• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Structura pe cadre

cristi_b_1

New member
Înscris
29 Sep 2009
Mesaje
79
Scor reacție
0
Salut =))
Imi poate spune cineva va rog ce-i aia structura pe cadre? E structura cu grinzi si stalpi? Dar zidaria portanta ce inseamna?
Also, care sint cele mai sigure locuinte? (nr, etaje, mod contructie - grinzi, beton armat, etc.)
Multumesc mult =))
 
da...este un sistem structural la care grinzile si stalpii preiau actiunile verticale si orizontale. presupun ca aceasta caracterizare a sistemelor structurale a fost facuta strict in functie de \'cine\' preia actiunile seismice...
sistemele structurale de pe la noi sunt cam de trei feluri in functie de material:
1. din beton armat
2. din otel
3. din zidarie portanta

1. in acest caz poti avea un sistem structural:
- in cadre formate din grinzi + stalpi (elementele ce preiau actiunea seismica); placile din beton armat, fundatiile si sistemul structural al scarii fac parte tot din \'structura de rezistenta\' dar comportarea structurii este data de grinzi si de stalpi
- mixt = cadre + pereti din beton armat - atunci cand cladirea ta devine prea \'flexibila\' incepi sa \'pui\' pereti pe ici,pe colo...in acest caz rezistenta la forte laterale va fi in mare parte (80%) asigurata de pereti, in timp ce stalpii vor prelua mai mult incarcari gravitationale
- cu pereti din beton armat (pereti simpli, cuplati + grinzi)
asta ar fi o clasificare groso-modo a sistemelor in general folosite pe la noi
2. in cazul constructiilor \'metalice\' sistemul structural este de clasificat in functie contravantuiri (acele \'v\'-uri pe care le vezi pe la cladiri de tipul celei de la de gaule, desi aia nu are un sistem structural in intregime metalic) - cu contravantuiri centrice / excentrice
3. zidaria portanta...nu prea se mai face doar din zidarie...in sensul ca pana si aceea trebuie \'inramata\' cu centuri si samburi din beton armat...se face oricum doar din caramida plina (din cate stiu eu)...nu porotherm, bca-uri sau alte alea...

...sper sa-ti fi fost de folos...
 
Multumesc mult lala pentru info :p

Totusi cred ca o sa fac un thread doar despre asta. As vrea sa aflu ce tipuri de cladiri (ma refer la blocuri) exista, si care sint cele mai rezistente in cazul unui seism =)).

Multumesc inca o data :32:
 
Back
Sus