca aceasta se continua si in 2017 si, in plus, daca se petrece ceva la vecini, ceva care sa amplifice reactia vranceana.
Repet: discutia asta o avem la topicul specializat despre Vrancea si seismicitatea globala/regionala, dar este relevanta si pentru perspectivele seismice in 2017.
 
Yeti1968



Nu stiu cat de siguri putem fi vis a vis de perioada de gratie de 5-7 ani raportat la Sumatra.
Cutremurul similar din 1928 pe Ninety Ridge petrecut intr-o zona apropiat? cu cea a cutremurului din aprile 2012 a determinat o reac?ie majora in Vrancea la 12 ani distan?? in 1940.
P?rerea mea este ca fara ceva bubuiala pe falia Anatoliana sau in N-V Iranului, Vrancea nu va mi?ca mai mult de 6,5 grade raportat doar la fortele Sumatriene.​
 
Pai asta zic si eu, aratam ca seismele vrancene care apar dupa miscarile mari din Oceaul Indian nu au magnitudini mai mari de 5,5-6,2 grade, in absenta unor mari miscari de decrosare langa Marea Neagra.
 
Am mai spus: chiar si pentru un cutremur nu prea mare, asa cum a fost cel din 27 octombrie 2004 (MGR 6,0), a fost nevoie ca in 2003 sa se produca doua cutremure de decrosare in Estul Turciei, un cutremur major de decrosare pe Dorsala Carlsberg si inca un cutremur de decrosare in Sud-Estul Iranului. Toate aceste evenimente au avut magnitudini intre 6,1 si 7,6 grade (Mw).
 
Legat de mult-mediatizatele declaratii ale dnului Radulian, lucrurile trebuie abordate rational, nu cu chestii alarmist-panicarde. Dnul Radulian spune niste chestii pe care, in mare, le-a mai spus si in anii precedenti. In al doilea rand, dupa parerea mea incepand din toamna anului 2016 Vrancea a intrat intr-una din acele perioade de instabilitate pe care le-am numit maxime relative, in care se produc de obicei unul sau mai multe cutremure moderate cu magnitudini ML 5,5+. Va amintiti ca v-am spus ca in jurul anului 2017 +/-1 an e de asteptat sa apara iar un maxim (singular sau multiplu) din clasa 5,5+. Si se pare ca se confirma si de data asta, asa cum s-a confirmat in cazul 2013-2014. Asta e situatia, exista o cvasi-periodicitate in aparitia cutremurelor vrancene cu magnitudini in jur de 5,5 sau peste aceasta valoare-prag. Asta insa nu inseamna ca vine un cutremur major. Mai vedem ce se intampla si la vecini, in Turcia si Iran, oricum si anul asta exista o probabilitate mare sa avem un cutremur moderat, cu magnitudinea in jur de 5,5 sau mai mare, si cred ca ar putea sa fie mai adanc totusi. Asa e Vrancea in perioadele in care se produc cutremure moderate cu magnitudini de 5,5+, se manifesta o instabilitate mai accentuata. Am intrat in perioada aia de care va spuneam, perioada optima pentru cutremure de 5,5+, maxim relativ. Aceste perioade au o tendinta remarcabila de a se succeda cam la 3-5 ani.​
 
danezia:

