• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Posibil cutremur de intensitate mare in urmatoarele 60 de zile?

In afara de temerile absconse privind potentiala tensiune intre DA si NU precum si confuzia conceptuala privind formele geometrice si originea lor in punct cred ca ar fi util sa revenim la sfera seismelor sau mai exact la locul geometric al subiectelor rezonabil si evident legate de topic.
 
Toti stim (sau cel putin asa presupun) ce sunt undele seismice si faptul ca ceea ce simtim noi este efectul propagarii acestor unde. Mai departe: ce legatura e cu zvonurile astea care sunt lansate despre pretinse mari cutremure care ar urma sa ne loveasca ?

In afara de temerile absconse privind potentiala tensiune intre DA si NU precum si confuzia conceptuala privind formele geometrice si originea lor in punct cred ca ar fi util sa revenim la sfera seismelor sau mai exact la locul geometric al subiectelor rezonabil si evident legate de topic.

Punct tintit, punct lovit. Sa nu facem varza totusi aici..
 
păi să-ţi explic: posibilitatea unui cutremur de mare intensitate este un dat permanent. O posibilitate dată nu e ceva ce nu există ci ea ţine de manifestarea în condiţii prielnice a acelei potenţialităţi care se poate actualiza în raport cu propria posibilitate apotenţială şi cu mediul în care-şi manifestă atotposibilitatea în raport cu ea însăşi

DoubleWellSolitonAntisoliton.gif

A soliton and an antisoliton colliding with velocities ±sinh(0.05) and annihilating.
 
Asta nu justifica diseminarea de zvonuri. De ce ar trebui sa fie neaparat in urmatoarele 60 de zile ?
Oricum, un cutremur de magnitudine 6 poate avea loc in orice moment, dar nu neaparat acum, poate fi la fel de bine si peste 6 luni. Insa pentru un cutremur de magnitudine 7 lucrurile stau totusi altfel.
 
eu nu am spus de 60 de zile! eu spun ca indiferent cind va fi sau cind a fost, acest fapt ESTE o ilustrare imperfectă a acelei posibilităţi date... şi aceste ilustrări întinse pe date statistice au caracter recurent...
 
Vad ca s-a deviat mult de la subiectul initial al acestui topic...in fine! Cu privire la cutremur...e posibil..de ce nu? Dar nu inteleg de ce un cutremur de 6 grade este considerat atat de periculos. Am votat DA pentru ca un seism 6/Richter poate avea l0c in orice moment in Vrancea, dar nu sunt de acord cu partea ce se refera la distrugeri in masa, etc etc...:D
 
până să vorbim de „intensitate” trebuie să înţelegem multe...
 
Pana una alta, sa nu mai divagam si sa nu mai facem varza un topic serios. Pentru divagatii extra-largi, exista topicuri la discutii diverse. Topicul lui Zippy, de exemplu.
 
Sa revenim la subiect. In Vrancea, seisme de magnitudine 6 pana la maxim 6,7 grade pe scara Richter pot avea loc oricand. Un cutremur de magnitudine 6,6-6,7 poate fi considerat un seism important, dar totusi departe de a fi catastrofal. Asa ca afirmatia \"cutremur de intensitate mare\" este oricum interpretabila dupa cum bate vantul...Este lipsita de relevanta.
 
Priculiciul a trecut pe aici, a vazut ca sunt mesaje offtopic si a facut \"PING!!!\" iar mesajele au disparut.

Acum, serios vorbind:

Va rog invatati-va sa folositi butonul \"NEW THREAD\" atunci cand va aflati pe un topic si ceea ce vreti sa scrieti nu va fi inteles din primul moment de majoritatea vizitatorilor ca avand o legatura evidenta cu subiectul in cauza. Dureaza prea mult sa fac split la mesajele off-topic si sa creez topice noi, asa ca daca vreti sa nu le sterg si sa pierdeti timpul si energia puse in joc pentru a le scrie, va rog sa creati voi un topic nou.
 
auzi tu ce înţelegi prin „intensitate mare”? Dar te rog nu incepe cu definiţii de lemn gen ,,pereţii se crapă”, „oile behăie după sarea sublimată în saramura terenului”...
 
Intensitate mare este de la VII pe scara Mercalli in sus. Acest nivel insa nu e catastrofal, se produc doar avarii usoare sau medii la cladiri obisnuite. Intensitatea se defineste, oricum, in functie de efectele seismului asupra cladirilor, mediului. Asta e.
 
amice nu te ambala că nu vreau să-ţi arăt cât de slab eşti ci cât de puternic poţi fi! Nu-ţi forţa personalitatea încă din viaţa asta!

ps: geox poţi explica funcţionarea unui accelerometru? şi mai ales ce este acceleraţia? dar masa?
 
amice nu te ambala că nu vreau să-ţi arăt cât de slab eşti ci cât de puternic poţi fi! Nu-ţi forţa personalitatea încă din viaţa asta!

ps: geox poţi explica funcţionarea unui accelerometru? şi mai ales ce este acceleraţia? dar masa?

amice inca un derapaj care sa nu-mi convina mie personal si-ti cauti alte forumuri de discutat (avand in vedere ca acesta este un spatiu privat, proprietatea mea, iar tu aici intri fiindca platesc eu pentru asta si iti permit tie accesul)
 
bogdanch, uite ca nu s-a intimplat ce au zis aia. promiti sa nu-i mai crezi alta data??? :55:
 
oare de ce crede lumea un tabloid de 2 lei?
 
Back
Sus