• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Sa ridem de ziaristi

A sarit cu gura pe mine, pe chat, un onorabil jurnalist de la Mediafax, care s-a simtit ofensat ca am jignit ziaristii, ca l-as fi vizat personal. Ii atrag atentia ca m-am referit la un oarecare profesor de Jurnalism, care acum cativa ani si-a permis sa se ratoiasca la moderatorii acestui forum pe motiv ca el CITESTE PRINTRE RANDURI. Nu dau numele acestui asa-zis profesor de Jurnalism, personajul nu e important din nici un punct de vedere si nu vreau sa ii fac reclama. Pe de alta parte insa, vedem cu totii ca, sistematic, in presa lucrurile se prezinta cat mai alarmist cu putinta, atat in ceea ce priveste cutremurele, cat si cu starea vremii.
Cei care invoca ACUM-ul, scotand din context diverse lucruri si mixandu-le fraudulos ca sa para cat mai alarmist, ce fac, ma rog frumos ? Asta e deontologic, oare ? Si 90% din gazetari asa fac. 10% dintre ei reusesc sa faca lucruri serioase si de apreciat. Si nu mai vorbesc de faptul ca cei mai multi dintre ei incurca magnitudinile cu intensitatile (de diferitele tipuri de magnitudini nu mai vorbesc, e prea savanta si prea adanca treaba asta ca sa mai avem pretentii de la indivizii aceia).
Si da, am comentat in legatura cu faptul ca, la ei, faptul ca se prognozeaza ninsoare si viscol la munte si in Maramures e motiv sa hiperbolizeze lucrurile, devine "aproape in toata tara". Exemplu mai concludent ce mai vreti ? Argumentul ca "isi fac si ei meseria" nu tine. Le pune cineva pistolul la ceafa sa exagereze lucrurile, sa le dea o nota cat mai alarmista ? Probe, nene, nu iordane.
Adica, stimabile NirolF, deja astea nu mai sunt exceptii, chit ca iti convine sau nu sa recunosti; e deja regula: HIPERBOLIZAREA, SCOATEREA DIN CONTEXT, RASTALMACIREA, MIXAREA A TOT FELUL DE PROSTII PENTRU A SUNA CAT MAI ALARMIST.
Q.E.D.

P.S.: Nu primesc lectii de morala de la jurnalisti, in general. Libertatea presei, cel mai important bun castigat dupa 1989, este compromisa grosier nu numai de politicieni si de diferite abordari "capitaliste" in promovarea diverselor interese prin intermediul trusturilor de presa, dar si de ziaristi ca atare, in goana lor dupa senzational cu orice pret, dupa un stil hiper-alarmist, dorinta maladiva de a rastalmaci si de a scoate din context diverse lucruri.

P.P.S: Nu mai vorbesc de plagiat. Domnii de la I-Realitatea TV, si nu numai ei, si-au facut un obicei sa preia de pe site-ul nostru parti semnificative din textul stirilor despre cutremure, fara sa puna si sursa...deh, asa e corect dupa mintea lor. Si sa stiti ca nu imi e greu sa imi dau seama din prima cand plagiaza domnii gazetari de la noi. Imi recunosc usor textele. Vedeti, eu la stiti, pe langa datele ca atare, cu mentionarea sursei (respectiv a centrului sau centrelor seismologice respective, dupa caz), mai fac niste precizari suplimentare, aspecte de context, referiri la cutremure anterioare si la specificul zonei in care s-a produs, dupa caz. Si e usor sa imi recunosc aceste prezentari, nu sunt totusi sclerozat si ramolit in asa hal incat sa nu mai stiu ce am scris. Nu am nevoie sa compar cuvant cu cuvant textele. Nu preluarea ca atare este deranjanta, cat faptul ca nu suntem mentionati. Adica, asa considera moral domnii jurnalisti sa faca. Morala si presa ????
 
Mostra de tendentiozitate la Hotnews.ro:

Un nou cutremur in zona Vrancea



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16265313-nou-cutremur-zona-vrancea.htm



Baietii nu au ce face, probabil nu mai au stiri de procesat. Vai draga, au fost 16 cutremure de peste 2,5 grade, ce sa spun, vai draga, nu mai pot eu. Astia sunt, nu ai ce le face. Cine citeste stirea asta, trage implicit concluzia ca e mare pericol, ca e cine stie ce filozofie. Daca indivizii ar fi corecti, ar nota si ca lunar avem cam 15-20 de cutremure de peste 2,5 grade in Vrancea...in medie. Asta ar arata ca sunt profesionisti, intr-adevar, altfel e doar o tendentiozitate jegoasa, de duzina, un istratism si senzationalism ieftin. Ce penibilitati. Daca adaugau si ca "in medie, in fiecare luna in Vrancea se produc 15 pana la 20 de cutremure cu magnitudinea egala sau mai mare de 2,5 grade", era cu totul altceva. Asa, se dovedesc doar niste jeguri caraghioase, niste amatori de senzational ieftin. Mersi, controrizeaza cutremurele, dar nu specifica si cam care e numarul mediu de cutremure vrancene, in fiecare luna. Ca lumea sa inteleaga ceva. Asa, se vede stilul alarmist de duzina. Rusine Hotnews !!!!
 
