• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Tectonica Pakistanului

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Avand in vedere activitatea seismica puternica din Pakistan (nu numai cea din acest an), incluzand seisme cum ar fi cele din 31 mai 1935 (Quetta, Mw=7,7), 27 noiembrie 1945 (Makran, Mw=8,1), 8 octombrie 2005 (Kashmir, Mw=7,6), si evident 24 septembrie 2013 (Mw=7,7), se impune o discutie separata despre seismotectonica Pakistanului, in contextul dinamicii placilor tectonice Indiana, Araba si Euro-Asiatica. Intr-adevar, Pakistanul a cunoscut multe cutremure mari de-a lungul timpului, dar cele mentionate se detaseaza prin magnitudini si urmari.
Sa vedem o imagine sugestiva cu tectonica acestei tari.

quake2005PakistanTectonic3.jpg


Se vede epicentrul marelui cutremur din 2005 care a provocat moartea a peste 70.000 de oameni in Kashmir. Placa Indiana inainteaza spre nord, dar afecteaza, mai mult sau mai putin intens, si placi/subplaci vecine, inclusiv placa Arabiei. Se vede falia Chaman, cu orientare NE-SV, falie care se intinde pana la marginea zonei de subductie Makran. Sa fie aceasta falie la originea nu numai a seismului major din 1935 de la Quetta, ci si a celui din 2013 din zona Awaran ??? Sau ruptura din acest an a continuat cumva ruptura din 1935 ??? O continuare spre sud, sud-vest ??? Se ridica niste intrebari interesante. Imediat dupa seismul din 24 septembrie 2013, seismologii au facut unele corelatii cu falia responsabila pentru marele cutremur din 31 mai 1935, desi s-a afirmat ca este inca prematur sa se identifice clar falia responsabila. As inclina, analizand aceasta imagine, ca ar fi vorba de ruperea unui alt segment al faliei Chaman, un segment aflat la sud-vest fata de segmentul rupt in 1935 provocand marele cutremur de la Quetta. Interesant este si ca cele 2 mari cutremure, din 1935 si 2013, au avut aceeasi magnitudine moment: 7,7 grade.
 
Sa vedem acum cateva lucruri despre falia de decrosare Chaman, aflata la originea cutremurului catastrofal din 1935 si posibil a celui din 2013:

Despre falia Chaman

Falia Chaman este o falie majora de decrosare care se intinde pe o lungime de peste 850 km in Pakistan si Afganistan. Din punct de vedere strict tectonic, este vorba despre un sistem de fracturi corelate aflate la marginea dintre placa Euro-Asiatica si placa Indo-Australiana. Este, asa cum mentionam, o falie de decrosare in lungul careia rata de alunecare este de circa 10 mm/an sau chiar mai mult, in acord cu tendinta de deplasare spre nord a placii Indo-Australiene catre placa Euro-Asiatica. In plus fata de aspectul de falie transformanta, sistemul Chaman include si o componenta compresionala, rezultata din impingerea placii Indiene in placa Euro-Asiatica.
La sud, falia Chaman incepe de la zona de TRIPLA JONCTIUNE a placilor Araba, Euro-Asiatica si Indo-Australiana, jonctiune care se realizeaza in dreptul coastei Makran din Pakistan. Ei vedeti, din nou se implica zona de subductie Makran, de care am discutat destul de mult dupa seismul major subcrustal de magnitudine 7,8 produs la 16 aprilie 2013 in zona Kash-Saravan, la granita Iran-Pakistan. Nu degeaba am insistat foarte mult pe zona de subductie Makran !!! Dupa seismul din aprilie, era de asteptat sa mai vina ceva mare, deoarece a fost un cutremur de adancime mare, or astfel de cutremure sunt destul de perfide uneori, tind sa cam destabilizeze anumite formatiuni geotectonice. Asa, acum falia Chaman urmeaza o directie catre nord, nord-est, prin provincia pakistaneza Belucistan si apoi in Afganistan, pana la vest de capitala Kabul; falia se continua spre nord-est pana la falia Herat, de la care se uneste apoi cu sistemul de falii Pamir, la nord de paralela de 38 de grade latitudine Nordica.

