• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

TERASA BLOCULUI

noriki

New member
Înscris
11 Apr 2008
Mesaje
26
Scor reacție
0
Buna ziua, tuturor si bine v-am regasit!

As avea nevoie de un pic de ajutor intr-o problema cu care ma chinui de aproape 2 ani. Locuiesc intr-un bloc de garsoniere din zona Vitan, vis-a-vis de Depoul Dudesti, la ultimul etaj. De cand m-am mutat acolo, din 2008, am aceeasi problema, mi se infiltreaza apa in balcon prin acoperis. Balconul are un acoperis de tip manson, care este un pic mai jos decat terasa blocului. In decurs de 2 ani am zugravit si reparat balconul de 3 ori.

Asociatia de proprietari refuza sa repare suprafata de deasupra balconului, spunandu-mi ca acel acoperis este proprietatea mea si ca eu trebuie sa aduc pe cineva sa-l repare, nefiind responsabilitatea lor. Am incercat sa gasesc informatii in legislatie, legate de aspectul asta, dar fara rezultat si nimeni nu pare sa stie cum stau lucrurile.Eu stiam ca proprietatea individuala este demarcata de peretii interiori ai locuintei, respectiv ai balconului, nu si de cei exteriori.

Mai mult, la ultima furtuna au zburat bucati de tencuiala de pe peretele exterior al balconului si chiar bucatele de fier beton de pe suprafata mansonului care acopera balconul, pe masinile parcate in fata. Presedinta asociatiei mi-a spus ca intra in responsabilitatea mea sa repar fatada balconului si ca asociatia de proprietari nu raspunde de fatada deteriorata a blocului.

Ma poate ajuta cineva cu informatii in acest sens? Exista o lege care sa lamureasca care sunt exact responsabilitatile asociatiei de proprietari?

Va multumesc anticipat!
 
Back
Sus