• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

ASTEROIZI!

Am dat de curiozitate niste date, si...

[attachment=21744:impact.JPG]


cum adica ? La parametrii astia nu este tsunami ?? Pai daca arunci un bolovan intr-o balta, se produce un tsunami, desigur la scara.
rotfl.gif
rotfl.gif
 
tu esti deja acoperit de apa, daca ai dat distanta de 100km si diametrul asertoidului de 200. incearca la mai mult de 500 de km de locul impactului.
am dat si eu datele tale si la dimens craterului mi-a rezultat
The crater opened in the water has a diameter of 2660 km ( = 1650 miles ).
For the crater formed in the seafloor:
Transient Crater Diameter: 1630 km ( = 1010 miles )
Transient Crater Depth: 576 km ( = 358 miles )
Final Crater Diameter: 4280 km ( = 2660 miles )
Final Crater Depth: 3.67 km ( = 2.28 miles )
The crater formed is a complex crater.
The volume of the target melted or vaporized is 467000000 km^3 ( = 112000000 miles^3 )
Roughly half the melt remains in the crater, where its average thickness is 224 km ( = 139 miles ).

deci te-a inghitit cu totul, ar trebui sa pui o distanta mult mai mare de 2660 km
 
simularea mea, cu datele tale, mai putin distanta
[attachment=21748:SS.jpg]
 
[attachment=21749:impact.JPG]

Poate am nevoie de ajutor, sau macar o poza cu date care functioneaza...

Mersi pentru date.
 
dar ai inteles ideea? trebuie sa nu te afli in craterul format.
 
anda link a spus:
dar ai inteles ideea? trebuie sa nu te afli in craterul format.

Da, si multumesc inca o data. Mi-am amintit de cum explica colonelul soldatilor cum e cu lovitura de tun: Mai intai vezi flacara, apoi proiectilul iti zboara capul de pe umeri, si la urma auzi buuitura .
clapping.gif
 
Un asteroid va trece luni la mică distanţă de Terra


Specialiştii de la NASA au anunţat că un asteroid descoperit recent, denumit 2011 MD, va trece la mică distanţă de Terra, luni, însă această apropiere nu prezintă niciun motiv de îngrijorare, deoarece nu există riscul unei coliziuni.


Potrivit Near-Earth Object Program Office, lansat de NASA, asteroidul 2011 MD va trece la o distanţă de 7.500 de mile (12.000 de kilometri) de Terra, deasupra părţii de sud a Oceanului Atlantic, în jurul orei 6.30 (ora locală, n.r.), informează huffingtonpost.com.

Deşi acest asteroid va trece destul de aproape de Terra, el nu deţine recordul în ceea ce priveşte apropierea de planeta noastră. La începutul acestui an, un asteroid de mici dimensiuni a trecut la o distanţă mult mai mică de Terra - 3.400 de mile (5.471 de kilometri).

Asteroidul 2011 MD are o lungime de 33 de picioare (10 metri) şi a fost descoperit în această săptămână cu ajutorul unui telescop amplasat în statul american New Mexico. Oamenii de ştiinţă spun că asteroizi de aceste dimensiuni trec prin apropierea Pământului în medie la fiecare şase ani.

Sursa mediafax.ro
 
Back
Sus