• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Vrancea si Turcia

cristi_b_1

New member
Înscris
29 Sep 2009
Mesaje
79
Scor reacție
0
Am citit intr-un post pe forum ca ar exista o mare legatura intre cutremurele din Turcia si cele din Vrancea. Autorul postului spunea ca urmatorul mare cutremur de la noi ar fi precedat de unul mare din Turcia. Am citit in ziarul de Iasi ca au fost 2 cutremure de magnitudini mari deja in Turcia in \'99. De ce nu s-a produc un mare cutremur intre timp?Ziarul de Iasi

Citez din acest articol:
\"Astfel, in 1939, pe 26 decembrie, in Turcia un puternic cutremur de 7,9 grade Richter a facut 32.000 de victime dupa care in 1940 alte doua cutremure, in februarie si mai, au precedat marele cutremur din octombrie 1940, din tara noastra. In acest an in Turcia s-au produs deja doua mari cutremure: pe 17 august a.c., cu magnitudinea de 7,6 grade si pe 12 noiembrie a.c., cu magnitudinea de 7,2 grade pe scara Richter. Un scenariu asemanator s-a petrecut si in 1997.\"
 
Din cate stiu, majoritatea, daca nu chiar toate cutremurele mari din Vrancea au fost precedate de cutremure mari in Turcia.
Dar nu toate cutremurele din Turcia au avut ca si \"consecinta\" un cutremur in Vrancea.
In alta ordine de idei, daca nu ma insel, trebuie luata in calcul doar zona de est a Turciei, nu si zona dinspre Egee.
 
Back
Sus