• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

bloc Calea Grivitei

gugu

New member
Înscris
9 Mar 2007
Mesaje
2
Scor reacție
0
Am si eu o intrebare.Poate cineva ma poate ajuta. Stau intr-un bloc vechi construit in 1960, pe calea grivitei 146. Este cel de-al doilea bloc dupa intersectia de la Gara de Nord, directia spre Basarab. Are 6 etaje (eu stau la ultimul etaj) si la parter are o banca (Banca Romaneasca) si o farmacie. Imi poate spune cineva cat de rezistent este blocul la un posibil cutremur (daca pica?). Nu stiu decat ca e facut din caramida si, chiar daca la cutremuru din 77 a rezistat cu succes, nu stiu cat de slabit este el acum avand in vedere spatiile comerciale de la parter(cine stie?o fi fost afectata rezistenta) si lucrarile de la metrou.Este un avantaj ca are mai putine etaje?Administratorul spune ca rezista sigur dar eu am unele indoieli avand in vedere ca arata cam jalnic. Va multumesc mult
 
O expertizare ti-ar da raspunsul cel mai corect. Sau tjkl sa iti poata spuna ceva mai concret:whistling:. Oricum avand in vedere ca este bloc mai mare de 4 etaje si are deja 47 de ani, nu te mai poti baza pe el ca atunci cand a fost nou. Sunt pe Stefan Cel Mare blocuri din 1963 cu 7 etaje si care dupa expertiza au primit grad.1 de risc si altele grad 3. Este o diferenta undeva ...
 
Am si eu o intrebare.Poate cineva ma poate ajuta. Stau intr-un bloc vechi construit in 1960, pe calea grivitei 146. Este cel de-al doilea bloc dupa intersectia de la Gara de Nord, directia spre Basarab. Are 6 etaje (eu stau la ultimul etaj) si la parter are o banca (Banca Romaneasca) si o farmacie. Imi poate spune cineva cat de rezistent este blocul la un posibil cutremur (daca pica?). Nu stiu decat ca e facut din caramida si, chiar daca la cutremuru din 77 a rezistat cu succes, nu stiu cat de slabit este el acum avand in vedere spatiile comerciale de la parter(cine stie?o fi fost afectata rezistenta) si lucrarile de la metrou.Este un avantaj ca are mai putine etaje?Administratorul spune ca rezista sigur dar eu am unele indoieli avand in vedere ca arata cam jalnic. Va multumesc mult

Rezistenta oricarei constructii o poti determina doar dupa o expertiza tehnica.Daca va cadea sau nu nu pot sa-ti spun.Si in 1977 au fost foarte multe cazuri de cladiri care nu erau concepute antiseismic si au rezistat (unele chiar foarte bine).Pot sa-ti spun ca avariile blocurilor din zona Gara de Nord, Calea Grivitei au fost destul de mici in 1977 (in jur de 2 pe o scara de la 1 la 5).Cu toate acestea in zona Garii de Nord s-a prabusit o cladire cu 2 etaje in 1977.Structura oricarei cladiri e afectata de un cutremur (mai mult sau mai putin), dar se presupune ca s-au facut niste reparatii sau consolidari, deci capaciatatea de rezistenta a cladirii ar trebui sa fie egala sau mai mare cu cea originala.Cladirile cu parterul liber (fara compartimentari la parter) au un comportament mai slab la cutremur,dar in acelasi timp cladirile cu 4-6 etaje au perioade proprii de vibratie mici indiferent de tipul de structura, deci teoretic nu ar trebui sa aiba probleme.
 
Expertiza asta tehnica se face la tot blocul? Sau cum?
Daca eu as dori asa ceva cu cine trebuie sa iau legatura?
Si costa mult? In ziua de azi totul se masoara in costuri.....
 
reeven a spus:
Expertiza asta tehnica se face la tot blocul? Sau cum?
Daca eu as dori asa ceva cu cine trebuie sa iau legatura?
Si costa mult? In ziua de azi totul se masoara in costuri.....

Toate blocurile de pe Calea Grivitei sunt din anii 60. Unele au fost expertizate seismic, iar altele nu. Nu cunosc criteriile de selectie. Probabil ca dupa 90 au fost expertizate cele care au avut probleme la cutremurul din 77. Expertizarea trebuie facuta la tot blocul de asociatia de locatari. Asta am aflat in urma unei discutii telefonice cu un expert tehnic autorizat. Si costa...
 
Back
Sus