• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

bloc din 1967

ursuletul

New member
Înscris
21 Iul 2012
Mesaje
1
Scor reacție
0
buna ziua sau...buna seara...cum doriti
sunt nou pe forum asa ca va spun bine v-am gasit.
as vrea sa cumpar o garsoniera in zona titan. problema e ca 99% din blocurile din zona sunt din anii 60-70. in principiu as fi gasit una la etajul 5 in blocurile acelea mari din zona policlinicii titan, dar sunt un pic speriat ca anul de constructie este 1967. blocurile arata bine in general dar...nu ma pricep deloc la constructii. am inteles ca sunt niste blocuri construite initial cu rolul de a fi hoteluri pentru sportivii straini care trebuiau sa vina in Romania. au 10 etaje, iar la subsol au garaje...
v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat ca nu ma pot hotara daca sa o cumpar sau nu
exista vreo diferenta importanta intre blocurile construite in 1967 si cele din 1970-1975?
 
bine ai venit la noi!
exista diferente intre cele construite inainte de cutremurul din 1977 si dupa. acum, ce sa zic? eu te sfatuiesc sa mai cauti, eventual ceva de dupa 1980. totusi, nu cred ca blocurile de care zici vor pica la un cutremur serios.
 
ursuletul link a spus:
v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat ca nu ma pot hotara daca sa o cumpar sau nu
exista vreo diferenta importanta intre blocurile construite in 1967 si cele din 1970-1975?

Exista, chiar doua:
-blocurile pe cadre(stalpi si grinzi) construite intre 1964-1970 sunt mai bune decat cele construite intre 1971-1978 deoarece normativu din 70 a defavorizat constructiile in carde.
-la blocurile construite dupa 1970 monolite s-a folosit armatura PC cea cu striatii vs cele construite in anii 60 cand se folosea mai mult OB(fara), dar cele construite intre 64-70 au fost in general construite mai cu grija- mai putine segregari in betoane fata de cele construite intre 70-77
 
Back
Sus