• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Blocul din str. Tudor Arghezi nr.1

ciprianhugianu

New member
Înscris
24 Apr 2007
Mesaje
16
Scor reacție
0
Dragi prieteni,

Bine v-am gasit! E prima mea postare pe acest forum.
Unchiul meu, Sandru Nicolae, a murit in 4 martie 1977 in blocul de pe str. Tudor Arghezi nr.1. As dori sa stiu daca cineva are vreo fotografie a acestui bloc de dinainte de cutremur sau dupa cutremur. Eu nu am fost acolo, aveam 12 ani, eram prea mic, dar imi amintesc privelistea Pietei Rosetti din balconul unchiului meu.

Va multumesc pentru ajutor.

Cu prietenie,

Ciprian
 
Salut Ciprian
In primul rand bine ai venit aici. Iti spun de la inceput ca ai ce citi, si asteptam cat mai multe mesaje de la tine in diversele topicuri.
Din pacate, eu nu am vreo poza a acelui bloc, nu stiu ceilalti, sa vedem ce zic. Evident, vom incerca sa cautam, care pe unde stie, eventual pe net...:whistling::hypocrite:
Sa asteptam sa vedem ce zic si ceilalti, poate au ei ceva.
Oricum, asa cum spuneam, asteptam sa ne mai scrii...:unsure:
 
Intr-adevar exista multe lucruri interesante; desi stau in Sfantu Gheorghe, jud. Covasna, spate in spate cu muntii Vrancei, pana acum zona noastra a fost scutita de stricaciuni mari de pe urma cutremurelor. Cel din 1977 m-a prins in Barlad, jud. Vaslui, unde m-a dat cu capul de pereti; acolo e o zona in drumul undei.

Toate cele bune,

Ciprian
 
Draga Ermax, iti multumesc mult de tot pentru fotografii. Mi-am adus aminte de blocul in care a stat nasul meu si imi imaginez clipele de groaza prin care a trecut.
Iti doresc toate cele bune.

Ciprian Hugianu
 
cu placere...cum nu am consultat partea aceata din forum de o buna bucata de vreme,raspunsul a fost un pic cu intarziere...
 
Draga Ermax,
Ma adresez in special tie dar desigur oricine poate raspunde. Am incercat sa asez imaginile referitoare la blocul de pe Arghezi (Piata Rosetti) intr-o ordine cronologica. primele trei atasamente prezinta blocul vechi precum si doua fotografii ale blocului cazut. Revin cu partea a doua a postarii.
Ciprian
 
Deci, sa continui... In aceste ultime fotografii se vede iarasi blocul vechi precum, o imagine actuala din satelit asupra zonei Pietei Rosetti precum si blocul actual avand in perspectiva Bd. Carol I iar spre dreapta intrarea pe str. Arghezi. Am incercat pe fotografia din satelit sa impart (arbitrar, desigur) cladirea in 5 corpuri, 2 spre Bd. Carol I, unul pe colt si doua spre str. J.L. Calderon (fosta Arghezi). Dintre aceste 5 corpuri, care a cazut la cutremur? Numai corpul 3?
A doua intrebare: in pozele cu blocul cazut, ati putea sa-mi spuneti din ce unghi sunt facute? Adica, de exemplu in poza bloc_cazut1 vad in stanga si in dreapta doua corpuri de cladire iar in mijloc un gol si nu imi dau seama unde sunt pozitionate aceste corpuri. In poza bloc_cazut2, pare a fi intrarea pe str. Arghezi dar nu imi dau seama daca este corect.
In ceea ce priveste o intrebare referitoare la cum s-a putut intampla ca acest bloc sa cada (spre spate, dupa parerea mea) am inteles ca la subsol s-a construit o parcare care a necesitat taierea unor stalpi de rezistenta.
Cu multumiri,
Ciprian
 
Pana in 1977 ,piata rosetti avea o configuratie oarecum diferita...cele 3 blocuri din poza erau decalate in raport cu bulevardul Republicii...coltul era facut de o cladire veche( sec.19) la parterul careia se afla frizeria pentru copii \"Ciufulici\"...urmau cele trei cladiri interbelice,dintre care cea din mijloc( corpul 2) s-a prabusit...celelalte doua,grav avariate,au fost demolate...Ai remarcat bine,este una dintre singurele cladiri nesituata pe colt care s\'a daramat,in spatele celor ramase in picioare
O remarca:in pozele postate,exista cateva care nu contin doar blocul din piata Rosetti,sunt colaje..
In ciuda faptului ca aveam la vremea aceea doar 7 ani,imi aduc bine aminte de zona centrala unde locuiam:drumurile zilnice ma conduceau prin fata acestor cladiri,acum disparute;retin frizeria Ciufulici unde am pierdut buclele in septembrie 1976;magazinul de paine de la parterul blocului din Sahia( si el prabusit),intrarea monumentala cu holul in marmura alba si neagra,ca si in blocul meu( acelasi arhitect interbelic,Eugen Botez),ferestrele de la subsol unde vedeam cu fascinatie o pisica tarcata; drumurile saptaminale la cofetaria Nestor unde o insoteam pe bunica mea,cu ritualul obisnuit-ea un caf
 
