• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Astronomie

da mey, inteleg. dar la mine nu zbura nimic. am un cadru cu un ciine care se benocla si el la eclipsa, dar nu prea se vede bine soarele. deci... tre sa ai si noroc
 
Aaa, n-am avut nici cea mai mică intenție să bat vreun apropo la poza ta, care e destul de bună. Doar constatam că un cer cu nori, secondat de o eclipsă parțială de Soare, pot crea fotografii de neuitat și cu impact artistic.
 
Vin si eu cu cateva poze facute de mine cu o camera digitala fujifilm s9500, ca filtru am folosit un cd ma vechi din acela lucios plus folia de la o discheta ;)

[attachment=18150:DSCF496111111.jpg]
[attachment=18151:DSCF4982222222.jpg]
[attachment=18152:DSCF495444444.jpg]
[attachment=18153:DSCF49577777.jpg]
[attachment=18154:DSCF4977777777.jpg]

Poza asta am facut'o fara nici un fel de filtru, era cerul putin innorat.

[attachment=18155:DSCF496333333.jpg]
 
Going Supernova
While searching the skies for black holes using NASA's Spitzer Space Telescope, astronomers discovered a giant supernova that was smothered in its own dust. In this artist's rendering, an outer shell of gas and dust -- which erupted from the star hundreds of years ago -- obscures the supernova within. This event in a distant galaxy hints at one possible future for the brightest star system in our own Milky Way.

Image Credit NASA/JPL-Caltech




510097main_PIA13478.jpg






Sursa
 
Eu zic că dacă vrei să arăți ceva poze, să le arăți pe ale tale, nu pe-ale altora. Dreptul de autor nu-ți dă dreptul să folosești fotografiile altora decât dacă le ceri acordul.
 
Alin a indicat sursa, a pus link. Eventual putea sa evidentieze mai bine link-ul, sa puna intai link-ul la site-ul respectiv. Sau in link sa expliciteze numele sursei...Sau numai linkul, fara poza, na. Lasa ca si cand oamenii pun poze proprii,ai ceva de zis, ba ca sa se abtina, ba ca nu mai stiu ce. Am ajuns sa imi fie frica sa mai pun poze, stim noi de ce. Ceea ce e absurd.

Revin: poze similare au fost atasate si de catre USGS, evident cu indicarea sursei, cu link-ul pus sub poza. Deci nu vad problema, e aceeasi situatie. Pozele sunt foarte interesante, oricum.
 
Pozele sunt muncite și făcute cu gust/simț estetic, se vede, nu sunt simple apăsări pe buton. Dacă ție, ca admin, ți se pare corect să apară POSTATE aici, să pună, nene. În felul ăsta ți-am răsouns la partea a doua. Pe de altă parte, intru destul de rar pe-aici încât să devin spaima pozarilor. ;)
 
Sursa

The early cosmos

Stars are forming in Henize 2-10, a dwarf starburst galaxy located about 30 million light years from Earth, at a prodigious rate, giving the star clusters in this galaxy their blue appearance. This combination of a burst of star formation and a massive black hole is analogous to conditions in the early Universe. Since Henize 2-10 does not contain a significant bulge of stars in its center, these results show that supermassive black hole growth may precede the growth of bulges in galaxies. This differs from the relatively nearby universe where the growth of galaxy bulges and supermassive black holes appears to occur in parallel.

The combined observations from multiple telescopes has provided astronomers with a detailed new look at how galaxy and black hole formation may have occurred in the early universe. This image shows optical data from the Hubble Space Telescope in red, green and blue, X-ray data from NASA's Chandra X-ray Observatory in purple, and radio data from the National Radio Astronomy Observatory's Very Large Array in yellow. A compact X-ray source at the center of the galaxy coincides with a radio source, giving evidence for an actively growing supermassive black hole with a mass of about one million times that of the sun.

