• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Asigurari pentru locuinte

Apropo de care, un subiect foarte bun.

Am eu o intrebare, recunosc faptul ca nu m-am interesat inca nicaieri. In cazul in care ai o locuinta achizitionata cu credit ipotecar (deci locuinta este pusa ipoteca la banca), la semnarea contractului banca te obliga sa faci o polita de asigurare pentru locuinta cesionata in favoarea bancii ceea ce s-a si intamplat.

Intrebarea mea e, acea polita nu stiu daca acopera dezastre naturale, sa zicem ca acopera, fiind cesionata in favoarea bancii, in cazul unui dezastru banca beneficiaza de despagubiri, eu neavand vreo garantie ca banca o sa zica, bai tu ai ramas fara casa, hai sa-ti luam alta din banii de la asigurari ca sa ne platesti ratele in continuare, pot eu sa fac o alta asigurare de care sa beneficiez eu? Presupun ca legal nu se poate dar ce stiti despre acest gen de situatie?
 
ma interesa si pe mine chestia asta, asa ca m-am interesat:
Sa zicem ca ai locuinta evaluata la 100.000, din care 40.000 cu credit ipotecar. Asigurarea o faci pt 100.000 (esti obligat sa o faci pe 100.000) si o cesionezi bancii. Daca se intampla ceva (dauna totala), banca are dreptul sa incaseze doar 40.000 din asigurare, restul iti ramane tie.

Dar, ce ne interesa pe noi in mod deosebit:
- pe o locuinta poti beneficia doar de o despagubire: daca te asiguri si platesti prime la doi asiguratori, sa zicem, si una din ele o cesionezi bancii, in caz de dauna totala cei doi asiguratori te vor despagubi tot cu 100.000 (contribuie fiecare cu cate 50%), chiar daca tu ai platit prime integrale in doua locuri.
 
ma interesa si pe mine chestia asta, asa ca m-am interesat:
Sa zicem ca ai locuinta evaluata la 100.000, din care 40.000 cu credit ipotecar. Asigurarea o faci pt 100.000 (esti obligat sa o faci pe 100.000) si o cesionezi bancii. Daca se intampla ceva (dauna totala), banca are dreptul sa incaseze doar 40.000 din asigurare, restul iti ramane tie.

Dar, ce ne interesa pe noi in mod deosebit:
- pe o locuinta poti beneficia doar de o despagubire: daca te asiguri si platesti prime la doi asiguratori, sa zicem, si una din ele o cesionezi bancii, in caz de dauna totala cei doi asiguratori te vor despagubi tot cu 100.000 (contribuie fiecare cu cate 50%), chiar daca tu ai platit prime integrale in doua locuri.
1. Din suma asigurata banca va lua doar ce-i dreptul ei. Restul ia proprietarul.
2. Corect. Deoarece asigurarea de imobil are o valoare limitata; nu este ca la asig. de viata unde viata unui om nu poate fi cuantificata.
Ex. Poti avea atatea asigurari cate iti permiti financiar si la cate companii vrei.
Toate asigurarile de imobile au in componenta asa numita FLEXA(fire, lightning, explosion si aircraft care inseamna orice aparat sau obiect cazut din cer). Restul de clauze se pot adauga in contractul de asigurare in functie de produsele companiilor. Vandalism, cutremur(evenimente catastrofale) etc.
Fiecare asigurare de casa este configurabila pe necesitatile proprietarului.
 
Am si eu o nedumerire in ceea ce priveste politele de asigurare pt. locuinte.
Am o Polita Facultativa ce acopera o suma de 80000 de euro pentru riscuri de genul: incendiu, explozie, caderi accidentale de corpuri, lovirea de catre vehicule, actiunea animalelor salbatice, vandalism, inghetarea apei in conducte/rezervoare, ca urmare a unei avarii accidentale la centrala/instalatia de incalzire, inundare. Aceasta include riscurile pentru care vom fi obligati sa ne asiguram de la 1 Iulie 2009. Am inteles din ce-am citit prin presa ca daca avem deja o Polita Facultativa va mai trebui sa incheiem si pe aceea Obligatorie.
Este Adevarat?...
 