Draga Ermax, iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Daca am inteles bine, la cutremur a cazut blocul notat de mine cu Corp 2, cel cu fata catre Bd. Republicii. (sa ma corectezi daca gresesc).
Coltul de care vorbesti tu (blocul notat de mine cu Corp 3) este cel cu frizeria \"Ciufulici\" la parter?
Intre cladirea Teatrului Foarte Mic de pe Bd. Republicii si Corpul 2, prabusit, a existat si Corpul 1 care a fost demolat ulterior?
Cladirea de pe colt (cea cu frizeria) nu a cazut la cutremur, ci a fost demolata datorita avariilor?
In a doua poza din atasament este o imagine a corpului 2 cazut, in stanga fiind corpul 1 iar in dreapta corpul 3, ulterior demolate?
Iti multumesc din nou pentru rabdare si astept un raspuns.

Toate cele bune,
Ciprian
 
Frizeria Ciufulici era situata pe bulevardul Republicii,dupa cladirea Teatrului Foarte Mic...forma un colt rotunjit catre piata Rosetti( a fost demolata in mai 1977);urmau corpul 1 si corpul 2,orientate catre piata Rosetti;corpul 3 facea coltul catre str T.Arghezi; este un pic greu de imaginat,trebuie facuta abstractie de aspectul actual al pietii,cu blocul nou desfasurat pe toate laturile...
Doar corpul 2 a cazut...corpurile 1 si 3 au fost demolate...In a doua poza vezi corpul 2 la mijloc,incadrat de corpul 1 la stanga si corpul 3 la dreapta...poza este facuta dinspre statuie
 
Multumesc mult, acum imi este clar. Eram foarte mic cand am fost in garsoniera nasului meu si de pe balconul de la et. 5 tin minte ca se vedea acel mare M de pe cladirea tehnoforestexport; intr-adevar, dispozitia blocurilor vechi in raport cu piata era alta.

Cu multumiri,
Ciprian
 
Asta e casa la care va referiti? Cea de pe colt?

Aici era cândva linkul la imaginea culeasă de pe forumul menţionat mai jos.

Am gasit-o pe un topic cu poze vechi din Bucuresti pe www.worldwar2.ro

Eu una n-am prins-o in picioare, asa ca nu stiu.


LE. Fotografia a dispărut din locul în care o găsisem iniţial aşa că am repostat-o sub formă de fişier ataşat.
 
Aceasta este cladirea care se vedea de la fereastra garsonierei unchiului meu; mi-a ramas in minte datorita acelei reclame de pe acoperisul ei. Imi cer scuze pentru calitatea pozei, dar sper ca va puteti da seama despre care cladire e vorba.
Referitor acum la poza de mai sus, ati putea sa-mi spuneti actualmente ce strada este cea din imagine ca sa pot sa ma orientez putin, avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti?
Cu multumiri,
Ciprian
 
M-am uitat pe acel topic si cred ca m-am lamurit oarecum; deci:
Strada este Bd. Carol I, in fund fiind Piata Universitatii; la stanga Bd. Hristo Botev, la dreapta Str. Tudor Arghezi;pe stanga, putin mai in spate, este Ministerul Agriculturii; cladirea de pe dreapta de pe colt, cu cupola, a fost demolata pentru a se construi blocul care a cazut la cutremur.

Ciprian Hugianu
 
hello!
imaginea reprezinta piata Rosetti privita dinspre statuie...drept in fata se deschide bulevardul Republicii...pe dreapta vedem cladirea cu frizeria Ciufulici(cea cu cupola)...este o poza veche de la incputul anilor 30...inaintea construirii blocurilor interbelice...acestea erau situate in continuitatea cladirii cu cupola
 
Multumesc, ermax! Asta vroiam sa stiu. Intelesesem din ce spuneai tu ca blocul nu ajungea pana la bulevard si cand am gasit poza asta m-am gandit ca aceea trebuie sa fi fost casa la care te refereai.
 
ma tem ca faceti o oarece confuzie. Ansamblul de 3 blocuri care apare in fotografiile preluate de la tvr, din care a cazut corpul din mijloc, se afla intr-adevar pe strada Calderon, dar intr - o alta locatie, la intersectia cu strada Maria Rosetti. In locul corpului din mijloc care s - a prabusit integral, a fost construit in anii 80 un nou bloc similar ca aspect. atasez o fotografie luata de pe alt forum care trateaza cam aceeasi problematica.
 
Back
Sus