• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Asupra unui articol al lui B. Enescu, B. D. Enescu cu privire la urmatorul cutremur de peste M6.5 in Romania

mgabriel

Banned
Înscris
10 Dec 2012
Mesaje
40
Scor reacție
0
Urmatorul articol (ON STRESS STATE EVOLUTION IN THE VRANCEA (ROMANIA) SEISMIC REGION) de B. Enescu si B. D. Enescu arata care ar putea fi perioada in care urmatorul cutremur de magnitudine peste 6.5 grade pe scara Richter poate lovi Romania.

Articolul poate fi gasit pe site-ul Institului National de Fizica: http://www.nipne.ro/rjp/2006_51_9-10/1015_1021.pdf

Cei doi seismologi demonstreaza in mod riguros ca urmatorul cutremur important de magnitudine peste 6.5 grade poate avea loc in Romania in medie cam odata la 36 de ani, conform calculelor bazate pe statisticile cutremurelor noastre din ultimele 2 secole. Daca va uitati pe graficele de pe ultimele 2 pagini, veti observa ca perioadele 2011-2015 si/sau 2022-2024 sunt (matematic vorbind) predispuse la un cutremur puternic in Romania.
 
Ca sa nu ma las mai prejos, gabriel ( :bwelcome:, :clapping: :118: ) uite si alt articol al prof.Enescu, articol datand din 2008-2009.

Articol Enescu privind viitorul cutremur vrancean si momentul aparitiei lui

Iata la ce concluzii ajunge dansul in articolul din 2008-2009:

The application of the first method indicates that the next Vrancea earthquake
(MW ≈ 6.7) will occur in the time period 2010–2011(?), or in the case 2012–2013(?),
while according to the second method the major event would occur in the period
2018–2019. For this purpose, I use two alternative approaches based on the Benioff
graphs and on the theory of Wiener filters, respectively.


Enescu prezinta 2 metode alternative de evaluare pentru predictia pe termen lung a seismelor vrancene. Cele 2 metode il conduc la rezultate oarecum diferite.
Metoda graficelor Benioff il conduce la posibilitatea producerii unui cutremur in perioada 2010-2011 sau 2012-2013 (caz in care magnitudinea Gutenberg-Richter M[sub]GR[/sub] ar trebui sa fie cam de 6,5 grade).
Metoda filtrului predictiv Wiener sugereaza ca urmatorul cutremur vrancean puternic ar trebui sa se produca in perioada 2018-2019, preconizand o magnitudine Mw > 6,7 sau MGR > 6,5.

Deci iata, rezultate usor diferite pentru aplicarea diferitelor metode mai mult sau mai putin statistice de prognoza pe termen lung.
 
Foarte bun articolul. Aici vroiam sa ajung: Deci pana la urma nu suntem departe de un cutremur mare in Romania :bwelcome:

Edit: Intr-adevar, cu datele de acum cf. graficului WIener ar iesi ca un cutremur de peste 6.5-6.7 ar trebui sa apara in 2018-2019, asta in caz ca nu mai vine un cutremur mai mic gen 6-6.5, atunci si graficele se schimba.
 
Pai depinde cat de mare. Cutremur mare, dar nu catastrofal. E o diferenta semnificativa intre seismele de marimea celor din 1802,1838,1940,1977 si cele de marimea evenimentelor din 1868,1893,1894,1908,1986,1990.
 
Corect. Dar chestia e ca o sa vina. In articol se vorbeste strict de magnitudine :bwelcome:

:clapping: .... Si .... Nu-i musai sa fie ca cel din 77, si unul ca ala din 86 ne poate crea mari probleme
 
Oricum, rezultatele publicate de Enescu in 2008-2009 confirma ceea ce spuneam: daca vine in perioada 2012-2014, va fi un seism de maxim 6,5-6,7 grade de tip A , aseamantor cu cel din 1868, la foarte mare adancime (145-160 km) si cu epicentrul in capatul nordic al blocului litosferic. Daca vine dupa anul 2016, spre 2020, va fi un seism de magnitudine 6,8-7,0 de tip C, cu epicentrul in capatul sud-vestic in Muntii Buzaului, cu focar la o adancime probabila de 120-145 km (cam in zona celui din 1908 sau a celui din 1986).
In plus, este foarte probabil ca seismul de tip C din perioada 2016-2021 sa fie urmat, in perioada 2020-2024, de un cutremur de tip B, la adancimea de 90-100 km, in capatul nord-estic al Vrancei, si de magnitudine probabil nu mai mare de 6,5-6,7 grade. Si asta deoarece seismele de tip C din Muntii Buzaului tind sa dezechilibreze blocul litosferic si sa induca tensiuni la capatul opus al Vrancei, conducand la producerea de seisme de tip B. Exemple: 1986-1990, 1908-1912, 1894-1903/1904, 1829-1838, 1790-1793,1738-1740, 1679-1681, 1543-1545, 1471-1473...
O alta consecinta a seismului de tip C va fi producerea, dupa anul 2020, a unui cutremur crustal puternic in regiunea Fagaras-Campulung. Enescu prevazuse un astfel de cutremur in perioada 1996-2006, dar nu a venit pentru ca lipsea factorul declansator reprezentat de seismul vrancean de tip C din Mutii Buzaului. Toate cutremurele vrancene de tip C (produse in Muntii Buzaului) induc tensiuni, mai mari sau mai mici, pe faliile din Carpatii Meridionali, tensiuni rezolvate, la intervale de 5-8 ani, prin cutremure crustale locale mai mari sau mai mici. Cutremurul vrancean din 1986 a fost urmat de seismul moderat de la Sinaia din 1993, la 7 ani. Cutremurul din 1908 a indus fagarasanul din 1916 (a carui marime a fost amplificata, cred, si de seismul de la Shabla din 1901). Cutremurul de tip C din 1894 a fost insotit de mici seisme pe Valea Oltului. Cel din 1829 a indus seism fagarasan in 1832. Cel de la 1738 a indus seism fagarasan in 1746. Si exemplele pot continua.
 
