• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Arme nucleare in Europa

Bogdan

Administrator
Înscris
10 Dec 2012
Mesaje
2.899
Scor reacție
2
Harta cu bazele in care SUA au arme nucleare in Europa
nato_basemap.jpg

Sursa

Aici se gaseste o harta cu bazele nucleare din Europa (nu doar americane), si cateva cuvinte despre fiecare baza in parte.

Bogdan
 
Nu este arma nucleara in adevaratul sens... Ceva (mult) H2S dizolvat in apa, la peste 200 metrii adancime. Ca sa-l faci sa arda, iti trebuie oxigen. tehnic, in acest moment cred ca este putin cam dificil sa faci o \"bomba\" din acel zacamant.
 
Nu ma pricep eu prea bine, dar ma gandesc ca nu e obligatoriu sa scoti H2S la suprafata, e suficient doar sa trimiti niste oxigen la 200m adancime, iar asta nu cred ca ar fi foarte greu.
 
Hai sa facem un scenariu. Avem H2S undeva la 200 metrii sub apa, dizolvat in apa. Sa incercam sa facem o bomba clasica sau atomica. Excludem extragerea lui, rafinarea si restul.
Daca incercam sa-i dam foc sau sa-l facem sa explodeze, mai greu, deoarece nu are O2. Sa presupunem ca-i bagam O2 prin butelii sau conducte. Chiar daca are loc o explozie, ea va afecta doar local. Dar, daca bagam suficient O, din cauza temperaturilor se vor evapora cantitati mari de apa, apa care poate fi considerata arma meteo (undeva tre\' sa cada precipitatii multe).
Daca detonam o bomba atomica sau cu hidrogen in speranta unei reactii in lant (similara cu cea din bomba termonucleara) iar cred ca e greu, deoarece la bombele termonucleare se foloseste deuteriu sau tritiu (izotopi de H), si nu combinatii ale H cu altceva.
Consider, deci, ca plauzibil ar fi scenariul unei extrageri de H2S si arderea lui, eliminand in atmosfera cantitati imense de apa (arma meteo) si de sulf (toxic). Dar asta se poate face in timp, nu aproximativ instantaneu, ca in cazul unei bombe.
De aceea cred ca supozitia aceea cu detonarea Marii Negre este cam fabulatie.
Parerea mea.
 
Nu ma pricep eu prea bine, dar ma gandesc ca nu e obligatoriu sa scoti H2S la suprafata, e suficient doar sa trimiti niste oxigen la 200m adancime, iar asta nu cred ca ar fi foarte greu.

ba ar fi fff greu... la adincimea aia presiunea este imensa. oxigenul nu ar mai fi gazos ci lichid, iar H2S ala nu-ti inchipui ca e ca o punga de gaz. e dizolvat pina la saturatie in apa. ca sa-l poti folosi ca bomba trebuie ca sa fie adus cumva la suprafata
 
Back
Sus