• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

SUSTINEM JAPONIA - Aici pot scrie si cei neinregistrati

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
mi-ar placea ca cei care simt ceva pentru poporul japonez sa scrie aici citeva cuvinte de incurajare.
 
eu unul sint alaturi de ei. din pacate, a trebuit sa vedem o astfel de catastrofa ca sa realizam ce forta ae natura si cum ne ride in nas cu previziunile noastre.
Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste asta, in rest, japonezii au disciplina in singe si in citva ani vor reinflori. :D

pina atunci.... CONDOLEANTE JAPONIA :55:
 
eu am prieteni acolo, din fericire sint bine. si vreau sa stie ca sint linga ei.
 
Omul este și va fi mereu o ființă becisnică în fața forțelor naturii, chiar dacă unii, în infatuarea lor, cred contrariul. Cum ai putea să te-mpotrivești unor șocuri de asemenea amploare sau unor valuri de apă uriașe, de ordinul metrilor. Deplâng soarta oamenilor de rând din Japonia și mă rog, dacă există un Dumnezeu, să ne apere pe noi toți, trăitori efemeri pe acest Pământ.
 
as vrea sa adresez cateva intrebari pe acest site care inteleg ca e profesionist; ce puteti sa-mi spuneti despre durata cutremurelor? de ce depind ? sunt intervale maxime si minime sau sunt absolut variabile in timp fara sa depinda de vreun factor? multumesc!
 
nu e locul acestor explicatii aici. dar te invit sa citesti in forum, vei gasi raspunsurile. iar daca te vei inregistra, vei putea discuta nelamuririle direct cu noi, pe chat. te asteptam.
 
him....no comment, nu vorbile ar fi un suport potrivit.
io sincer i-ash indemna sa vie pi la noi daq ie sa inte in bejanie, noi i-am ajuta cu "casa" iei cu modul lor de a fi...
me gandesc numai la tokaiu ala....prea furibunda reactzia pamantului, nici la chile nu fu asha zgomotos.
le doresc pace sufletesca shi un strop de curaj mai mult acu. o sa vie shi soarele.
 
Bunul Dumnezeu sa ajute poporul japonez sa poata trece de aceasta teribila incercare!
 
A fost crunt cand am citit pe un site o statistica a unei romance; 2 zile jumatate, 281 de cutremure din care atatea peste... atatea peste... Si, sunt alaturi de ei, de acest popor minunat care, poate nu trebuia sa treaca prin aceasta incercare. Dar, bazandu-ma pe istoria lor si pe miracolul japonez de care au dat dovada de FIECARE data, sunt sigur ca vor reusi sa treaca peste. Si incaodata vor fi un exemplu pentru tot restul lumii! Pana atunci, le tin pumnii sa scape cati mai multi cu viata si ma rog pentru ei!
 
Foarte trist ce se intampla acum la japonezi, sunt alaturi de ei, sa speram ca cei ramasi in viata or sa treaca cu bine peste toate necazurile care i'au lovit. Dumnezeu sa'i odihneasca pe cei care si'au pierdut viata.
 
Trist ce sa intamplat in JAPONIA ,nu sunt cuvinte imaginile vazute au spus mai mult decat totul.Suntem alaturi de ei si sunt convinsa ca JAPONIA se va reface .....doamne fereste de noi romanii sa vina un cutremur mai mare ca nu ne mai revenim" neam veac"....CONDOLEANTE JAPONEZILOR!
 
Ambasada Japoniei in Romania
17 martie 2011

Deschiderea cartii de condoleante

Ambasada Japoniei in Romania anunta deschiderea cartii de condoleante pentru victimele cutremurului devastator produs in largul coastelor Oceanului Pacific, in regiunea de Nord-Est a Japoniei, desi situatia pagubelor nu este in continuare pe deplin cunoscuta.

Data si ora:
21 martie 2011, 10:00-15:00
22 martie 2011, 10:00-15:00

Locul: Resedinta E.S. Ambasadorul Japoniei in Romania (Intrarea Armasului nr. 14) (vezi harta)
Va rugam sa aveti in vedere ca accesul cu autoturisme nu va fi posibil din cauza lipsei locurilor de parcare.
 
"Alături de Japonia"
日本と共に
este acţiunea din Braşov de strângere de fonduri
pentru cei greu încercaţi din Japonia.

Donaţiile se pot face:
în contul Asociaţiei Musashino-Japonia
la BCR Titulescu
RO 27 RNCB 0059 0085 8299 0001
cu specificaţia "ajutor umanitar Japonia"
sau
la sediul din str. Olteţ nr.11 Braşov
tel. 0268-471 810; 0724 828558
sau
la standul Centrului Musashino
pe parcursul "Târgului de carte şi muzică"
24 - 27 martie 2011

Acţiune desfăşurată la îndemnul multor braşoveni,
cu sprijinul Primăriei Municipiului Braşov.
 
COMUNICAT

"Alaturi de Japonia" este campania de strangere de fonduri pentru cei greu incercati din Japonia.
Este initiata la Brasov, pe de o parte datorita impresiei puternice provocate de dezastrul din Japonia ce a miscat multi brasoveni si care ne-au incurajat sa facem acest lucru, iar pe de alta parte datorita prieteniei de lunga durata ce leaga orasele Brasov si Musashino, prietenie pe care acum trebuie sa o confirmam.

Asociatia Musashino, Japonia si Primaria Brasov organizeaza in cadrul acestei campanii actiunea:

“Cel mai lung sir de cocori”

Duminica, orele 12:00
in Piata Sfatului



Impreuna cu brasoveni si vizitatori ai orasului nostru, intentionam sa realizam cel mai lung sir de cocori din hartie.



Participantii vor invata sa realizeze cocori prin tehnica origami pe care isi vor scrie numele si ii vor darui impreuna cu suma simbolica de 1 leu.



Ii asteapta cu drag pe toti cei carora le pasa, de orice varsta, etnie, apartenenta politica etc., sa raspunda apelului nostru de solidarizare cu cei care au nevoie de sprijin.
 
COMUNICAT Invitaţie

Teatrul"Sică Alexandrescu", Primăria Municipiului Braşov şi
Asociaţia Musashino-Japonia

vă invită
să vizionaţi piesa

"Doi pe un balansoar"
-parte a campaniei "Alături de Japonia"

Luni, 2 mai 2011
orele 19:00
la
Teatrul "Sică Alexandrescu" - sala Studio

Preţ intrare 10 lei
 
INVITATIE
la vernisajul expozitiei itinerante de arta fotografica si pictura
in memoria victimelor cutremurului din 11 martie 2011 din Japonia intitulata
"Calatoria florii de cires "

Sambata, 14 mai 2011
Orele 18:00
la sediul Asociatiei Musashino-Japonia (str. Oltet nr.11)

Expozitia este organizata de Centrul Ortodox ‘Filocalia’ (COF) şi Institutul Diplomaţiei Culturale sub patronajul Ambasadei Japoniei în România si cuprinde 200 de fotografii şi 20 de lucrări de pictură şi grafică realizate de pictorii români Cristina Ciobanu şi Adrian Iurco.
 
am primit si eu o invitatie:

CONCERT NUTMEG -muzica pop japoneza


concertele au loc in Brasov,

Vineri, 3 iunie 2011, ora 18:00

la Centrul Cultural Reduta




Sambata, 4 iunie 2011, ora 20:00

la Festival 39(cu rezervare la tel. 0268-478664/ 0743 339909)
 
Back
Sus