Deci pana la urma ai ajuns la vorba mea: http://www.cutremur....cit-in-romania/ in care ziceam ca un cutremur mare poate avea loc la 35-40 de ani de la cel din 77. Aici vroiam sa te aduc :118: :clapping: :bwelcome:

EDIT: Cu alte cuvinte, deci si in colcluzie :32: ... Pana in 2020 exista probabilitate f mare sa apara un cutremur 6.5-7+
 
Dar nu neaparat de magnitudine peste 7. :bwelcome: Plus ca depinde de cat de mari sunt tensiunile dinspre estul Turciei. Vezi figurile postate la topicul cu Tectonica bazinului Marii Negre.
 
Am zis peste 6.5. Adica sanse sunt sa vina si de exemplu si unul de 7.1 :clapping: ... adica peste 7 :bwelcome:
 
7,1 Mw nu e acelasi lucru cu 7,1 MGR. :clapping: Si cum spuneam, depinde de o serie de factori externi... Vezi tectonica Marii Negre....Pozele sunt relevante in legatura cu influentele... :bwelcome:
 
M-am uitat :bwelcome: Dar sa nu uitam si statisticile :clapping:
 
Statisticile spun ca avem 4-5 cutremure de peste 6,5-6,7 grade pe secol, dintre care cel mult doua seisme de magnitudini strict mai mari de 7,0 pe scara Richter.
 
Mai Gabriele, eu am impresia ca tu iti doresti un cutremur de 7+ si asta chiar pana la ... viciu. :bwelcome: GeoX nu poate ajunge la "vorba ta", nu a cuiva care foloseste ca argument doar sablonul celor 35 de ani. Oamenii de pe aici sunt destul de pregatiti si obisnuiesc sa abordeze exhaustiv problema ceea ce nu rezida si din sofismele tale.
 
Am comentat aceste articole ale dr. doc. Enescu tocmai pentru a arata complexitatea problemei. Si Gabriel, dar si eu am aratat ca aplicarea unor metode diferite, dar bazate pe consideratii mai mult statistice, conduce la rezultate nuantate.
Pe de alta parte, conditiile necesare pentru ca in Vrancea sa se produca un cutremur de magnitudine M[sub]G[/sub]R peste 7,0 sunt mult mai dificile decat celor in cazul seismelor de magnitudini M[sub]GR[/sub] intre 6,0-7,00. S-a creat o confuzie, cum ca seismele catastrofale vrancene revin la 30-40 de ani. Nu e chiar asa, daca ne uitam inainte de 1800, vedem ca intervalele dintre cutremurele vrancene foarte puternice au fost mai lungi, in general intre 50-70 de ani. Atentie insa: eu nu voi face abstractie de cutremurele vrancene de magnitudini M[sub]GR[/sub]=6,75-7,00 care, evident, ne scutura si ele destul de bine si, chiar daca nu au urmarile distrugatoare ca cele ale seismelor de magnitudini 7,1-7,6 grade, pot crea unele necazuri, accidente care, cu un dram de atentie si pregatire, ar putea fi evitate cu sanse mai mari.

Eu sunt convins ca Gabriel nu a vrut sa ma faca sa spun ca vine cutremur catastrofal acum, nu-i asa ? :clapping: :bwelcome: Fiindca este evident ca nu prea are de unde veni. Sigur ca pana in 2022-2024 vom fi scuturati, dar probabil nu prea tare. Cititi topicurile Tipui de cutremure vrancene si Ipoteze privind urmatorul cutremur vrancean.
 
Ceea ce vreau eu sa atrag atentia este ca statisticile, oricat ar fi ele de frumoase si de atractive, nu prea tin cont de dinamica fenomenului fizic care conduce la pregatirea unui seism, nici de conditiile seismice locale si regionale care pot influenta o anumita zona seismogena. Statisticile ne dau o idee pe termen lung, asupra perioadelor cand "ar trebui" sa se produca "un anumit tip" de cutremur, perioade intinse pe mai multi ani. Atat.
 
si uite asa ajunge la vorba aia celebra: pamintul nu stie matematica. vrancea, cu atit mai mult, va face cum vrea ea, nu cum discteaza nea caisa ...
cit despre predictiile alora pe baze probabilistice/statistice eu unul sint de mult lamurit. cind un nea caisa vine si face predictie exacta (locatie, timp, magnitudine) nu 1 data (ceea ce in opinia mea este pura coincidenta) ci de 4-5-6 ori la rind pentru seisme considerate majore/catastrofale ( >6,5-7-8 ) abia atunci voi accepta varianta cu "v-am spus eu ca....

Pina atunci, vrancea isi face de cap . Atit! :bwelcome: (scuze GeoX insa mi-a placut finalul tau)
 
Producerea cutremurelor e ceva mai mult decat un simplu calcul de probabilitati, modele statistice mai mult sau mai putin complicate. Natura nu tine cont de formule matematice. Statisticile ajuta doar in masura in care se tine cont si de natura proceselor fizice care se petrec in zona analizata, de conditiile locale si regionale specifice. Conform acestor modele, un cutremur ar putea avea loc fie pana in 2015, fie in jurul anului 2020. Si totusi, nu e obligatoriu sa avem cutremur, sau nu unul prea mare. Atat...
 
Back
Sus