• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Carte despre cutremure

quake

New member
Înscris
28 Oct 2018
Mesaje
24
Scor reacție
19
Inainte sa descopar forumul acesta nu stiam si nu intelegeam nimic despre seisme. Credeam tot ce auzeam la tv sau prin ziare. Dupa 5 ani aici pot sa zic ca am inceput sa inteleg unele chestii. Sa nu ma alarmez degeaba sau ca seismele mari in Vrancea nu vin (de obicei) din senin.

Sunt prezentate pe acest forum informatii, articole pe care le gasesc extraordinar de utile, pe care oricine cu un pic de rabdare le poate intelege.

Problema este ca forumul se schimba, articolele sunt greu de gasit, unele prin arhive, etc.

Vreau sa va intreb daca v-ati gandit sa colectati aceste articole, plus alte observatii, o introducere si concluzii, si sa publicati o carte?

Ma refer aici la @GeoX, @real32 si alte persoane ale caror “username” imi scapa acum.

In anul 2023 intr-o tara cu o seismicitate ca Romania sa nu fie in librarii o carte in domeniu? Sau poate nu am vazut eu. Am ajuns sa cautam carti publicate acum deci de ani?

Poate fi un demers lucrativ pentru autori si educativ pentru multa lume.

Nu am copii la scoala, stie cineva daca se preda asa ceva in scoli? Macar o ora acolo la “dirigentie” ar trebui, daca nu e loc de mai mult.

Cam atat.

Multumesc
 
Ultima editare:
Eu am scris un carticioi intitulat Pamantul stie matematica in care sunt prezentate 18 perioade de natura astronomica (mai simple sau mai complexe) regasite in activitatea seismica din Vrancea sau in cea de la nivel global. :)
 
Back
Sus