Am si eu o nedumerire in ceea ce priveste politele de asigurare pt. locuinte.
Am o Polita Facultativa ce acopera o suma de 80000 de euro pentru riscuri de genul: incendiu, explozie, caderi accidentale de corpuri, lovirea de catre vehicule, actiunea animalelor salbatice, vandalism, inghetarea apei in conducte/rezervoare, ca urmare a unei avarii accidentale la centrala/instalatia de incalzire, inundare. Aceasta include riscurile pentru care vom fi obligati sa ne asiguram de la 1 Iulie 2009. Am inteles din ce-am citit prin presa ca daca avem deja o Polita Facultativa va mai trebui sa incheiem si pe aceea Obligatorie.
Este Adevarat?...
Intrucat polita facultativa acopera cele 3 riscuri (cutremur, alunecari de teren sau inundatii), nu mai este necesara incheierea celei ce va deveni obligatorie, potrivit normelor de aplicare a legii 260/2008.
 
Poate stiti deja ca in sistemul feudal, orice este obligatoriu va ramane OBLIGATORIU. Indiferent de ce polita ai in acest moment si ce legi sunt in acest moment in monitorul oficial(cu sau fara metodologie) asigurarile obligatorii de locuinte vor fi obligatorii. Punct. De ce? Pentru alimentarea fondului de urgenta in cazurile de calamitati naturale(cutremur, alunecari de teren etc.) Sau mai bine zis multimea plateste pentru cei sinistrati. Suna a comunism nu? Asta e lumea in care traim fie ca va place sau nu.=))
Si daca nu ma credeti, vom mai vorbi dupa iulie si pe urma mai vedem cine va rade mai bine.:55:
Asa intelegem de ce vor unii autonomie teriotoriala si economica. Tocmai sa nu se mai supuna unui regim impus cu forta prin lege(nesimtita).
 
Poate stiti deja ca in sistemul feudal, orice este obligatoriu va ramane OBLIGATORIU. Indiferent de ce polita ai in acest moment si ce legi sunt in acest moment in monitorul oficial(cu sau fara metodologie) asigurarile obligatorii de locuinte vor fi obligatorii. Punct. De ce? Pentru alimentarea fondului de urgenta in cazurile de calamitati naturale(cutremur, alunecari de teren etc.) Sau mai bine zis multimea plateste pentru cei sinistrati. Suna a comunism nu? Asta e lumea in care traim fie ca va place sau nu.=))
Si daca nu ma credeti, vom mai vorbi dupa iulie si pe urma mai vedem cine va rade mai bine.:55:
Asa intelegem de ce vor unii autonomie teriotoriala si economica. Tocmai sa nu se mai supuna unui regim impus cu forta prin lege(nesimtita).

deocamdata nu au aparut normele de aplicare ale legii respective. Eu nu cred ca o sa trebuiasca asigurare obligatorie cand ai asigurare privata, acoperind riscurile celei obligatori.
 
1. Corect. Nu au aparut normele oficial...inca.
2. Asig. obligatorie de casa, este la fel ca si pilonul II la pensii(componenta privata). Si sincer sa fiu nimeni nu a comentat ca nu vrea sa faca cum dicteaza \"statul\".
Dar, desi lucrez in domeniu....ma indoiesc ca avem optiuni in legatura cu asig. obligatorie de casa.
 
Asigurarea obligatorie a locuinţei se amână 6 lini / 1an deoarece Comisia de Supraveghere a Asiguraţilor nu a elaborat normele tehnice necesare pentru ca legea să poată fi aplicată. Companiile de asigurari au cerut unele modificări asupra legii asigurărilor obligatorii ale locuinţei, CSA fiind de acord cu acestea, acum se aşteaptă punctul de vedere al Guvernului.
CSA trebuie să facă rost de credite a căror valoare ajunge la 120 de milioane de euro pentru a putea achita reasigurarea locuinţelor şi în aeastă perioadă de criză dobânda la credite este destul de mare.
 
In caz ca cineva vrea sa-si asigure un apartament in valoare 50.000 euro, plus bunuri, cam de vreo 5.000 euro, care ar fi costul politei complexe pe un an de zile?
 
In caz ca cineva vrea sa-si asigure un apartament in valoare 50.000 euro, plus bunuri, cam de vreo 5.000 euro, care ar fi costul politei complexe pe un an de zile?

Pretul unei astfel de asigurari este in jurul a 70 euro pe an. Bunurile ce vor fi asigurare trebuie sa aibe o valoare de peste 300 euro. Aceasta suma se poate achita chiar si in 6 rate .
Pentru orice alte informatii va stau la dispozitie !
 
acum am vazut la protv ca cei din blocurile cu bulina nu vor fi obligati sa isi plateasca asigurarea obligatorie, dar nici nu vor fi despagubiti in caz de cutremur. ca asa vor asiguratorii.
 
Back
Sus