Image Credit: X-ray (NASA/CXC/Virginia/A.Reines et al); Radio (NRAO/AUI/NSF); Optical (NASA/STScI)


[attachment=18671:511786main_image_1848_946-710.jpg]
 
Maine seara va avea loc o eclipsa totala de Luna. Detalii, aici
 
O eclipsă totală de Lună, vizibilă de pe tot teritoriul țării noastre (și de pe jumătate de glob pământesc) se va produce în noaptea de 15 spre 16 iunie, miercuri spre joi. Eclipsa va fi totală adică Luna va intra complet în umbra planetei noastre, iar fenomenul va dura peste 5 ore.

Eclipsa începe la ora 20:24 când Luna se află sub orizont. Va răsări la 20:51 iar numai după 30 de minute (la ora 21:22) va începe să intre în umbra Pământului. Maximul eclipsei se va produce la ora 23:12 când Luna ar trebui să aibă o culoare portocalie-cărămizie, cu o parte mai deschisă

tot de acolo
 
Avand in vedere isteria care domina prostima din tara noastra, in special pe MOBOTIX, iata cateva detalii despre cometa Elenin, despre care fiinte proaste si isterice tipa ca ne aduce apocalipsa.

Comet Elenin: Preview of a Coming Attraction

You may have heard the news: Comet Elenin is coming to the inner-solar system this fall. Comet Elenin (also known by its astronomical name C/2010 X1), was first detected on Dec. 10, 2010 by Leonid Elenin, an observer in Lyubertsy, Russia, who made the discovery "remotely" using the ISON-NM observatory near Mayhill, New Mexico. At the time of the discovery, the comet was about 647 million kilometers (401 million miles) from Earth. Over the past four-and-a-half months, the comet has – as comets do – closed the distance to Earth's vicinity as it makes its way closer to perihelion (its closest point to the sun). As of May 4, Elenin's distance is about 274 million kilometers (170 million miles).

[...]
At its closest point, it will be 35 million kilometers (22 million miles) from us.


Sursa: NASA: Despre cometa Elenin

Asadar, cometa Elenin va trece la grozava distanta de 35 milioane de kilometri de Pamant. Vai, draga prostovana mimi de pe mobotix, vai ce se apropie, vai, vai, vai, aoleo :clapping: :huh: Fiinta aia de pe mobotix, saraca, e proasta de da in gropi. Fireste, nu e vina exclusiva a lui mimi de pe mobotix ca e proasta, ca e neajutorata mintal. E tara asta plina de prosti.
Asadar, mult vehiculata apocalipsa e un mare fas. 35 milioane de kilometri. Singura chestie e daca aceasta cometa va putea fi vizibila si cu ochiul liber. Ar fi un spectacol astronomic foarte interesant, probabil cel mai interesant (pentru noi) dupa eclipsa de Soare din 1999 si dupa "vizita" cometei Halley din 1986.
Sa ii lasam pe prostovani ca alde mimi de pe mobotix si News ALERT sa delireze in nestire, e clar ca sunt neajutorati. Ar face bine sa se interneze intr-un sanatoriu de persoane cu dizabilitati mintale. :blink:
 
Apocalipsa când va fi, va fi umană, nu astronomică, deşi nu e deloc improbabil un impact celest în viitorul mai puţin sau mai mult îndepărtat.
Semnele acesteia (n.b. "apocalipsei") deja se văd: recesiunea mondială de nedepăşit... Ceva se întâmplă, trebuie doar să n-ai ochelari de cal (la modul general, vorbesc).
 
pina in 24 august, trecem prin Perseide. asadar, stati cu ochii pe cer, puteti vedea zeci de dire luminoase pe ora.
 
Păcat că în faza de maxim a fost Lună plină. Aşteptăm de-acum Orionidele, apoi Leonidele. Tabelul complet, AICI.
 
În data de 28 martie, NASA a surprins imaginea unei gauri negre ([font="Arial, Helvetica, sans-serif"]Swift J1644 57) din constelaţia Draco, în momentul acreţiei unei stele.[/font]
[font="Arial, Helvetica, sans-serif"] [/font]
[font="Arial, Helvetica, sans-serif"][media]
[/font]
[font="Arial, Helvetica, sans-serif"] [/font]
[font="Arial, Helvetica, sans-serif"]Sursa[/font]
 
da, e bine facuta, chiar imi da senzatia de 3D :clapping:
 
Back
Sus