• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Animalele si cutremurele

De asemenea reamintesc si pe aceasta pagina cazul Contamana, in care se pare ca a variat altceva. Din pacate anomaliile au inceput cu 23 de zile inainte. Dar se putea si mai rau. Am relatat pe vechea pagina o marturie la mana a doua despre comportamentul ciudat al unor vaci din judetul Valcea DOAR cu cateva minute inaintea cutremurului din 1990. Sau s-ar putea sa fie vorba si in 1990 doar de cateva secunde de "previziune". Cand l-am intrebat pe prietenul meu cat timp s-au manifestat ciudat vacile (au refuzat sa intre in grajd, mi-a spus la a doua convorbire si am postat si asta undeva mai jos) acesta mi-a spus vreo 2 minute dar amintirile pot fi subiective . In plus el avea 2 ani in 1990 si mi-a spus ceea ce i-au povestit si lui rudele https://www.mirror.co.uk/news/techno...hanges-5393
 
Ultima editare:
Am citit un articol in care se mentioneaza ca Institutul National de Fizica a Pamantului monitorizeaza atat animale cat si fluctuatiile campului electromagnetic terestru in in incercarea de a prevedea un cutremur major. La viitorul cutremur vom vedea daca au reusit. Nimic nu este garantat in viata.
 
Citat de pe http://www.infp.ro/proiecte/ sectiunea proiecte nationale finalizate

Tehnologie si echipament specializat destinat urmaririi campurilor magnetotelurice si de stres in scopul evidentierii unor parametri cu caracter precursor seismelor vrancene

  • Perioada: 2002 ? 2004
  • Director proiect: D. Stanica / I. Moldovan
  • Parteneri: Inst. Geodinamica, INCDFP
 
Asta e fostul topic de glume si susanele?
Ca am vazut p'acilesica numa' surse serioase, de genul jeneralului ala de izmene, Streinu, ciori si articole din surse "stiintifice" de genul Libertatea si CanCan...
 
Recunosc, ignor foarte multele articole negative si le postez doar pe cele favorabile mie. Dar cronica istorica despre cutremurul din 1802 cu siguranta nu e cancan. Singura problema e ca alarma ar fi putut fi data doar cu cateva minute inainte(de fapt, pentru cine citeste aceasta postare, Real 32 mi-a explicat de ce a fost vorba doar de cateva secunde , deci total insuficiente. Explicatia data de Real 32 pe undeva mai jos) Nu cred ca oamenii au fost atenti la doar cateva secunde de spaima nedefinita a animalelor(dar se pare ca in ciuda a ceea ce cred eu, chiar au remarcat doar cateva secunde de spaima) Si poate sunt atatea articole negative pentru ca rata de succes e mica... Acum cazul Acquila
https://www.telegraph.co.uk/news/sci...rthquakes.html
 
Ultima editare:
Despre Daily Telegraph:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Daily_Telegraph
Citez "having been described by the BBC as "one of the world's great titles""
desi e normal ca britanicii sa-si laude propriile reviste...si s-ar putea sa nu fie o sursa atat de credibila pe partea stiintifica ci numai pe partea de politica.
 
Ultima editare:
Despre National Geographic care a sugerat cateva comportamente anormale ale unor anumite animale inaintea tsunamiului din 2004:
http://www.scientistafoundation.com/...magazines.html
https://www.ranker.com/list/best-sci...s/ranker-books
Si totusi si eu sunt dezamagit de National Geographic(chiar daca are o reputatie buna ca o revista de stiinta dedicata maselor). Acest a sugerat ca poporul chinez a vaut cateva alarme false (intre timp am citit ca aufost vreo 30) si cateva succesuri (eu inca mai caut, am postat unul in rubrica predictia cutremurelor)...
 
