• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Blocul din str. Tudor Arghezi nr.1

o erată. imtersectia cu CA Rosetti nu Maria Rosetti
 
si o comparatie dintre situatia actuala si perioada interbelica anterioara construirii imobilului prabusit. mai multe detalii gasite pe Rezistenta Urbana
 
Da, mi s-a parut si mie ca este o confuzie, s-a vorbit aici si despre zona care ma intereseaza si despre o alta, situata ceva mai la nord. Blocul de care vorbesc eu era la intersetia T. Arghezi cu Bd. Republicii (acum Carol I), asa cum se vede si in imaginea alaturata. Imi aduc bine aminte faptul ca de pe geam se vedea statuia lui Rosetti din mijlocul pietei si hotelul de vis-a-vis, parca \"Banat\". Din ceea ce stiu de la cei care au fost acolo, blocul avea o singura scara si era situat pe colt. Are cineva o poza cu acel bloc? Multumiri multe, Cipri[attachment=2251:200904/post_362_1239863500_a4653f1741ffc19cf435bd8fadbf1da8.attach]
 
Ciprian, linkul meu l-ai încercat? Nu pot să iau poza de acolo de unde au pus-o oamenii şi să o pun aici.
 
Da, este foarte posibil ca acela sa fi fost blocul, ca pozitie mi se pare aproape de Piata Rosetti, era foarte utila o poza dinspe piata dar nu am gasit deocamdata. Cred ca este acelasi cu blocul \"Avantul\" de care se vorbeste aici:
de Flory - Texas, miercuri, 4 martie 2009 - 06:17
...nici blocul \"Avantul\" din Ptsa. Rosetti, nici cel de la Scala si nici cel de la Lizeanu nu s-ar fi prabusit daca nu ar fi fost distrusi stalpii de rezistenta: in Rosetti au facut garaj subteran (locuiam in zona, stiu [Citeste] exact cand s-a facut lucrarea, cu vreo cateva luni de zile inainte de cutremur), ...
Mai caut! Multumesc!
 
Da, acesta este blocul. Cladirea din coltul din dreapta mai este si azi, pe partea dreapta a zonei unde str. Arghezi iese in Piata Rosetti, o puteti vedea cu 3 postari mai sus.
In a doua poza se vede cladirea din stanga blocului, cea de pe coltul strazilor Carol I (fost Republicii) cu T.Arghezi, demolata probabil dupa cutremur.
 
De pe alt forum, am luat poza de mai jos unde blocul de pe str. Arghezi este cel cu bulina rosie. Daca are cineva o poza cu blocul dinainte de 1977, rog sa o posteze.
Multumesc,
Cip
 
Am mai gasit o poza cu blocul de pe str. Arghezi nr. 1; este facuta de peste drum; in stanga se vede imobilul de pe coltul strazii Arghezi iar in spate cladirea Teatrului Foarte Mic. Probabil aceasta fotografie este facuta la scurt timp dupa cutremur.
 
In fotografie este o imagine luata din zona unde azi e hotelul Intercontinental, poate din perioada de dupa razboi. Pentru cei care stiti, este posibil ca blocul marcat de mine sa fie cel prabusit? Multumesc, Cip
 
Un adevarat cosmar sa fii strivit sub tonele de moloz! Dumnezeu sa-l odihneasca pe unchiul tau, si pe toti cei ce au pierit atunci!

Blocurile care au ramas in picioare, au fost refacute dupa cutremur, si in locul celui ce-a cazut a fost ridicat altul? dar acum ele apar cu bulina, (cea din poza pusa de tine)[/align].
 
Un adevarat cosmar sa fii strivit sub tonele de moloz! Dumnezeu sa-l odihneasca pe unchiul tau, si pe toti cei ce au pierit atunci!

Blocurile care au ramas in picioare, au fost refacute dupa cutremur, si in locul celui ce-a cazut a fost ridicat altul? dar acum ele apar cu bulina, (cea din poza pusa de tine)[/align].

Acum in zona aceea s-a ridicat un bloc nou, cu o aripa este legat de Teatrul Foarte mic pe Bd. Carol, se intoarce pe str. Arghezi si apoi iar se intoarce in fata fostei Biblioteci Americane. Din cate stiu eu, nu are bulina rosie, din pacate forma lui lasa de dorit, nu mi se pare integrat in ansamblul general al pietei. Toate cele bune, Ciprian
 
Sunt două blocuri noi, de fapt. Acela răsucit legat de Teatrul Foarte Mic şi cel drept, de pe aceeaşi stradă cu fosta Bibliotecă americană. Acum blocul acesta din urmă are la parter o cofetărie Agapitos (sau avea ultima oară când am trecut eu pe acolo).
 
Pacat ca s-au pierdut fotografiile! Poate reusim sa le mai postam o data. Eu am mai gasit cateceva.
 

Atașamente

  • bulevardul carol - piata rosetti_L.jpg
    bulevardul carol - piata rosetti_L.jpg
    223,7 KB · Vizualizări: 42
  • arghezi ruine 77.jpg
    arghezi ruine 77.jpg
    100,5 KB · Vizualizări: 25
  • TNB-ROSETTI 2B.jpg
    TNB-ROSETTI 2B.jpg
    71,1 KB · Vizualizări: 38
Back
Sus