Nu vad nici un fel de profesionalism si corectitudine in modul in care presa reflecta subiectul cutremur in Romania. Daca tot contorizezi cutremurele, domnu' ziarist de la Hotnews sau de la Evenimentul zlei sau de la I-Realitatea TV sau de la Antena 3 sau de la Romania TV sau de la atatea altele, macar vino cu precizarea numarului mediu lunar de cutremure vrancene cu magnitudinea mai mare de 2,5 grade. Ar fi o dovada de corectitudine si lumea ar intelege cate ceva. Ar vedea ca e normal sa se produca astfel de seisme. Asa, ce se vede ? Pazea, a mai fost un cutremur in Vrancea, de 2,6 grade, vai draga. Presa nu asigura o informare corecta si obiectiva asupra fenomenului seismic in Romania. Sunt tendentiosi, cu foarte putine exceptii. Nu vroiam sa mai zic nimic, dar aceast articol mi-a confirmat aprecierile, adica am avut din nou dreptate. Spune, nene, si care e frecventa medie a seismelor pe luna, ca sa priceapa si ignorantii cate ceva. Altfel, rezulta tampenii. Sau asta se doreste, oare ? Ca lumea mai putin la curent cu caracteristicile Vrancei sa traga concluzii gresite cum ca fierbe si crapa, ca gata vine urgia ACUM ? Asa am impresia, ca asta se doreste. Senzationalul cu orice pret. Si mai fac unii caz de profesionalism. La ziare si la televiziuni nu am vazut abordari corecte in acest sens. Ziarele si televiziunile sunt la pamant, ce mai.
 
Mi-e greata de titlul "cutremur" din presa! Mi-e greata de prezicatori, jurnalisti...nulitati! Geo, asta-i tara noastra cu bune-rele si cu rele-rele! Cu rele! Presa este aservita asiguratorilor, politicului, celor ce ne conduc etc! De la micro la macro!
 
Acum cateva luni toate ziarele si televiziunile titrau, disperate, ca vine cea mai grea iarna, iarna mileniului, iarna cea mai tare din parcare, nu altceva. Personajele responsabile cu difuzarea acestei "informatii de larg interes si cu mare credibilitate" invocau nu stiu ce prognoze ale nu stiu caror meteorologi rusi care au ajuns la concluzia ca...bla-bla-bla. Lasand la o parte ca in fiecare an se trezesc niste consumatori de spirtoase din fundu' Siberiei sa prezica ba cutremure de magnitudini 9 in Crimeea, ba nu stiu ce iarna groaznica, bla-bla-bla, nu pot sa remarc lipsa totala de discernamant a celor de la ziare si televiziuni. In afara de goana sterila dupa alarmism de duzina, prin difuzarea de prostii de genul asta, sub pretextul ca sunt informatii, ma intreb daca in spatele lor nu se afla si altceva, stiut diind ca patronii trusturilor de presa nu sunt chiar usi de biserica si au si ei interese politico-economice. Strategia lor, si a uneltelor care isi spun ziaristi, este sa abata atentia oamenilor de la problemele reale, grave, prin tot felul de baloane de sapun si fantasmagorii de tot felul. Nu spun ca nu va ninge deloc iarna asta, nu exclud posibilitatea ca in ianuarie sau/si februarie sa avem si ceva manifestari hibernale, s-a mai intamplat o astfel de evolutie. Dar a fost frapant faptul ca punctele de vedere realiste ale specilistilor romani (de ex. Ion Sandu de la Admninistratia Nationala de Meteorologie) au fost sistematic bagatelizate de catre maimutele de la ziare si televiziuni, eventual trecute rapid sa nu le bage lumea in seama; dupa conceptia lor, oamenii trebuie sa ramana numai cu tampeniile alarmiste, oricum nefundamentate pe nimic concret.
Iata, e Craciunul si zapada...ioc, chiar si la munte e destul de saracuta. Sigur, mai e ceata cu ceva depunere de chiciura, dar e cam departe de iarna mileniului.
90% dintre ziaristi (sau care se pretind asa) sunt asa, deci total neseriosi, lipsiti de un minim discernamant. Ba ca vine Marele Cutremur ACUM, ba ca vine iarna cea mai groaznica, ba ca nu stiu ce... E din ciclul mari comici, ca de aia pledez sa radem de "ziaristi" de soiul asta. Doar 10% dintre ei, cel mult, merita cu adevarat respect. A se vedea, de exemplu, autorul materialului Primiti cu cutremurul...,ala da, apreciez foarte mult ce a facut.
 
Pentru vreme exista modele (vezi GFS, ECMEF , etc), care deocamdata nu stiu de capul lor , mai mult de 2-3 zile realizare 90% , iar la 2 saptamini undeva intre 5 si 10% ce sa mai spunem de luni , la rusi a fost cea mai calda perioada din 100 de ani
sa vedem de pe 10 ianuarie , se prefigureaza ceva:unsure:
Pentru cutremure nu exista asa ceva, ca daca ar exista ar fi jale :))
 
Back
Sus