Ultima editare:
Adica, frectie la picior de lemn.
Au fost marturii ale comportamentului schimbat al animalelor inaintea seismelor? Da.
Pe baza lor, s-a putut stabili, coerent, un comportament al animalelor, inaintea seismului, care sa sugereze ca vine un seism? Inca nu.
S-a studiat stiintific comportamentul animalelor la seism? Unii zic ca da, altii ca nu.
Putem sa tragem concluzii? Inca nu.
 
Nu este o abordare realista sa sarim in sus pentru a grohait un purcel, a latrat un caine sau a miorlait o matza. Nu numai pentru ca astfel de manifestari, de obicei izolate, nu indica neaparat un cutremur si nici marimea acestuia. De acord cu ideea ca trebuie investigate, intr-o maniera sistematica, anumite fenomene geofizice manifestate pe o arie mai larga in jurul sursei seismice potentiale, fenomene la care animalele pot fi sensibile, anumite specii si in anumite conditii.
 
De aceea sugerez ca intreaga populatie sa incerce sa fie atenta la comportamentul ciudat al animalelor pentru a avea un esantion cat mai larg de observat. Si daca prea multe comportamente bizare sunt semnalate la nivelul intregii tari ar trebui data alarma...Eu as in indrazni sa propun intregii tari sa mai arunce un ochi supra animalelor din cand in cand...Dar asa sunt eu, idealist si am tot felul de idei crete
 
Ultima editare:
Ia spune tu, Animalx, ce intelegi prin "comportament ciudat al animalelor"? :D
 
Comportamentele bizare nu indica si magnitudinea ipoteticului cutremur si nici macar cand se va produce. Trebuie procedat sistematic, nu haotic de sarit in sus la orice prostie. Trebuie sa fie un istoric cu multe cazuri. Iar stiinta sa isi spuna cuvantul, in ceea ce priveste fenomenele fizice asociate.
 
In 2004 aveam un caine, setter irlandez. Catelusa, in etate de 12 ani si 10 luni, dormea dusa, facuta colac, si inainte, si in timpul si dupa cutremur. A deschis un ochi cand ne agitam noi prin casa, pe urma a adormit la loc. Asa ca nu sunt adeptul absolutizarii miracolului seismic animal.
 
Bogdan m-a prins. Nu am experimentat inca niciun comportament ciudat al animalelor. Dar cunosc un caine bine hranit sanatos pe care nu l-am auzit niciodata latrand (stapana sa m-a asigurat ca nu este totusi mut). Daca acel caine ar latra cu orele fara sa fie vreo persoana straina sau vreun alt caine sau vreo pisica prin preajma (acest caine totusi se intelege perfect cu pisica detinuta de stapana sa , desi nici eu nu stiu ce sa cred: stapana sustine ca cele 2 animale se inteleg perfect si se joaca impreuna si petrec timp impreuna. De fiecare data cand am fost eu in vizita mie mi s-a parut ca cele 2 animale se ignora complet reciproc)eu as intra la banuieli.
 
Ultima editare:
Si daca fix inainte sa inceapa cainele sa latre, vecinul lor isi monteaza un aparat de AC cu rulmentul neuns, care face sunete in spectrul neauzibil de om dar auzibil de caini?
Sau daca aia de la primarie pun un aparat de gonit cartite? :D
 
Si da, am citit si faptul ca in decursul istoriei chinezii au dat vreo 30 de alarme false. Desi eu prefer o alarma falsa decat o alarma adevarata ignorata. In cazul unei alarme false pierderile ar fi doar de natura economica(pentru ca nimeni nu ar mai munci, sper ca totusi nu 23 de zile pre
cum in cazul Contamana). In rest nu cred ca ar fi o problema ca lumea sa doarma in masini cateva zile. Din cate stiu , statistic seismele vrancene se petrec mai des primavara sau toamna. Oare s-a petrecut vreunul iarna? De obicei in cataloage este trecut doar anul, nu si ziua.
 
Ultima editare:
Alarmele false, in orice aplicatie, determina pierderea credibilitatii metodei. Punct.
 
Back
Sus