• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

100 de ani de la marele cutremur de la San Francisco

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Astazi, 18 aprilie, se implinesc exact 100 de ani de cand metropola californiana San Francisco a fost distrusa de un cutremur foarte puternic, ramas celebru prin amploarea distrugerilor provocate. Culmea e ca, de fapt, o mare parte a acestor distrugeri au fost cauzate nu atat de cutremur (care a avut o magnitudine de 7,9 grade, si nu 8,3 cum aparea in lucrari mai vechi), cat de incendiile care au urmat sinistrului. Provocat de reactivarea celebrei falii San Andreas (o falie cunoscuta dinainte, dar pentru care nu se facea o legatura cu activitatea seismica la acea vreme), seismul a afectat mai grav o suprafata relativ restransa totusi, comparativ cu cea afectata de marile cutremure din 1811-1812 din regiunea New Madrid (Mississippi). Ruptura s-a propagat pe o lungime de cateva sute de kilometri, dar cutremurul a produs distrugerile cele mai mari, cum spuneam, la San Francisco si in imprejurimi. In orice caz, marele cutremur din 1906 de la San Francisco este unul \"faimos\", cum s-ar zice intrat binisor in istoria seismologiei mondiale. Cred ca nu exista lucrare stiintifica serioasa despre cutremure in care acest cutremur celebru sa nu fie mentionat fie si cu titlu de exemplu !!!
 
Salutare eu sunt Teo.
A fost un cutremur care a schimbat foarte mult ce se credea despre cutremure pana atunci. De asemenea lumea constructiilor a avut o intorsatura.
 
In primul rand, Teo, iti urez bun venit pe forum :ack: Desi asta era datoria lui Dodo, dar cum mneaei doarme la ora asta matinala, am preluat eu :harhar::harhar::10::10::36::32::35::17:
Intr-adevar, cutremurul de la San Francisco a schimbat multe lucruri, si se poate spune ca a avut un rol f. important in dezvoltarea seismologiei moderne, in fundamentarea conceptiilor despre producerea si efectele cutremurelor tectonice.
 
Bun venit printre noi Teo. Sper sa nu te aliezi si tu impotriva mea cu cei cativa carcotasi:angel:

Care a fost cel mai mare seism resimtit intr-un oras?
 
Bun venit printre noi Teo. Sper sa nu te aliezi si tu impotriva mea cu cei cativa carcotasi:angel:

Care a fost cel mai mare seism resimtit intr-un oras?
Cam vaga intrebarea ta...Poti fi un pic mai clara ? :ack:
 
E clara. Care a fost cel mai mare seism resimtit intr-un oras. Nu intreb de zone locuite caci nu ma intereseaza cateva sate razlete aruncate prin munti.Evident am intrebat de seismul cu magnitudinea cea mai mare.
 
In secolul 20, cel mai puternic cutremur a fost cel din Chile din mai 1960. Dar repet ca intrebarea e vaga. \"Puternic resimtit\" inseamna intensitatea, or poate sa fie un cutremur de magnitudine nu prea mare care se simte puternic intr-un oras situat in epicentru sau langa epicentru, daca focarul e la mica adancime.
 
De cel din Chile stiam, am crezut ca seismul din San Francisco a fost cel mai puternic.
Cred ca acumcel mai mare ar trebui sa fie cel din Asia,2004.
Stiu ca Bucurestiul este foarte vulnerabil la seisme dar din cate am citit Vrancea nu da seisme mai mari de 8R.
Ma interesa ce oras este pe o traiectorie seismica(cu seisme mai mari de 8R).
 
Pai Tokyo de exemplu...
Cel din Chile a fost de 9,5 Mw, pe cand cel din 2004 din Indonezia a fost de 9,3 Mw.:ack:
 
Ce-i drept una e sa fie 9R si 20 secunde alta e sa fie 9.2R si 70 secunde. Nu mai iau in calcul altceva.
Tot nu cred ca ai inteles intrebarea mea.Nu m-am trezit inca.
Ce oras a resimtit cutremurul cel mai puternic.Am intrebat aici deoarece am crezut ca e vorba de San Francisco.
 
Dodo, multe orase au fost efectiv rase de pe fata pamantului la diferite cutremure. Chiar nu prea mari. Desi iar suntem off-topic, sa nu ne certe Alex. :ack: Oricum, Dodo, tu ai fost provocatoarea, asa ca asuma-ti raspunderea :harhar::harhar::36: Micul oras, statiune balneoclimaterica Agadar, din Maroc, a fost efectiv ras de pe fata pamantului in urma unui cutremur produs chiar sub oras, la 5 km adancime, pe 29 februarie 1960, cu o mangnitudine de NUMAI 5,8 pe scara Richter !!!! La 26 iulie 1963, capitala Macedoniei, Skoplje, a fost distrusa aproape complet de un cutremur de magnitudine 5,75-6,0 produs chiar sub oras, la mica adancime.
Dar cred ca ar fi cazul sa revenim la San Francisco, ca asta era topicul, Dodo draga :35:
 
Mda.Eu ma refeream la orase mari nu la sate supraetajate.:ack:
 
La 28 iulie 1976, orasul Tangshan din China a fost ras de pe fata pamantului de un cutremur cu magnitudinea Mw~8,0 care a lovit pe neasteptate, fara precursori evidenti ! Intre 650.000 si 800.000 de morti ! Chinezii nu au dat publicitatii niciodata cifrele exacte, dar orasul era unul mare, industrial, dens populat ! Si a fost ras, distrugeri in proportie de peste 90% !!!!
 
Waw.
8R e foarte mare. Daca se intampla sa avem asa ceva in Vrancea, facem teren arabil in Bucuresti.:ack:
 
Dodo draga, iar esti off-topic. Faci ce faci si tot off-topic ajungi :ack::harhar::harhar::harhar::36: Pe de alta parte, gandeste-te ca ala a fost cutremur superficial, cu focar chiar sub oras !
Orasul San Francisco e afectat nu doar de cutremure produse pe falia San Andreas. Exista o serie de falii mai mici, aparent mai misterioase. De exemplu, falia Hayward, care in 1868 a generat un cutremur de 7,0 ce a afectat orasul. Multi se tem mai mult de un nou cutremur de magnitudine in jur de 7,0 generat de aceasta misterioasa falie Hayward, decat de un mega-cutremur pe f. San Andreas !
 
La ei exista predictie? La cat timp se produce un mega seism in zona?
Banuiesc ca au fost educati cum sa se comporte, nu ca la noi.
 
Vezi Dodo ? Ai pus punctul pe i, bravo, de 3 x Bravo ! :35::ack::10::harhar::36::32: Educatia. Informarea populatiei, riguroasa, despre fenomenul in sine, despre riscuri, posibilitati de prevedere (dar la modul realist, nu fantezist), despre regulile esentiale de comportament...De ce crezi tu ca dupa seismul din 1995 de la Kobe, japonezii au inceput sa se indoiasca de programul lor national de predictie seismica ?
 
Au existat cutremure mai puternice decat acesta dupa aceea in acea zona?
 
Am vazut cateva imagini de arhiva. Era ca dupa bombardament.:ack:
 
Back
Sus