• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

placi VS caramida+beton

kobe

New member
Înscris
16 Iun 2008
Mesaje
2
Scor reacție
0
buna seara!
ma adresez voua cu o rugaminte. sunt in ipostaza (fericita ar spune unii) de a-mi cumpara un apartamnet in bucuresti. ar trebui sa aleg intre un apartament in Iancului facut din placi de beton 1978 si unul in campia libertatii facut din beton armat si caramida, dar 1963. va dati seama ca ingrijorarea mea este legata de .. riscul seismic. cunoaste cineva mai multe detalii despre aceste 2 aspecte(placi beton 1978 vs beton+caramida1963)? :ack:
care este varianta mai putin riscanta?
 
Bun venit, intai de toate:17:.
Nu sunt experta dar sa o luam logic- blocul facut in 1978 este foarte curand dupa marele seism din 1977 deci constructorii erau cu simt de raspundere. din cate stiu blocurile din placi prefabricate au rezistat foarte bine in 1977 dar sunt foarte flexibile, te cam dai cu capul de pereti.
blocurile de la Campia Libertatii sunt mai vechi dar zona este buna. in 1963 nu erau asa de multe informatii si studii ca in 1978 si daca nu ma insel dupa cutremurul din 77 au dat niste normative.
in momentul incare iti alegi o locuinta nu te gandesti 100% la cutremur deoarece poate nu esti acasa, poate vecinul a modificat pereti, etc asa ca alegi si in functie de alte criterii- mijloace de transport, magazine, spatiu de joaca, parcari, verdeata, etc.
 
nu vreau sa iti dau informatii gresite dar parca auzisem undeva ca zona Iancului nu este cea mai buna in caz de seism. era ceva cu acceleratia solului si ce tip de sol este in zona.
 
nu ma pot compara cu Sever dar la ce stiu pana acum eu as alege un bloc de beton armat de 4 etaje in zona cu mijloace de transport si verdeata. un alt criteriu ar fi magazine, piata, etc deoarece un seism nu vine zilnic pe cand legume, fructe, etc cumperi des.
un bloc de caramida pe structura de beton armat mi se pare foarte ok, chiar daca mai troznesc ceva pereti prin casa.
as prefera un bloc cu o singura scara pentru ca se balanseaza in voie.
cam asa gandesc eu, asa as alege dar fiecare are alte criterii.:ack:
 
nu ma pot compara cu Sever dar la ce stiu pana acum eu as alege un bloc de beton armat de 4 etaje in zona cu mijloace de transport si verdeata. un alt criteriu ar fi magazine, piata, etc deoarece un seism nu vine zilnic pe cand legume, fructe, etc cumperi des.
un bloc de caramida pe structura de beton armat mi se pare foarte ok, chiar daca mai troznesc ceva pereti prin casa.
as prefera un bloc cu o singura scara pentru ca se balanseaza in voie.
cam asa gandesc eu, asa as alege dar fiecare are alte criterii.:ack:

multumesc pentru raspuns. cat priveste etajul, cel din campia libertatii are 8, iar cel din iancului 10.
 
Zona Iancului, sau alta zona, nu are nimic special. Asta este un mit absurd, am scris in cartea mea de ce. Cladirile pot avea insa particulatritati de rezistenta si comportare. In general, cele joase au avut mai putine probleme.
Cuvantul \"placi\" nu spune tot, deoarece pot fi doar panouri de fatada sau plansee prefabricate.
Deci trebuie stiut daca blocul este P+4 etaje sau P+8 etaje atunci poate fi prefabricat integral. Numarati cu atentie. De preferat sa fie dupa 1964, mai bine dupa 1972 la 5 niveluri sau dupa 1973 la P+8. Nu va amagiti ca veti muta vreun zid in interior, nu trebuie si nu se poate. Daca vechiul proprietar a facut asa ceva, treaba lui cum, fugiti.
La alte sisteme constructive mai inalte, de preferat dupa 1978...1980, a durat pana s-au facut noi proiecte cu noile cunostinte de la cutremur. In spatele celor de la sosea pot fi acestea din prefabricate, fara magazine la parter.
 
Kobe, înainte să cumperi consultă şi lista clădirilor încadrate în grupa de risc seismic II şi III de aici de pe site. Ea nu a mai fost actualizată de ceva vreme pentru că Primăria nu se mai deranjează să o ţină pe propriul ei site, dar e bine să verifici să nu fie pe ea vreunul din blocurile pe care ai pus ochii.
 
:angel:da, mi-a amintit Sever de inca o chestie...as alege un bloc fara magazine la parter....:ack:
 
Back
Sus