• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

termeni de seismologie

Cred ca este vorba de magnitudinea moment. A explicat Alex si sorinsov. Nu stiu exact unde.
Au facut ei o lista cu diferenta dintre Md, Mw, Ml,etc
 
Multumesc, Dodo. Am citit articolul, dar as avea nevoie de termenii de specialitate, magnitudinea (amplitudinea) fiind mai degraba termenul utilizat de media si de publicul caruia i se adreseaza.
Apoi mai cred ca magnitudinea este un termen \"comprimat\". Iar eu as vrea sa stiu din ce se compune...:harhar:

Oare ar fi buna ideea
 
Nu stiu ce sa spun. Eu am auzit de magnitudine pe scara Richter nu de amplitudine.
Exista tot felul de articole cum ar fi diferenta dintre Mercalli si Richter, seisme importante din istorie,etc.
 
Nu cred ca poate fi tradus cuvantul magnitudine ci poate explicat. Amplitudinea este la unda sesismica si cred ca este direct legata de intensitatea pe Mercalli
 
deci:magnitudinea moment este o cantitate fizica proportionala cu marimea alunecarii pe falie inmultita cu aria suprafetei portiunii de falie pe care are loc alunecarea. Este legata de energia totala eliberata de cutremur.
asa am gasit in cartea mea.
 
de obicei in seismologie acceleratia se masoara in unitati g(unde g este acceleratia datorata gravitatiei)
de exemplu: o acceleratie de 335cm/s la patrat=335/980=0.34=34%g(g=980cm/secunda la patrat)

nu stiu cum sa cocot 2 sus la secunda asa ca am sscris babeste.:harhar:
 
acceleratie si acceleratia maxima a solului:
Matematic vorbind ,acceleratia este rata de crestere sau de scadere a vitezei sau cat de mult se schimba viteza in unitatea de timp.Acceleratia la randul ei, poate sa nu fie constanta in timp variind de la o valoare mai mica la una mai mare si invers.Valoarea cea mai mare atinsa de acceleratie este acc maxima.O particula a solului se va misca neregulat in timpul unui cutremur. Aceasta miscare poate fi reprezentata in mai multe feluri:prin schimbarea pozitiei, a vitezei sau a acceleratiei in functie de timp.In proiectareaantiseismica sunt alese acceleratiile deoarece codurile de construire a cladirilor sunt date fortele(deci implicit acc) orizontale pe care le poate suporta o cladire in timpul unui cutremur.

(cutremurele pe intelesul tuturor)D Enescu
 
Nu cred ca poate fi tradus cuvantul magnitudine ci poate explicat. Amplitudinea este la unda sesismica si cred ca este direct legata de intensitatea pe Mercalli

Dodo, te-am prins...:harhar::harhar::harhar: Nu exista o corelatie directa intre amplitudinea maxima de pe seismograma si intensitatea macroseismica. Intensitatea e altceva, e data de modul in care se simte cutremurul intr-o anumita zona. Amplitudinea se foloseste la calculul magnitudinii, dar 2 cutremure cu aceeasi magnitudine pot avea intensitati diferite in acelasi loc, in functie de diversi factori.
 
:hypocrite: Eu am gasit ceva undeva: Despre cutremure
Cine cauta un pic poate gasi si termeni seismici + formule (cat de cat).
(poate n-ar fi o idee rea sa se actualizeze articolul site-ului)
 
Back
Sus