• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Riskzone / Cutremur.net Roadmap

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Cutremur.net si Riskzone.info v2 Roadmap

1. inlocuirea in forum a simbolurilor grafice care arata topicurile cu mesaje vechi/noi (0%)
2. schimbarea interfetei riskzone.info (cea de acum nu functioneaza corect) (100%)
3. aranjarea sectiunilor din forum in noi categorii (100%)
4. curatenie in forum (eliminare topicuri redundante, merge topics cu acelasi subiect, etc (0%)
5. sectiune de \"frica de zbor\" pe riskzone.info (0%)

6. harta cu localizarea evenimentelor editabila pe riskzone.info (60%)
7. shoutbox (100%)
8. versiune pentru mobile (0%)
9. video-uri ebeded (100% pt youtube)
10. Salvarea video-urilor de pe youtube in care sunt surprinse scene din timpul cutremurelor. Pastrarea unei copii de siguranta offline, deoarece peste 50% din video pe care le aveam la topicul dedicat au fost sterse de pe youtube. (0%)

Nota: pentru a baga video se scrie asa:

Cod:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q7boO_wTzS4[/youtube]
Adresa video-ului e cea care apare sus in browser.


Lista e deschisa. Dati reply cu idei!
 
Adaugarea unui Shoutbox? Stiu ca si costa asa ceva...
Posibilitatea de a adauga filmulete de pe youtube, google video sau alte servere similare? Mi se pare ca si asta costa...
O sectiune pentru anunturi, prezentari noi membri, sugestii?

Ma mai gandesc si mai trec.

Bogdan
PS Abia astept harta aia. Oare se poate face disponibila si pe telefoane mobile? Chiar si contra cost...
 
- o sa studiez faza cu shoutbox, ar trebui sa gaesc un script care sa faca treaba asta

- filmulete de pe youtube, etc... te refereai sa putem sa le punem pe forum embeded? (parca asa se scrie) adica nu doar link-ul si sa te duci pe youtube ci sa poti sa pui filmuletul cu totul, asta voiai sa zici? cum e acum in pagina la riskzone?

- la harta mai am un pic de sapat dar o scot la lumina in max. o sapt.
 
Legat de organizarea forumului, as relua (sintetic) ceea ce am mai scris:
-o sectiune informativa pura, cu date si topicuri specializate (despre fenomene din tara si, respectiv, din strainatate, despre celelalte tipuri de factori de risc);
-o sectiune de discutii libere, care va cuprinde: o parte de comentarii si discutii libere despre fenomenele descrise in prima sectiune, si apoi o parte de \"cafenea virtuala\" (cu topicurile de chat-online...)
 
Am facut update la Roadmap, task-urile in lucru sunt scrise cu bold.

Noutati:

- am adaugat task nou, cu pastrarea unei copii de siguranta pentru video din timpul cutremurelor, deoarece o mare parte au fost scoase de pe youtube.
- am repus interfata veche de pe cutremur.net (cea noua nu mai este compatibila cu ultima versiune de Wordpress)
- am schimbat interfata de la RiskZone, cea veche dadea niste erori grave in momentul in care se incerca modificarea stirilor
- forumul ramane deocamdata cu acest skin, este singurul care nu mi-a dat conflicte cu sidebar shoutbox

Atentie!

Astept lansarea versiunii 1.4 a softului de forum. Cand va apare (ei zic de anul trecut ca il lanseaza, poate fi lansat maine sau peste 2 ani) voi face upgrade, deoarece e riscant din punct de vedere al securitatii sa ramanem pe vechea versiune. Dupa upgrade e posibil sa nu mai functioneze shoutbox-ul pana se va face update si la plug-in-uri dar am in vedere o rezolvare alternativa.
 
Imi place noua interfata de la riskzone...:unsure: Nu doar pentru ca e cu albastru (culoarea mea preferata... :hypocrite: :unsure: )...
 
Foarte frumos noul \"look\" al cutremur.net ! Si riskzone.info arata bine. Iar imaginile care se deruleaza dinamic pe prima pagina la cutremur.net cred ca sporesc atractivitatea site-ului. Putin dinamism nu strica niciodata...:hypocrite:
 
Am updatat roadmap-ul pentru a reflecta ultimele schimbari.
 
Back
Sus