GeoX a spus: ?
Legat de mult-mediatizatele declaratii ale dnului Radulian, care vad ca fac ceva valuri intr-o anumita parte a presei , lucrurile trebuie abordate rational, nu cu chestii alarmist-panicarde. Dnul Radulian spune niste chestii pe care, in mare, le-a mai spus si in anii precedenti. In al doilea rand, dupa parerea mea incepand din toamna anului 2016 Vrancea a intrat intr-una din acele perioade de instabilitate pe care le-am numit maxime relative, in care se produc de obicei unul sau mai multe cutremure moderate cu magnitudini ML 5,5+. Va amintiti ca v-am spus ca in jurul anului 2017 +/-1 an e de asteptat sa apara iar un maxim (singular sau multiplu) din clasa 5,5+. Si se pare ca se confirma si de data asta, asa cum s-a confirmat in cazul 2013-2014. Asta e situatia, exista o cvasi-periodicitate in aparitia cutremurelor vrancene cu magnitudini in jur de 5,5 sau peste aceasta valoare-prag. Asta insa nu inseamna ca vine un cutremur major. Mai vedem ce se intampla si la vecini, in Turcia si Iran, oricum si anul asta exista o probabilitate mare sa avem un cutremur moderat, cu magnitudinea in jur de 5,5 sau mai mare, si cred ca ar putea sa fie mai adanc totusi. Asa e Vrancea in perioadele in care se produc cutremure moderate cu magnitudini de 5,5+, se manifesta o instabilitate mai accentuata. Am intrat in perioada aia de care va spuneam, perioada optima pentru cutremure de 5,5+, maxim relativ. Aceste perioade au o tendinta remarcabila de a se succeda cam la 3-5 ani.
Desi sunt fanul etajul adanc a al lui Radulian si ma tot astept (de vreo 4 ani, recunosc) la ceva mai zdravan am si eu o sanatoasa suspiciune cu privire la propagarea unei anumite psihoze seismice pe presa tabloida cu relatii pe o anumita parte politica.
Perspectivele pt viitor le vad in felul urmator mai ales ca Vrancea a inceput sa aiba o activitatea destul de ciudata in ultimii ani, cu varfuri anuale in general iarna-inceput de primavara si varfuri de toamna mai putin definite. 2016 a fost invers si a bagat un maxim de toamna f. important:

1. (60%) Pe vremea cand ma chinuiam cu niste grafice de energie, mi-ar fi iesit la un moment dat un dublu varf (o pereche) pentru 2017sau 2018 care ar rezolva ciclicitatea multianuala de care zicea GeoX mai sus.
E foarte posibil ca balciul sa se fi incheiat si sa revenim la multe cutremure perceptibile prin 2019(+/- 1an).
Sincer la cate tepe mi-a dat babaV, nu m-ar mira ca 2017 sa fie un an hiperplictisitor si inceputul lui 2018 sa ii semene leit.

2. (30%) inceputul lui 2017 ar putea sa semene cu inceputul 2014 de exemplu, cu maxim de hutza mici pe ian-februarie. Sincer tare mult as prefera o solutie de tipul 2014

3. (10%) ceva interesant pentru Libertatea si prietenii.
-nu se intampla mare lucru sau aproape nimic in saptamanile, lunile urmatoare
-la un moment dat apare activitate crustala anormala (Ramnicu Sarat de exemplu sau ceva similar).
- la un moment dat activitatea seismica subcrustala sufera o slabire (incetare) subita si de lunga durata (foarte multe luni.


Din punctul meu de vedere cam orice e posibil, nu as exclude nimic... insa unele lucruri plictisitoare sunt cu mult mai probabile decat cele palpitante
 
Sa nu ne grabim. Pana una-alta, s-a vazut ca cvasi-regularitatea in aparitia cutremurelor moderate (singulare sau multiple) se coreleaza foarte bine cu dinamica evenimentelor din Oceanul Indian, Asia continentala, cu amplificari in functie de situatia din Turcia si Iran:

1998-2000: Balleny si Enggano (Sumatra), cu consecintele: Turcia (1998 Adana, 1999 Izmit, Duzce), Vrancea (1999-2001), India (2001), Tibet (2001), Hindu Kush (2002), Turcia (2003 Pulumur-Erzincan, Bingol), Iran (2003 Bam), Dorsala Carlsberg (2003), Vrancea (2004);

2004-2005: Sumatra-Simeulue, Nias, megaseisme urmate de: Vrancea (2005), Pakistan-Kashmir (2005), Hindu Kush (2005), Sud Sumatra-Kep Mentawai (2007), Tibet si China (2008), Vrancea (2009), Turcia (2010 Elazig-Palu), Iran (2010, 2011), Pakistan (2011), Vrancea (2011), Turcia (2011 Van-Ercis);

2012: Ninety Ridge-Nordul Sumatrei, megaseisme de decrosare, urmate de: Mauritius-Reunion (2012), Iran (2012 Tabriz-Ahar), Myanmar (2012), Iran (Khash-Saravan 2013), Pakistan (2013), Vrancea (2013), Fractura Owen (2014), Iran-Iraq (2014), China (2014 falia Altyn Tagh), Vrancea (2014), Nepal (2015), Hindu Kush (2015), Tadjikistan (2015), Dorsala Indiana (2015), Hindu Kush (2016), India (2016 Manipur), Sudul Sumatrei (2016 decrosare in continuarea structurii rupte in 2012), Vrancea (2016).