Sa vedem acum niste cutremure mai semnificative generate de falia Chaman:

5/6 iulie 1505 Afganistan, un seism care a creat o ruptura de suprafata lunga de 60 km in lungul unei directii transversale fata de sistemul Chaman, cu mai multi metri denivelare pe verticala.
20 decembrie 1892
31 mai 1935- marele cutremur de la Quetta, Pakistan, cu magnitudinea Mw=7,7. Urmari catastrofale: cel putin 35.000 de morti.
16 martie 1978, un cutremur mai slab, de magnitudine Mw=6,4 grade, a creat o ruptura de suprafata lunga de 5 km, cu un salt lateral-stanga de pana la 4 cm.

Si...iata ca la 78 de ani de la marele cutremur Quetta, falia Chaman se rupe din nou printr-un cutremur foarte puternic, de aceeasi magnitudine cu cel din 1935 (Mw=7,7): cutremurul din 24 septembrie 2013. Acest mare cutremur a rupt un segment sud-vestic al faliei Chaman, fata de segmentul rupt acum 78 de ani. De asemenea, inclin sa cred ca seismul din 16 aprilie 2013 a influentat oarecum si producerea seismului din 24 septembrie 2013.

Iata si o alta imagine cu falia Chaman:

quake1935PakistanQuetta1.jpg


Se vede pozitia epicentrului cutremurului Quetta din 1935. Este clar ca seismul din 2013 s-a produs pe un segment sud-vestic, nerupt in 1935.

O alta imagine interesanta, care include marile falii cu activitate indusa de dinamica placii Indiei:

F10.large.jpg


Sunt marcate si vitezele de deplasare pe faliile respective. Falia Chaman iese in evidenta ca o falie activa.
 
Cred totusi ca tensiunile de pe segmentul sud-vestic al faliei Chaman au fost amplificate semnificativ si de cele 2 cutremure majore subcrustale produse la 18 ianuarie 2011 (Dalbandin, sud-vestul Pakistanului, Mw=7,2 si adancime 80 km), respectiv 16 aprilie 2013 (Kash-Saravan, Iran-Pakistan, Mw=7,8 si adancime 87 km). In general, seismele majore subcrustale (de adancime mare) au astfel de efecte, induc sau sporesc tensiuni la nivelul crustei terestre, pe anumite falii. Astfel de efecte s-au mai observat, nu constituie o premiera. De aceea, acest seism major de magnitudine 7,7 din 24 septembrie 2013 nu este chiar o surpriza. Plus ca el pare a fi o continuare spre sud-vest a marelui cutremur de la Quetta din 31 mai 1935 (Mw=7,7). Iata deci destule corelatii.
 
Cutremurele din 24 si 28 septembrie 2013 sunt corelate cu falia Chaman.
Iata niste informatii sintetizate despre cutremurul major din 24 septembrie 2013, inclusiv corelarea cu tectonica regionala din Pakistan.

Date 24 September 2013
Origin time 11:29:48 UTC (16:29:48 PKT)
Magnitude 7.7 Mw
Depth 15.0 km


Lista replicilor seismului din 24 septembrie 2013:


Mw 5.924.5 km (15.2 mi).[23]
Mw 4.710.1 km5.025.7 km5.6 27.7 km (17.2 mi).[26]
Mw 5.227.1 km (16.8 mi).[27]
Mw 4.9 27.8 km (17.3 mi).[28]
Mw 5.523.6 km (14.7 mi).[29]
Mw 4.7 25.7 km (16.0 mi).[30]
Mw 4.924.0 km (14.9 mi).[31]
Mw 4.823.0 km (14.3 mi).[32]

Deci falia Chaman s-a rupt in 1935 pe un segment situat mai la nord-est, iar acum s-a rupt un segment mai la sud-vest. Sa vedem ce se va mai intampla, mi se pare ca secventa replicilor este insuficienta. Sau falia Chaman nu este totusi singura responsabila pentru aceste miscari seismice ? Oricum, cred ca in producerea acestor cutremure un rol important au avut si seismele subcrustale din 18 ianuarie 2011 de la Dalbandin (Pakistan) si 16 aprilie 2013 de la Kash-Saravan (Iran). Cutremurele subcrustale majore tind sa aiba astfel de efecte, mai activeaza unele falii, induc tensiuni suplimentare. Pe de alta parte, aceste tensiuni suplimentare au afectat segmentul nerupt aflat la sud-vest fata de segmentul rupt la 31 mai 1935 (cutremurul de la Quetta).
 
Back
Sus