• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Bloc de garsoniere Gara de Nord, Bucuresti

izzabela

New member
Înscris
23 Mai 2011
Mesaje
2
Scor reacție
0
Buna tuturor,

Vreau sa cumpar o garsoniera in blocul de la Agentia CFR, Gara de Nord, mai exact Calea Grivitei nr.139.
L-am gasit in lista de blocuri cu Risc seismic 2. Blocul este construit in 1965.
Am discutat cu cei de la asociatia acelui bloc si sustin ca acea expertiza, facuta in 1998 nu ar fi corecta si ca blocul nu e de fapt cu risc seismic.
Stie cieneva mai multe detalii despre acest bloc si adevarul?
Riscul seismic 2 este asa de grav?
Blocul arata destul de bine....
Ce sa fac?
Ajutor!


Multumesc
 
bun venit la noi, izzabela!
cunosc blocul, dar nu stiam ca e in clasa 2 de risc seismic. cladirea nu e chiar veche. nu stiu ce sa zic. ai ceva date? poze, informatii de la administrator?
 
anda link a spus:
bun venit la noi, izzabela!
cunosc blocul, dar nu stiam ca e in clasa 2 de risc seismic. cladirea nu e chiar veche. nu stiu ce sa zic. ai ceva date? poze, informatii de la administrator?

Poze nu am si nici alte date momentan.
Nici eu nu ma asteptam sa fie cu risc seismic dar se pare ca exista in lista oficiala de pe internet.
Blocul arata foarte bine, avand in vedere faptul ca e din 65' dar asta nu poate fi considerat ca un criteriu de luat in calcul cand e vb de structura interna etc.
Ai idee la cine as putea sa apelez sa faca o noua expertiza , as putea sa fac asta doar eu?
Oare se acorda credit ipotecar pentru un asemenea imobil? La bancile unde am depus dosarul nu as vrea sa intreb asta, ca poate am noroc si ei nu-l gasesc ca fiind cu risc seismic :uameni:))
 
esti sigura ca e din 65? daca asa e, e posibil sa fie introdus in clasa 2 din cauza vechimii, nu a problemelor.( Clasa 2 de risc seismic. Aici intra imobilele pentru care posibilitatea de prabusire in caz de cutremur este mica. Cu toate acestea, un seism major poate afecta elementele de compartimentare, scarile, fara insa a pune in pericol structura de rezistenta.)
din cite stiu eu, bancile au politici diferite in acordarea imprumuturilor, asa ca e posibil ca una sa-ti scorde imprumutul, alta nu. suna la banca si intreaba despre un credit pentru alt imobil de pe lista, fara sa-ti dai numele. poate afli ceva.
 
uitesem de expertiza. da, o poti face tu, dar te va ustura rau la buzunar.
 
Back
Sus