• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografii diverse

costinescu

New member
Înscris
8 Oct 2009
Mesaje
21
Scor reacție
0
Aici am sa postez eu din fotografiile personale si va invit si pe voi sa o faceti. Prima fotografie este dedicata doamnelor si domnisoarelor de pe acest forum
[attachment=10052:DSC_3971.JPG]
 
multumim costi si te asteptam cu sfaturi practice despre cum sa facem fotografii reusite :55:
 
Super! Pot sa postez si eu cateva fotografii mai reusite asa.... :55:.
Poze needitate, facute cu telefonul mobil in primavara anului 2009 :32:.
Apropo, nu va ganditi ca am fotografiat niste OZN-uri :55:. Era doar soarele :).
 
foarte interesanta iluminarea.
 
De ce nu, as dori si eu o parere despre fotografiile mele de mai sus :). Mai ales ca am mania de a fotografia ce imi place...chiar daca sunt in mijlocul strazii si vad ceva deosebit sau care mi se pare mie deosebit, ma opresc si il trag in poza :55:.
Astept pareri..multumesc. :55:
PS: Atasez doua poze cu peisaje de pe munte...sunt putin ciudate (cel putin asa mi se pare) deoarece eram la o inaltime considerabila, iar cerul mai mult noros dadea o lumina difuza...
 
vlad, toate pozele sunt facute cu mobilul? de ce te intreb: cu mobilul este mai greu sa faci cu adevarat poze. le poti numi instantanee.
si de ce spun asta: pentru ca la un aparat foto, fie el si point-and-shoot, mai poti face o setare, mai poti schimba o expunere, ceva, pe cand la telefon...
citeste micile mele lectii si incearca sa pui in practica ce e pe acolo. si vezi daca nu exita o imbunatatire. nu spun ca pozele tale sunt 'varza', sunt ok. la pozele cu cascada, era mai bine daca schimbai putin locul de unde ai facut poza(punctul de statie), astfel incat cascada sa curga din stanga spre dreapta. cand te uiti la ceva, instinctiv ochii se duc din stanga spre dreapta. astfel, poza ta incepe cu sfarsitul, cascada. si ochii imi raman acolo, nu pleaca mai departe in fotografie sa descopere si padurea din spate. sper ca m-am facut inteles, daca nu, da-mi un pm si iti explic mai pe larg.
si inca ceva, nu mai face poze direct in soare ca risti sa strici micul senzor al telefonului. asta e valabil si pentru aparate foto. nu fotografiati soarele in mijlocul zilei. la rasarit sau la apus, atat. si e bine chiar si atunci sa folositi un filtru, daca este posibil, bineinteles.
astept fotografii noi :55:
 
asta e calda, abia am scos-o din 'cuptor' :55: [attachment=10138:DSC_4046.JPG]
 
bun cuptorul tau. nu o strica pata aia mica, neagra din centru?
 
anda a spus:
bun cuptorul tau. nu o strica pata aia mica, neagra din centru?
e de la floare, nu de la senzor.
nu, nu o strica, petele de murdarie de pe senzor strica dar arata altfel. asa se intampla cand schimbi obiective prea des :55:
 
se vede ca e de la floare. eu intrebam daca o lasi sau o scoti de acolo
 
Multumesc pentru sfaturi :55:. Pozele de la munte sunt de asemenea facute cu mobilul pt ca mi-am uitat aparatul in cabana (de abia coborasem din tren si a fost o confuzie totala, am uitat de el), iar pe strada nu umblu cu aparatul dupa mine...si mai bag un instantaneu cu telefonul :55:.
Oricum, multumesc inca odata :).
 
vlad_floryn a spus:
Multumesc pentru sfaturi :55:. Pozele de la munte sunt de asemenea facute cu mobilul pt ca mi-am uitat aparatul in cabana (de abia coborasem din tren si a fost o confuzie totala, am uitat de el), iar pe strada nu umblu cu aparatul dupa mine...si mai bag un instantaneu cu telefonul :55:.
Oricum, multumesc inca odata :32:.
Nu ai pentru ce. Eu nu plec fara aparatul foto, nici pana la servici :)
 
Vin si eu cu niste floricele, ca tot a fost 8 martie ieri :55:











Cea rosie si cea alba puteau fi incadrate nitel mai bine. Astept, desigur, feedback :55:
 
arkan, hai sa le luam pe rand.
prima: poate ar fi fost mai bine daca scoteai petala care se vede in coltul din stanga sus.
a doua: e o luminita undeva in stanga, chiar langa petala, care imi distrage atentia.
a treia: umbra de pe petala distrage putin atentia.
a patra: la fel, o petala in stanga care intra in cadru. ideea este foarte buna, chiar imi place cum se vede picatura de apa.
la a cincea o incadrare putin mai centrala, dar fara sa cobori 'galbenul' poate ar fi fost si mai ok.

astea sunt parerile mele, dar in arta foto vei primi o mie de pareri de la 20 de oameni :55:
ce vad eu nu este acelasi lucru cu ce vede x. si mai port si ochelari pe deasupra :55:
 
..ceea ce nu e rau, ca 20 de oameni diferiti pot vedea 20 de lucruri diferite, bune si/sau rele, pe care tu nu le-ai vazut in poza ta. Multumesc pentru pareri, de acord cu toate, dar mai ales cu cea cu umbra de pe floarea rosie - pe aia chiar n-o vazusem.
 
Nişte poze făcute cu mobilul din dotare (Nokia 6303) cu Dunărea la Brăila, de ieri, 09.03.2010, fără pretenţii artistice. Promisesem pe chat andei şi n-am găsit să le ataşez în altă parte. La o adică se pot muta. Mulţumesc.
Astăzi a mai crescut cu 8 cm şi mă tem că anul ăsta se va reedita "performanţa" din 2004 (parcă), atunci când s-a inundat faleza.

În mod normal, vara, Dunărea e pe undeva prin dreptul acelor pontoane din prima poză, ce joacă rol de restaurante plutitoare. Ca să vă faceţi o părere, acum e crescută cam cu 7-8 m faţă de nivelul din vară.
 
sint bine postate aici. multumesc frumos.7-8 m ??? e mult...
 
Back
Sus