In plus, nu suntem in situatia de dinaintea cutremurului din 1986, chiar si atunci au existat seisme puternice in Estul Turciei si Iran, plus ca venea dupa cutremurul din 1977, ca reactie interna, baleierea clasica NE-SV.
 
Cutremurul din 1986 s-a produs la 9 ani dupa cel major din 1977, acum suntem foarte departe in timp de precedentul seism semnificativ din 1990. Aproape 27 de ani, deci cam de 3 ori mai mult. Si activitatea seismica din Vrancea nu are cum sa fie la fel ca cea de atunci. Doar succesiunea maximelor de 5,5+ se cam mentine, la intervale tipice de 4-4,5+/-0,5 ani.​
 
Treaba cu acumularea si eliberarea de energie in Vrancea nu e relevanta daca nu se tine cont de;
-mecanismul intern tipic: baleierile intre capete;
-caracteristicile gruparilor de cutremure: grupari temporale si spatiale. Clusterizarea temporala se refera la seriile de cutremure (fie dubleti/tripleti, ca in 1990, 1912, 1894, 1893, 1868 etc., fie serii de seisme importante de tip 1977-1986-1990, 1940-1945, 1908-1912, 1893-1894, 1868-1880, 1829-1838, 1790-1793-1802 etc.). Clusterizarea spatiala se refera la distributia epicentrelor/focarelor intre grupari, aliniate in general pe directia SV-NE: NEHOIU-SIRU, GURA TEGHII, PIETRELE INSIRATE, COMANDAU-COVASNA, VINTILEASCA, NEREJU, ANDREIASU DE JOS-PALTIN-NARUJA.

Cutremurele care vin dupa o perioada mai lunga cam au nevoie de niste stimulente estice semnificative. Chiar si in cazul seismelor care vin la intervale mai scurte dupa alte cutremure mari tot mai apar antemergatori regionali, dar in aceste cazuri lucrurile sunt mai flexibile. Dar un cutremur puternic care vine la mai multe zeci de ani de la precedentul cam "are nevoie" de multiple cutremure de decrosare in Estul Turciei si in Iran.
Noi acum nu ne aflam deloc intr-un stadiu comparabil cu cel pre-1986, tocmai din cauza faptului ca au trecut aproape 27 de ani de la seismul din 1990, deci de aproape 3 ori mai mult decat intervalul 1977-1986.
Asta am vrut sa spun, cu cat intervalul de mai lung, cu atat conditiile necesare pentru ca Vrancea sa treaca intr-o stare de instabilitate accentuata devin mai grele. Nu e suficient sa zici ca gata, s-a acumulat energia in n ani, sigur crapa; daca nu vine in ianuarie 2016 sigur vine in 2017, daca nu in 2017 atunci vine in 2019. Nu e chiar asa, si intreaga evolutie post-1990 arata acest lucru.
 
real32:
Yeti1968 a spus: ?
Nu stiu cat de siguri putem fi vis a vis de perioada de gratie de 5-7 ani raportat la Sumatra.
Cutremurul similar din 1928 pe Ninety Ridge petrecut intr-o zona apropiat? cu cea a cutremurului din aprile 2012 a determinat o reac?ie majora in Vrancea la 12 ani distan?? in 1940.
Cutremurul vrancean din 1940 nu s-a produs ca un efect direct al cutremurului din 9 martie 1928, din Ninety East Ridge, ci sub influenta cutremurului de la Ezincan din 26 decembrie 1939, de pe falia Nord-Anatoliana. Reactia maxima care apare in Vrancea dupa cutremurul din Ninety East Rige se produce pe 29 martie 1934 (deci la sase ani), la cutremurul de magnitudine 6.3 care se pare ca l-a inspirat pe Sadoveanu in descrierea seismului de pe vremea lui Stefan cel Mare (1471) in romanul Izvorul Alb din trilogia Fratii Jderi.
 
Back
Sus