• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cat interes este pentru survival in Romania?

Din aceasta cauza eu unul incerc sa ma pregatesc cat de bine pot :hypocrite:
Si, desi imi place sa cred despre mine ca am ceva cunostinte, nu fac confuzie niciodata intre survival si sport extrem. Adica, desi stiu sa fac focul (sa spunem) cu cateva metode, prefer intotdeauna bricheta.
Referitor la problemele expuse, eu incerc sa ma cultiv cat pot in domeniul medical. Am si noroc aici, sotia mea este medic. Adica, prima grija ar trebui sa fie identificarea problemei. Abia apoi gasirea solutiilor. Si, desi identific si stiu sa folosesc cateva plante medicinale, am intotdeauna aspirina si un antibiotic (cel putin).

Bogdan
 
inapoi dupa o lunga absenta.
se pune si votul meu daca nu mai stau in RO?
 
Eu zic ca da. Si te pregatesti? P\'acolo pe unde esti, ce riscuri ai?
 
marele risc ar fi inundatiile, dar de obicei lovesc sudul, pina acum am scapat. insa la ordinea zilei sint trasnetele - cam o data la 3 saptamini arde o casa- si furtunile.
apoi ar fi man-made riscuri. e deja obisnuit sa auzi ca apa contine legionela, sau cine stie ce alte boli rare la animale drept care se izoleaza zona respectiva. ce-i drept anul asta nu am avut.
ar fi evacuari pe 2-3 zile cind arde vreo casa cu azbest- si cam ard mai ales companiile mici falimentare- ramasul blocat in trafic de la 2-3 ore pina la 24 sau mai mult(stiu, pare aiurea dar pe caldura asta fara apa in masina si 2 ore e mult).
riscurile sociale- de exemplu greva soferilor care ne-a cam lasat fara de niciunele prin pravalii, ar mai fi una dar parca nu-si gaseste locul aici desi mi se pare riscul cel mai mare.
 
Stai in Olanda?
Acum, daca ai identificat riscurile, ai facut sau faci ceva ca sa minimizezi aceste riscuri si urmarile lor? Intreb si eu...

Bogdan
 
Stai in Olanda?
Acum, daca ai identificat riscurile, ai facut sau faci ceva ca sa minimizezi aceste riscuri si urmarile lor? Intreb si eu...

Bogdan

am 2 masini de teren in care am mincare si apa pentru 3 zile si un rind de haine - cu vremea de aici nu stii cind iti trebuie haine uscate. in plus cealalta care o folosesc in vacanta si in weekend are cam tot ce-i trebuie sa ma descurc cam in orice situatie- autonomie 1500km, 2 locuri cam inghesuite de dormit, panou solar, doua statii radio, tv satelit si o canoe pe portbagaj. astea nu neaparat ca scule de supravietuire, le folosim curent in vacanta-de odicei nordul africii sau laponia. plus in garaj tinem destula mincare apa si 100L diesel just in case
 
Nu e rau deloc...
Si mi-ai adus aminte de un plan mai vechi, acela de a avea o masina pentru excursii/concedii...
 
api in ro e destul de simplu, se mai gasesc inca destule dubiteLUAZ 4x4 sau si mai bine un TV de la armata simple si fara elecronica. restul se poate face in regie proprie.
dar despre asta cred ca trebuie sa gasim alt forum sau pe personala ca nu stiu daca aici nu e off topic
 
Back
Sus