• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Capcane ale morţii

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
Am vazut aseara un reportaj de Carmen Avram despre ceea ce se intimpla la Turda, pe locul fostei uzine chimice. Te ingrozesti... mercur la imprastiat la suprafata pamintului, tone de lindan sub 20 cm de pamint...si nimeni nu face nimic!

dezastru
 
Uzinele Chimice din Turda şi-au dobândit, încă de la înfiinţare, o tristă notorietate. La puţin timp după darea în funcţiune, în anul 1913, aici se producea primul gaz de luptă, folosit de armata germană în celebra bătălie de la Ypres (Belgia). De la numele acestei localităţi şi-a primit numele iprerita, ce a devenit prima armă chimică folosită în războaie.
Pe lîngă HCH, Uzinele Chimice Turda mai produceau carbonat de potasiu, clor lichid, clorură de calciu, hipoclorit de calciu, oxiclorură cuprică, polimeri organici, rodanură de potasiu etc, aproximativ 18 produse chimice. În anii 80, producţia de HCH a fost oprită. În urma activităţilor desfăşurate, solul a fost poluat atît pe platforma industrială, cît şi pe amplasamentele depozitelor de deşeuri din zonele învecinate.
http://www.turdanews.net/articole/m...a-este-din-nou-in-atenia-presei-naionale.html


Bombele cu otrava
de Attila Biro Ziua de Cluj
Luni, 19 noiembrie 2007, 0:00

100 de tone de mercur si 60.000 de tone de lindan, substante cu un grad ridicat de toxicitate, sunt depozitate la Turda, epicentrul poluarii din judet. Clujul este, insa, impanzit de focare de poluare. La Campia Turzii, cel mai important poluator este compania Mechel. Somesul este contaminat de combinatul de celuloza Somes Dej.
In Cluj-Napoca, focarele de poluare inregistrate oficial sunt zona industriala si rampa de gunoi de la Pata Rat.
La 50 de metri de halda de lindan din Turda traiesc 70 de familii de romi. Gabriel Tarnavean, unul dintre acestia, s-a oferit sa devina ghid printre gropile de lindan, de unde el si vecinii sai vand la negru lindanul pe post de ingrasamant. Eu am vandut zeci de tone de clor, cum ii spunem noi. Acuma merge mai prost, dar am castigat uneori 2 milioane pe zi, pentru 25 de saci, spune Gabriel.
El a explicat ca lindanul este vandut ca ingrasamant localnicilor sau altor comercianti. Vindem pe sate la bisnitari, care apoi il revand. Am vandut chiar si la fostul viceprimar. Eu personal l-am dus, ne-a explicat Gabriel, in timp ce sapa o groapa din care a scos un kilogram de lindan numai bun de comercializat.

http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1710931-bombele-otrava.htm
 
Back
Sus